kayma.gen.tr https://www.kayma.gen.tr Kayma, Kayma Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kayma.gen.tr Wed, 15 Jun 2016 00:00:00 +0000 Sun, 15 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Bebeklerde Göz Kayması https://www.kayma.gen.tr/bebeklerde-goz-kaymasi.html Sun, 18 Nov 2018 21:09:01 +0000 Bebeklerde göz kayması yeni doğmuş bebeklerde ilk 6 ay içinde olan kaymalar normal kabul edilir. Zamanla 4 ila 6 aylık arasında iken düzelir. Göz kayması doğuştan da olabilir. Doğum sonrası ilk 3 ayda kayma tespit etmek zordur. Bebeklerde göz kayması yeni doğmuş bebeklerde ilk 6 ay içinde olan kaymalar normal kabul edilir. Zamanla 4 ila 6 aylık arasında iken düzelir. Göz kayması doğuştan da olabilir. Doğum sonrası ilk 3 ayda kayma tespit etmek zordur.  Eğer gözlerden biri yada ikisinde kayma devam ediyorsa bunun adına tıp dilinde strabismus yani göz kayması denir. Halk arasında bebeklerde göz kaymasına şaşılık denir. Erken zamanda fark edildiğinde göz kayması güvenli bir şekilde tedavi edilebilir. Her gözün çevresinde altı farklı kas bir takım olarak çalışıp aynı anda aynı noktaya odaklanabilir. Göz kayması olanlarda bu kasların beraber çalışmadığı anlamına gelir. Bebeklerde göz kayması erken tedavi edilmesi çok önemlidir. Çok beklemek yada tedavi süresini ötelemek kalıcı görme kusurlarına neden olabilir. Bebekteki göz kayması fark edildiği zaman normaldir, geçer deyip ertelenmemeli hemen bir doktora bak vurulması gerekir.  Bebeklerde göz kayması gözlerin aynı hizada sıralanmaması birinin yada her ikisinin farklı yöne bakmamasıdır. Her iki göz aynı noktaya aynı anda odaklanamaz. 

Bebeklerde göz kayması 1 yaşına kadar tespit edilir. Kaymayan gözün görme gücü normaldir. Kayan göz ise odaklanamaz beyinle tam bağlantılı olarak çalışamaz. Eğer göz kayması tedavi edilmez ise beyin kayan gözden gelen görüntüyü bastıracak yada yok sayacaktır. Bunun sonucunda göz tembelliği yada kalıcı görme kaybı oluşur. Göz tembelliği görüş gücünün azalmasıdır. Tedavi edilmeyen bebekteki göz kayması büyüdüğü zaman derinlik algısının ve üç boyutlu görme görme kabiliyetinin azalmasına zamanla yok olmasına sebep olur. 

Bebeklerde Göz KaymasıBebeklerde göz kayması ile ilişkilendirilen bazı hastalıklar şunlardır;
 • Travmatik beyin yaralanması
 • Retina kanseri
 • Noonan sendromu
 • Down sendromu
 • Beyinde su toplanması
 • Beyin felci
 • Ateşli hastalıklar 
Bebeklerde göz kayması ileride oluşabilecek hem kusurlu hemde görmeden kaynaklanacak sorunların önüne bu şekilde geçilmiş olunur. Bebeklerdeki göz kayması  görme bozuklukları için yaşının biraz büyümesi ve büyüdükten sonrada gözün kapama bandı ile kapatılması yada ameliyat yapılır. Şaşılık tedavisi ne kadar erken yapılırsa başarı o kadar yüksek olur. Ameliyat en çok baş vurulan ameliyatların başında gelmektedir.  
]]>
Kayma https://www.kayma.gen.tr/kayma.html Mon, 19 Nov 2018 09:57:47 +0000 Kayma, vücutta bulunan eklemlerde dışarıdan bir darbe yada yanlış bir hareket sonucu oluşan, şiddetine göre kalıcı olabilen rahatsızlıktır. Kayma ile ilgili bazı örnekler aşağıdaki gibidir.Disk Kayma, vücutta bulunan eklemlerde dışarıdan bir darbe yada yanlış bir hareket sonucu oluşan, şiddetine göre kalıcı olabilen rahatsızlıktır. Kayma ile ilgili bazı örnekler aşağıdaki gibidir.

Disk kayması: Disklere, bel kemiğini oluşturan omur­lar arasında bulunan doku yastıkları diyebiliriz. Her disk çekirde denen bir iç tabakadan meydana gelir. Diskin işlevleri, omurlar arasında sıkı bir bağlantı oluşturmak ve bir yastık gibi, bel kemiğine binen yükü azaltmaktır. Kayma dediğimiz olayda disk gerçekten kaymış değildir. Ağır yük kaldırma, yanlış bir hareket yada darbe sonucunda sert dış tabaka hasar görür ve içerideki yumuşak tabaka burada oluşan yırtıktan dışarı çıkar. Yumuşak tabaka, çocukluk çağında aşırı yumuşak ve peltemsi formdadır. Yaş ilerledikçe bu madde kurur pelte formdan katı forma geçer. Bu nedenle, yaş ilerledikçe disk kayması ihtimali azalır. Kayma sonucu bacaklarda ağrı, karıncalanma ve uyuşma görülebilir. 

Çene kayması: Çeneye alınan bir darbe, ağzı çok geniş açmak, doku ve kas sorunları yada diş problemleri sonucunda çene kemiğinin ekleminden ayrılmasına çene kayması denir. Kayma bazen belli olmaz. Yani rahatsızlığın farkına varamayabilirsiniz. Olası belirtileri;
 • Konuşurken zorlanma
 • Ağzı tam kapatamama ve bunun sonucunda alt ve üst dişlerin birbirlerine normal şekilde temas etmemesi.
 • Çenenin önde durması.
 • Uzun süreli çene hareketlerinde ağrısı. Bu ağrı genellikle kulağın hemen önünde oluşur.
Kayma darbe sonucu aniden kaymış ise doktor el ile yerine yerleştirecektir. Çene yerine oturduktan sonra iyileşme sürecinde çenenin hareketini azaltmak için Barton Sargısı kullanılabilir. Başın üzerinden ve enseden tam tur dönen bez desteklerle çene sabitlenir, bu şekilde çenede oluşan ağrı iyileşirken kaymanın nüksetmesi engellenir.

KaymaDiz kayması: Bu kaymada,dizin üzerinde şapka gibi duran diz kapağı, dış yana doğru kayar ve kayma sonucunda diz kapağında bulunan kıkırdağı yıpranır. Oturuş pozisyonları, dizi bir yere çarpma yada kaza sonucu bu kayma gerçekleşebilir. Bu sorun erken tedavi edilmeyip daha fazla ilerlediğinde diz protezi takılması ihtimali ortaya çıkar. Kayma bacak bacak üstüne atarak oturanlarda, uzun süre oturarak çalışanlarda, uzun süre step yapanlarda, koşu bandı üzerinde eğimli bir şekilde vererek koşmakta kaymaya neden olabilir.

Burun kayması: Burun kemiği burnun tam ortasında bulunan ve burnun sağ ve sol boşluklarını eşit uzaklıkta ve büyüklükte birbirinden ayıran yapıdadır. Buraya gelen bir darbe sonucu burada oluşan yer değiştirmeye burun kayması denir. Kayma sonucu horlama ve uyku bozuklukları gelişir. Ameliyat ile düzeltilebilen bir durumdur.
]]>
Çene Eklemi Kayması https://www.kayma.gen.tr/cene-eklemi-kaymasi.html Mon, 19 Nov 2018 15:49:03 +0000 Çene Ekleme Kayması, Her iki yüz tarafında da kulağın hemen önünde bulunan, kafatası ile alt çenenin birleşmesini sağlayan, kulakların önünde oluşan bir eklemdir. Çene eklemi kullanım sayısı günlük değişkenlik gö Çene Ekleme Kayması, Her iki yüz tarafında da kulağın hemen önünde bulunan, kafatası ile alt çenenin birleşmesini sağlayan, kulakların önünde oluşan bir eklemdir. Çene eklemi kullanım sayısı günlük değişkenlik gösterir. Çene ekleme kayması fizyolojik bir sorundur. Harici bir etki olmadığı sürece kolay kolay kaymaz. Öyle ki kimsenin olmadığı bir ortam da konuşamayacağınız için çene eklemini az kullanılırken, öğretmen veya konuşarak işini yapan kişi için bu sayı binlerle ifade edilebilir. Ayrıca sakız çiğneme alışkanlığı olanlar ve bayanlarda bu sayı yine oldukça yüksektir. 

Her konuşma hareketinde, yutkunma hareketinde ve çiğneme hareketinde çene eklemi görevlidir. Çene eklemini hissetmemiz için işaret parmaklarımızı karşılıklı kulaklarımızın önüne bastırmak yeterli olacaktır.

Çene eklemi neden kayar

Çene eklemi kaymasının en önemli nedeni diş kayıplarıdır. Diş kaybından sonra yapılan asimetrik dişler, ağız ve çenede sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Çene eklemi kayması bir anda ortaya çıkmaz. Asimetrik dişler kullanılmaya başlandığında çene dengesiz ve orantısız olarak basmaya başlar. 

Örneğin sağ tarafta bir kaç diş kaybı sonunda yerine düzgün diş yapılmadığında çenenin sağ dişler ile baskısı yetersiz olacak ve asıl yük sol çene ekleminde olacaktır. Bir süre bu şekilde kullanım sonucu dayanamayan sol çene eklemi yuvasından çıkarak kayacaktır. Bu durumda ağız esnerken ve büyük açıldığında tık sesi gelecektir. Çene eklemi kayması ile birlikte tık sesi hastanın yaşam konforunu bozacaktır. Çene eklemi kaymalarında diş kayıplarını önemsiyoruz. Bu nedenle çürüyüp çekilen dişin yerine işin ehli olan diş hekimlerine paradan kaçınmadan diş yaptırmak gerekir. Yada hayat boyu asimetrik bir çene ile yaşamak zorunda kalırsınız.

Çene Eklemi KaymasıÇene eklemi kaymasının başka nedenleri,

Bir çok anormal durumun bir araya gelmesi ile de oluşabilir. Trafik kazası sonrası çenenin çarpması, çeneye gelen darbeler, düşmeler, tırnak yeme, kalem arkasını ısırmak, diş sıkma, gıcırdatma, stres, yeterli besin alınmaması (omega 3, kalsiyum vb.) durumlarda da çene eklemi kayması görülebilir.

Diş tedavisi uygulanacak dişe hekim tarafından yapılan müdahale sırasında çenenin dinlendirilmeden arka arkaya diş çekimi,  çeneye dengesiz güç uygulanması ve uzun süreli diş tedavileri de çene eklemi rahatsızlıklarına neden olabilir.

Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi esnemenin de fazlası çene ekleminin yerinden çıkmasına neden olabilir. Özellikle sabah saatlerinde herkesin başına gelebilecek türde olan esnemeler kontrollü olmalı ve ağız büyük açılmamalıdır. Aksi durum da sabah soğuk ve hareketsiz olan çene eklemi büyük açıldığında yerinden kayarak çıkabilir.

Çene eklemi kayması ağrıya neden olur mu

Bu sorunu yaşayan kişiler sert bir besini dişleri ile kırmak istediklerinde kaymış olan tarafta ki çene ekleminde ağrı meydana gelebilir. Durumu daha da ağırlaştırmamak için bu tür alışkanlıklardan vazgeçilmelidir.

Çene kaymasında tedavi nasıldır

Sorunun halledilebilmesi için öncelikle ağız ve çene cerrahisi uzmanına başvurmak gerekir. Kaymaya neden olan sorunun ortadan kaldırılması ana hedeftir. Bununla birlikte hastanın sorunlara yol açan davranışlardan kaçınması gerekir. Hastanın çene kullanımı konusunda bilgilendirme ve koruyucu tedavi uygulamaları yapılmalıdır. Kaymış çene eklemi halen çok belirgin değil ise; ilaç ve fizik tedavi uygulamaları, splint tedavisi egzersiz ve maske kullanımı söz konusu olabilir. 

İlerlemiş ve yaşlanmış durumlarda hastaya cerrahi müdahale gerekebilir. Ameliyat ile çene eklemi yerine oturtulduktan sonra uzun bir pehriz dönemi vardır. Bun]]> Yeni Doğan Bebeklerde Göz Kayması https://www.kayma.gen.tr/yeni-dogan-bebeklerde-goz-kaymasi.html Tue, 20 Nov 2018 15:20:15 +0000 Yeni Doğan Bebeklerde Göz Kayması, hemen hemen bütün bebeklerde yeni doğduklarında görülebilen bir durumdur. Önemli olan bu durumun kalıcı bir hale gelmemesidir. Yeni doğan bebeklerde, doğdukları zaman, göz yapıları tam tamam Yeni Doğan Bebeklerde Göz Kayması, hemen hemen bütün bebeklerde yeni doğduklarında görülebilen bir durumdur. Önemli olan bu durumun kalıcı bir hale gelmemesidir. Yeni doğan bebeklerde, doğdukları zaman, göz yapıları tam tamamlanmadığı için, burun kemikleri tam oturmadığı için, yumuşak olması sebebi ile iki gözün aynı anda burun kemiğine bakması yada aşağı yada yukarı kayması durumu görülür, buda anne babada ani bir telaş yaratır. Bu kaymalara aynı zamanda halk arasında şaşılık da denmektedir. Bu durum yeni doğan bebeklerde ilk üç ayda normal görülür, eğer bu göz kaymaları ilk üç aydan sonra devam ederse mutlaka bir doktora görülmelidir. Geçmiş zamanlarda bebeklerde pek fazla doktor kontrolü olmadığından dolayı, göz kayması durumlarında tedavi gecikmesi olduğu için, düzelme biraz daha zor olabilirdi. Fakat günümüzde bebekler doğar doğmaz doktor kontrolü altında oldukları için böyle durumlarda tedaviler daha da kolay olmaktadır. Bebeklerde en çok görülen içe göz kayması durumudur. Özellikle içe göz kayması durumlarında, göz tembelliği durumu söz konusu olabilir. Bebeklerdeki göz kayması durumu eğer normal doğumdan kaynaklanan bir durum ise, ilk altı aya kadar düzelmesi gerekir. Altı aydan sonra düzelmeyen göz kayması durumlarında mutlaka bebek bir yaşına gelene kadar tedavisinin yapılması gerekmektedir.

Yeni Doğan Bebeklerde Göz KaymasıYeni Doğan Bebeklerde Göz Kayması Tedavisi,

Yeni doğan bebeklerde göz kayması tedavisinde, öncelikle bebekde doğduğundan itibaren göz kayması durumunun normal olduğu kavramak gerekmektedir. Bebek doğduktan sonra ilk üç ayda göz kayması normaldir, ilk üç ayı geçtikten sonra eğer göz kayması devam ediyorsa hemen bir doktora gidilip bebeğin göz muayenesini yaptırmamız gerekmektedir. Eğer bu göz kayması zamanla düzelmeyecek bir sorun ise bebek bir yaşına geldiğinde ameliyat ile düzelebilen bir durumdur. Bebeklerde göz kayması durumu bazen bir yaşından sonrada görülebilir. Bu gibi durumlarda ise 2-3 yaşından itibaren öncelikle bebeklere gözlük tedavisi ve çeşitli damla tedavileri uygulanmaktadır, zamanla bu tedavilerle göz kaymasında herhangi bir düzelme görülmezse, en son çare olarak bebek göz ameliyatı olur.
]]>
Diz Kayması https://www.kayma.gen.tr/diz-kaymasi.html Wed, 21 Nov 2018 08:01:13 +0000 Diz kayması, bacaklarımız hareket ettikçe eklem yerimizde hareket eder. Uyluk kemiği üst kısmında bulunan yatağın içine girer çıkar. Diz yatağında rahat bir şekilde kayar. Diz kapağındaki basınç eklem bölgesine eşit şeki Diz kayması, bacaklarımız hareket ettikçe eklem yerimizde hareket eder. Uyluk kemiği üst kısmında bulunan yatağın içine girer çıkar. Diz yatağında rahat bir şekilde kayar. Diz kapağındaki basınç eklem bölgesine eşit şekilde dağılır. Eğer kapak diz yatağından ufacık bile çıksa, eklem yerinde ağrı ve yıpranma olur.

Diz kayması belirtileri 

Diz kapağındaki ağrı zamanla ortaya çıkar. Hastalar diz kapağı kemiğinin kaydığını hisseder. Çok zaman geçmeden eklem yerlerinde şişlik belirir. Şişlikten dolayı kişide hareket zorluğu belirir. Dizlerin büküldüğü zaman dizin arasındaki sıvının eklem yerlerine yayılır. Diz hareket esnasında sıvı olmadığı için diz kayması meydana gelir.

Diz kayması nedenleri

Masa başında çalışanlar için çok büyük bir sorundur. Eskiden masa başında çalışan erkeklerin sorunu iken, şimdi bayanlarında sorunu haline gelmiştir. Oturuş şeklindeki bozukluktan dolayı bu sorun yaşanmaktadır. Erkeklerdeki yanlış oturuş şekli bacakları açma ve eklem yerlerini yere 90 derecelik açıyla kırarak oturmadır. Bayanlardaki yanlış oturuş şekli ise ağa oturuş şeklidir. Ağa oturuş şekli eklemlerin üzerindeki diz kemiğini şapka gibi kapatan kapağın, dış yanlara doğru kayarak oturmadır. Zamanla diz eklem yerinde deformelere sebep olur. Bacak bacak üstüne atma ve masa başında hareketsiz uzun bir süre sabit oturarak çalışanlar diz kayması sorunuyla karşı karşıyadır.

Diz KaymasıDiz kayması tedavisi

İlaç tedavisi veya koruyucu yöntemlerle eklem yerlerinin tedavisi sağlanır. Yapılan testlerle rahatsızlığın derecesi belirlenir. Uzman cerrahi yardımıyla yana kaymış olan diz kapaklarını yerine oturtur. Bu aşamadan bir de tahriş olmuş kıkırdak bölgesinde temizleme yapılır. Bu tedavi sonucu eklem yerlerinde 15 gün şişlik olur. Tedavi edilen kişi şişlik inmesi ve 4 hafta sonra yaşantısına dönebilir. Eğer tedavi sonuç vermez hastalık ilermişse eklem yerlerinde kireçlenme oluşur. Kireçlenme sonucu diz protezi cerrahisinin uygun gördüğü diz kapaklarına protez diz kapağı uygulanır. Günümüzdeki ameliyatlarda uygulanan son teknoloji ile çok rahat geçmektedir. Diz kaymasının derecesine göre bölgeye krem ve ilaç tedavisi ile hastanın ağrısının azaltılması sağlanır. Ufacık bir rahatsızlıkta doktora danışılmalıdır.
]]>
Çene Disk Kayması https://www.kayma.gen.tr/cene-disk-kaymasi.html Wed, 21 Nov 2018 13:27:54 +0000 Çene disk kayması; dış kulak yolunun hemen önünde başlayarak, kafa kemiklerinin oluşturduğu eklem çukuru ile alt çenenin oluşturduğu eklem bölgesinde bu kısma yastıkçık görevi yapan diskler bulunur ve bu disklerin çeşitli Çene disk kayması; dış kulak yolunun hemen önünde başlayarak, kafa kemiklerinin oluşturduğu eklem çukuru ile alt çenenin oluşturduğu eklem bölgesinde bu kısma yastıkçık görevi yapan diskler bulunur ve bu disklerin çeşitli sebeplerden kaymasıyla çene disk kayması oluşur. Diskin görevi çene hareket ederken alt ve üst eklem arasında yastıkçık görevi görerek uyumlu hareket etmesini sağlamaktır. Çene diski 3 bölüme ayrılmaktadır. Üst, orta ve alt kısımlardan oluşmaktadır. Orta kısım ince bir yapıda olup bu bölümde sinir yoktur. Çene hastalıklarına genelde bu bölüm neden olmaktadır. 

Çene disk kayması nedenleri;
 • Başın ve omuzun çok fazla önde bulunması sonucu çene kaslarının zorlanması yani duruş pozisyonunun yanlış olması sebebiyle çene disk grubunun etkilenmesi disk kaymalarına neden olabilmektedir.
 • Diş yapısı veya dişlere yapılan yanlış müdahaleler sonucu çene kaslarının düzensiz çalışması sonucu disk kaymaları meydana gelebilmektedir. Dişe dolgu yapılırken doğal yüksekliğe önem verilmesi gerekmektedir. 
 • Çiğnemeye bağlı olarak çene disk kayması görülebilmektedir. Bu durumlarda çiğneme yapılan kısımdaki çene kasları kuvvetlenecek, diğer kısımdaki kaslar zayıf düşeceğinden eklemlerde oynamalar meydana gelecektir.
 • Fiziksel darbeler sonucu eklemlerde oynamalar ve yastıkçık görevi gören diskin kaymasına sebep olabilmektedir. Yakın dövüş sporlarıyla uğraşan kişilerde çok sık rastlanılan bir durumdur. Disk hassas bir yapıdadır ve darbelere karşı çene bölgesinin korunmasına özen gösterilmelidir.
 • Uyku esnasında dişlerin çok fazla sıkılması sonucu diş yapısında ve çene kaslarında değişiklikler oluşabilmekte ve buna bağlı olarak çene disk kayması oluşabilmektedir. Gün içerisinde yemek yerken veya istemli olarak diş sıkması görülebilmekte ancak bunun etkileri gece istirahat halinde diş sıkmalarına nazaran daha az etki yapmaktadır.
Çene disk kayması belirtileri,

 Bunlar genel olarak çene yapısında fiziksel olarak görünümün bozulması, çene kısmında oluşan ağrı ve sızılar, çene ve ağız bölgesinde oluşan hareket kısıtlılığı, ağız kısmını tam açamama ve kulakların çınlaması şeklinde olmaktadır. Bu belirtilerin görülmesi halinde ilgili polikliniklere başvuru yaparak tedavi altına alınması gerekmektedir. Doktorlar bu rahatsızlıklarla başvuran hastalardan tedaviye başlamadan önce tomografi ve röntgen filmleri isteyecektir. 

Çene Disk KaymasıÇene disk kayması tedavisi;
 • Genellikle diş hekimlerinin alanına giren bu hastalıkta ağrı ve sızıyı yok etmek ameliyat öncesi hastayı psikolojik olarak rahatlamak amacıyla bazı ağrı kesici ilaçlar verilmektedir. Her hastaya aynı ilaç verilmez. Yaş grubu ve hastalığın boyutuna göre verilir.
 • Doktorların uygulayacağı fiziksel tedavi yöntemleri ile çene kaslarının gevşemesi ve eklemlerin arasında bulunan diskin tekrar kuvvetlenerek doğal yapısına dönmesi sağlanır.
 • Soğuk tedavi yöntemi ve eklem içlerine kayganlığı arttırıcı madde enjekte edilmesi eklem arasında ki sürtünmeyi azaltacağından diskin eski konumuna kavuşmasında etkili olmaktadır. Orta çene grubu bu tedavilerle güçlenecektir.
 • Splint tedavisiyle diskin eski konumuna gelmesi ve gece istirahat halinde dişlerin çok sıkılarak çene rahatsızlıklarına neden olmasını engellemek amacıyla uygulanır. Bu plağın kullanılmasıyla çene kaslarının eşit çalışması, kasların gevşetilmesi ağız kapanışının doğru uygulanması sağlanır. Kolay bir tedavi yöntemidir.
 • Manipülasyon tedavisiyle yerinden oynamış diskin el yardımı ile eski konumuna getirilmesi amaçlanmaktadır. 
 • Çene disk kayması rahatsızlığına yakalanmamak için çok uzun süre konuşmamak, esnerken ağzın çok fazla açılmamasına dikkat etmek, uzun süre kabuklu kuru yemiş maddelerini tüketmemek, sert kabuklu gıdaların ağızda kırmamaya dikkat etmek, boyun bölgesini çok]]> Bel Kayması Egzersizleri https://www.kayma.gen.tr/bel-kaymasi-egzersizleri.html Thu, 22 Nov 2018 11:19:42 +0000 Bel Kayması Egzersizleri, Omurgaların belirli bir bölümünde ardışık şekilde bulunan iki omurun birbirleri üzerinde öne yada arkaya doğru hareket etmesinden kaynaklanan bel kaymaları, hayatımızın herhangi bir döneminde bazı Bel Kayması Egzersizleri, Omurgaların belirli bir bölümünde ardışık şekilde bulunan iki omurun birbirleri üzerinde öne yada arkaya doğru hareket etmesinden kaynaklanan bel kaymaları, hayatımızın herhangi bir döneminde bazı şikayetler ile beraber karşımıza çıkabilir. Bel kayması, hayat kalitesini düşüren, kişinin günlük hayatını ve yürümesini olumsuz etkileyen, şiddetli ağrılar nedeniyle gece uykudan uyanmalara neden olarak uykusuzluk ve yorgunluk problemine yol açan oldukça ciddi bir sorundur. Çeşitli tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilen bel kayması rahatsızlığına bazı egzersizler yapılarak da tedavisine katkı sağlanabilir.

  Bel Kayması EgzersizleriBel kayması egzersizleri düzenli bir şekilde yapıldığı takdirde, bel ve omurgalarda oluşan zayıf kasları güçlendirerek ağrıların azalmasına yardımcı olur, bel bölgesindeki mekanik yüklenmeyi azaltarak hareket kabiliyetini artırır, duruş bozukluklarını ve yanlış postürü düzelmesine katkı sağlar. Bel kayması egzersizlerinin devamlı olarak yapıldığı takdirde sonuç alınacağı ve egzersizlerin ilk günlerde kas ağrısı, sertlik ve halsizlik gibi durumlara neden olabileceği, ancak bu durumun birkaç gün sonra kendiliğinden geçeceği bilinmelidir.
  • Öncelikle düz bir zemine sırt üstü uzanıp dizlerinizi bükün ve bacaklarımızın altına yaklaşık 30 cm yüksekliğinde bir yastık koyun. Bu pozisyonda gevşeyin. 15 dakika sürecek olan egzersiz programınız içerisinde 2 defa bu şekilde gevşeme sağlayabilirsiniz. 
  • Gevşeme egzersizi yapıldıktan sonra ayakta pozisyonda iken başınızı öne arkaya ve sağa sola doğru yavaş bir şekilde eğin. Bu hareketi 5 defa tekrar ettikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün. Bu hareket boyun ve sırt bölgenizi gerdirmek için uygulanır.
  • Ayakta pozisyonda iken sol elinizi havaya kaldırın sağ elinizi ise uyluk bölgesine yakın olarak tutun ve vücudunuzu sağ tarafa yavaş bir şekilde eğin. Bu hareketi 5 defa tekrar ederken her tekrarda vücudunuzu biraz daha aşağı eğmeye gayret edin. Daha sonra hareketin tam tersini yani sağ elinizi kaldırarak vücudunuzu sola doğru eğin. Aynı işlemi vücudumuzun sol tarafı içinde uyguladıktan sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün.
  • Sert bir zemin üzerine sırtını zemine iyice temas ettirerek uzanın ve daha sonra sırt ve kalçanızı yerden hafif bir şekilde kaldırıp bu pozisyonda 3 saniye kadar durun. Bu hareketi 10 defa tekrar ettikten sonra yeniden gevşeme hareketine geçin.
  • Emekleme pozisyonu alın ve belinizi aşağı ve yukarı doğru hareket ettirin. Bu hareketi yaparken aynı zamanda başınızı da aynı şekilde aşağı ve yukarı doğru hareket ettirin. Bu hareket bel kaslarının çalışmasını sağlayacaktır. Bu hareketi 5 defa tekrar ettikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönüp gevşeme hareketine geçebilirsiniz.
  ]]>
  Bel Fıtığı Disk Kayması https://www.kayma.gen.tr/bel-fitigi-disk-kaymasi.html Fri, 23 Nov 2018 10:59:40 +0000 Bel fıtığı disk kayması, aslında aynı kavramlardır. Disk kayması omurga zorlandığı zamanlarda ortaya çıkabilir. Örneğin ağır bir cisim kaldırdığımızda, yerden bir şey alırken yanlış duruş pozisyonunda olmaktan, dü Bel fıtığı disk kayması, aslında aynı kavramlardır. Disk kayması omurga zorlandığı zamanlarda ortaya çıkabilir. Örneğin ağır bir cisim kaldırdığımızda, yerden bir şey alırken yanlış duruş pozisyonunda olmaktan, düşme yada bir darbe sonucu olabilmektedir. Disk kayması ilk etapta fark edilemeyebilir. O bölgedeki kaslar kuvvetli ise rahatsızlığı kompanse edebilecektir. Fakat sırt kasları zayıf olan bir kişide durum daha kötü olmaktadır. Bel bölgemizde 5 adet omur yer almaktadır. Bu omurların arasında da disk dediğimiz jöle kıvamında kıkırdaksı yapılar bulunmaktadır. Bu yapılar bu bölgeden geçen difüzyon dediğimiz sıvı alışverişi yolu ile beslenmektedir. Bu bölgede damara yada sinir bulunmamaktadır. Tek sinir bulunan yer omuriliğin yan tarafında ve omurların arka bölgesinde yer almaktadır. Bazı sebeplerden ötürü iki omurun arasının daralması yüzünden burada bulunan bel fıtığı disk kayması ile fıtık oluşur. Disk kayması oluştuğu yöne doğru farklı sonuçlar vermektedir. Mesela arka tarafta omuriliğe baskı, yanlarda bacaklara giden sinirlere baskı yaparak değişik belirtiler vermektedir. Burada önemli olan fıtığın aşamasıdır. İlk aşamada jölemsi yapı dışarı çıkar. İkinci aşamada jölemsi yapı iyice dışarı çıkar ve sinirlere baskı yapmaya başlar. Üçüncü aşamada ise yapı iyice dışarıdadır ve lifler kopma derecesine gelir.

  Belirtiler
  Bel ağrıları, bacak ve kalça ağrıları, ayakta ve bacakta uyuşma,karıncalanmalar ve güç kaybı, idrar problemleri en sık karşılaşılan belirtilerdir. 

  Teşhis
  Günümüzdeki en sık kullanılan yöntem olan Manyetik Rezonans(MR) ile bel fıtığı teşhisi kolaylıkla konulmakta ve aşaması  belirlenebilmektedir. EMG (Sinir ölçüm testi) de bazı durumlarda gerekmektedir. Ancak bel fıtığının teşhisinde ilk aşama klinik muayene ve hekimin gözlemleme tecrübesidir.

  Bel Fıtığı Disk KaymasıBel fıtığı disk kayması faktörleri

  Obezite: Aşırı kilolu olmak bel fıtığı disk kayması önemli sebeplerindendir.  Vücudun tüm ağırlığını omurga taşımaktadır. Omurgada esnekliği sağlayan disklerin aşırı baskıya maruz kalması, deforme olmasına ve şeklinin bozulmasına neden olur. Bu baskıdan dolayı diskin şekli bozulur ve dışarı doğru taşar. Özellikle gebelik dönemi vücudun ağırlık merkezinin öne doğru yer değiştirmesine omurgaya ek yük binmesine neden olur.

  Hareketsizlik: Vücudumuzun yükünü taşıyan  omurgamız gibi görünse bile omurga boyunca uzanan tüm boyun, sırt ve bel kasları, karın kaslarının da fonksiyonu önemlidir. Monoton bir  yaşam, düzenli egzersiz yapmama sonucunda kaslar yeterince güçlenemez ve kasların taşıması gereken vücut ağırlığı da omurgaya ek yük getirir. Artı yük sonunda bel fıtığı ve disk kayması meydana gelir.

  Sigara içmek: Sigaranın disk yapısının bozulmasına neden olduğuna ve iyileşmeyi yavaşlattığına dair araştırmalar yapılmaktadır.

  Günlük yaşamda omurgaya ters olan hareketler yapmak: Yaşantımızda farkında olmadan yük kaldırma, itme, çekme gibi yaptığımız hareketlerde, omurga fizyolojisine uygun davranılmalıdır. Yerden bir yük kaldırırken mutlaka dizler kırılarak çömelmek, sonra yükü kaldırmak gerekir. Dolap yerleştirme, çamaşır asma vb. omuz üstüne yük kaldırmak gerekiyorsa merdiven yada sandalye  kullanmak gerekir. Yukarı doğru uzanmak sakıncalıdır. Masa başı işlerde tam dik pozisyonda oturulmalı ve bel girintisini destekleyecek yastık kullanılmalıdır. Yataktan kalkarken önce yan dönmeli, sonra ayakları yatak kenarından aşağı sarkıtıp dirseklerden yardımı ile doğrulanmalıdır. 

  ]]>
  Bebeklerde Bel Kayması https://www.kayma.gen.tr/bebeklerde-bel-kaymasi.html Sat, 24 Nov 2018 01:08:04 +0000 Bebeklerde bel kayması, en az yetişkinlerde olduğu kadar büyük önem taşıyan bir rahatsızlıktır. Yetişkinlere göre biraz daha farklı nedenlerden kaynaklanan bu bel kayması bebeklerde de çok şiddetli ağrılara ve belirtilere ne Bebeklerde bel kayması, en az yetişkinlerde olduğu kadar büyük önem taşıyan bir rahatsızlıktır. Yetişkinlere göre biraz daha farklı nedenlerden kaynaklanan bu bel kayması bebeklerde de çok şiddetli ağrılara ve belirtilere neden olur. Özellikle bebeklerin omurgalarının ve diğer dokularının hassas olması nedeniyle bel kayması çok ciddi bir önem taşımaktadır. Bel kayması, bebeklerde çok az karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle bel kayması meydana geldiğinde kesinlikle dikkat edilmesi gerekir. İnsanlarda tüm vücudun taşınması için omurga denilen kemikler ve yarı kemiksi yapılardan oluşan bir organ bulunmaktadır. Bu organ enseden kuyruk sokumuna uzayan bir yapıdadır. Bu nedenle insanlarda dik durabilmeyi, eğilmeyi ve daha birçok eylemi yapmayı sağlar. Bu durum bebeklerde de aynı şekilde görev yapmaktadır. Omurga, üst üste ekli olan kemiklerden meydana geldiği için meydana gelebilecek en küçük darbelerde, kazalarda kayma problemi ortaya çıkar. Bebeklerde bel kayması, yetişkinlerde olduğu gibi ağır yük kaldırma ya da bir yere asılma gibi nedenlerden kaynaklanmaz. Bunun yanı sıra bir bakımdan da bebeklerde bel kayması, yetişkinlere göre daha avantajlıdır. Çünkü bebeklerde yapılan bey kayması tedavisi sonrası bebek çok büyük hareketler yapmadığı için iyileşme süreci çok daha iyi olur. Bu durum yetişkinlerde farklıdır. Ayrıca bebeklerde kemik gelişimi çok hızlıdır. Bu nedenle yapılan tedaviler sonrasında bebeklerde bel kayması, hızlı bir şekilde onarılarak sorunlar ortadan kalkacaktır. Bebeklerde bel kayması, zamanında tedavi edilmezse bebeğinizde kalıcı hasarlar meydana gelebilir. 

  Bebeklerde Bel KaymasıBebeklerde bel kayması belirtileri:
  • Bebeklerde meydana gelen bel kayması, hemen hemen yetişkinlerle aynı belirtileri ortaya çıkarmaktadır. Fakat bebeklerde meydana gelen belirtileri bebeğiniz söyleyemediği için bu belirtileri sizin anlamanız gerekecektir. Bebeklerde bel kaymasının ilk belirtisi sinirlerin sıkışmasına bağlı olarak bebeğinizin yürüyememesi ya da bacaklarını kımıldatamamasıdır. Bu durum ilerde çok daha büyük sorunlara neden olacağı için erkenden tedavi çok önemlidir.
  • Bu durumun bir diğer belirtisi ise bebeğin bacak hareketleri durumunda çok şiddetli ağrı yaşamasına bağlı olarak bebeğin bacaklarına dokunulduğunda ağlamasıdır. Bazen ağrının çok şiddetli olmasına bağlı olarak  bebeğiniz geceleri uyku bile uyuyamayabilir. 
  • Bebekteki bel kayması röntgen, MR ve buna benzer tıbbi cihazlarla çok rahat bir şekilde görülür. Bu nedenle tıbbi görüntüler raht bir şekilde bu sorunu sizlere gösterecektir. 
  • Son olarak çok anlamasanız bile bebekteki halsizlik durumlar direk bel kaymasıyla ilgilidir. Bel kayması olan bir bebek sürekli halsiz olduğu için özellikle ağrının olmadığı zamanlarda bol bol uyuyacaktır. Bu belirtilere bakılarak hiçbir zaman bel kayması teşhisi konulamaz. Bunun için tıbbi kontrollere ve muayenelere ihtiyaç vardır. 
  Bebeklerde bel kayması neden olur

  Doğum: Bebeklerdeki bel kayması, birçok zaman doğum sırasında ebenin ya da doktorun yapmış olduğu hatalardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Bebeğin doğumu sırasında çok çekilmesi durumunda bebeklerde bel kayması ortaya çıkabilir. Bu nedenle doğum sırasında da ebenin  çok büyük bir önemi bulunmaktadır.

  Bebeğin düşmesi ya da darbe alması: Bebekler bebeklik dönemleri boyunca çok sık bir şekilde düşerler. Fakat anne kucağından düşmeleri ya da yüksek bir yeren düşmeleri durumunda bel kayması ya da diğer omurga problemleri ortaya çıkabilir. Bu durum nedeniyle bebeklerde bel kayması sorununun varlığının araştırılması için düşmeler sonrasında iyi bir muayene gerekmektedir. 

  Tedavi: Bel kayması probleminde yapılan tedavilerden biri ilaç tedavisidir. Fakat yapılan ilaç tedavilerinde sadece bebeklerdeki ağrılar bastırılır. Bunun haricinde yapılan ted]]> Yumurtalık Kayması https://www.kayma.gen.tr/yumurtalik-kaymasi.html Sat, 24 Nov 2018 20:55:29 +0000 Yumurtalık kayması, halk arasında testis içine kaçması olarak da adlandırılır. Erkek bebekler doğmadan önce yumurtalıkları karın boşluğundadır. Bebek anne karnında gelişirken testislerde testis torbasına doğru yol alır. K Yumurtalık kayması, halk arasında testis içine kaçması olarak da adlandırılır. Erkek bebekler doğmadan önce yumurtalıkları karın boşluğundadır. Bebek anne karnında gelişirken testislerde testis torbasına doğru yol alır. Karın boşluğundan sonra kasıklara inen testiler doğuma yakın testis torbasına inerler. Bu durum doğumdan sonra ilk bir yıl içinde de gerçekleşebilir. Çok nadir bir durumdur. Çoğu zaman tek testiste görülür ancak bazende çift taraftan birden olur. Çoğunlukla erken doğan bebeklerde görülür. Erkek çocukların cinsel organlarına ait en sık rastlanan bir durumdur. 

  Yumurtalık kayması (inmemiş testis), durumu çocuk doğduktan ilk bir yıl içinde düzelebilir. İlk bir yıl içinde kendiliğinden düzelmediği zaman hemen tedavisi yapılmalıdır. Testis karın boşluğundan testis torbasına geçerken bazen kendi etrafında dönerek bir tur atar. Testisin bu hareketiyle besleyici kanallar tıkanır. Böyle durumlarda yumurtalık (testis) beslenemediği için çürür sonrada yok olur ve doğum sonrası ciddi sorunlar ortaya çıkar. Bu durum doğumdan önce gerçekleştiği için hiç bir belirti vermez ve bebek testisi olmadan doğar. Yumurtalık kayması doğumdan sonra muayene ile % 80 anlaşılır. Tecrübeli ellerle dikkatli bir muayene sonucu testis kasık kanalında bir yerlerde bulunur. Ancak bazı hastalarda bulunamayabilir. Bu durum da ya testis karın boşluğundadır yada yok olmuştur. Böyle bir durum laparoskopi denilen bir yöntemle testisin olup olmadığına yada nerede olduğuna bakılır. Laparoskopi karın duvarından bir delik açıp o delikten karın içine ince ışıklı bir mercek sokarak tüm karın içinin görüntülenmesidir. Bu yöntemle testisin olup olmadığı kesin olarak anlaşılır ve eğer testis karın içinde ise yine bu yöntemle testis torbaya indirilir. Eğer testis yoksa bu durumda da karın içinden kalıntısı bulunarak çıkartılır ve ileride kanser riski ortadan kaldırılmış olur.

  Yumurtalık KaymasıYumurtalık kayması nelere yol açar

  Yumurtalık kayması ileride çocuk sahibi olmayı engeller. Bu durum çok iyi bilinen bir kısırlık sebebidir. Testisler ne kadar erken yumurtalıklara indirilirse kısırlık riski o kadar azalır. Yumurtalık kayması ileride kanser geliştirebilir. İleri ki zamanlarda testis kanseri olma riski normal erkeklerden çok daha yüksektir. Yumurtalık kayması kasık fıtığı da oluşturabilir. Yerine inişi tamamlanmamış testis dışarıdan gelen travmalara daha açıktır.

  Yumurtalık kayması tedavisi, çocuk bir yaşını doldurur doldurmaz yapılır. Eğer gözden kaçtı da bir yaşında yapılamadıysa en geç iki yaşında yapılmalıdır. Ancak yumurtalık kaymasının olduğu tarafta fıtıkta varsa çocuk bir aylık bile olsa hemen tedavisi yapılmalıdır.
  Yumurtalık ameliyatı olmuş çocuklar ameliyattan bir kaç saat sonra evlerine dönebilirler. Çocuk ne kadar küçükse ameliyat sonrası o kadar rahat geçer. Daha küçük çocuklar her zaman daha çabuk iyileşirler. 3-4 gün sonra ilk kontrol ve pansuman yapılır ve daha sonra çocuk banyo yapabilir. 

  Yumurtalık kayması ameliyatından sonra çocuğun kasık bölgesinde ve testis torbasında morluk ve şişlik olabilir. Bu şişlik ve morluklar bir kaç gün içerisinde geçer. Ancak aşırı şişlik, kızarıklık varsa yaradan iltihap veya kan geliyorsa, çocukta ateş, bulantı yada kusma varsa hemen doktora baş vurmanız gerekir.
  ]]>
  Disk Kayması https://www.kayma.gen.tr/disk-kaymasi.html Sun, 25 Nov 2018 16:50:24 +0000 Disk Kayması, omurlar arasındaki yani omurga kemikleri arasında yer alan kauçuk yapıdaki maddeyi olumsuz yönde etkileyen ve çok sık rastlanan bir problem durumudur. Toplumda genellikle yaşlılarda meydana gelen bu rahatsızlık s Disk Kayması, omurlar arasındaki yani omurga kemikleri arasında yer alan kauçuk yapıdaki maddeyi olumsuz yönde etkileyen ve çok sık rastlanan bir problem durumudur. Toplumda genellikle yaşlılarda meydana gelen bu rahatsızlık sıklıkla duyduğumuz bir sorundur. Bu durum bazı bireylerde herhangi bir belirti göstermeden meydana gelirken (tedavi olunmasına gerek yok iken) bazı bireylerde ise hastalık boyutuna ulaştığı için ameliyat gerektirir.

  Disk kaymasının en belirgin belirtileri

  • Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi bazı bireylerde herhangi bir belirti söz konusu olmayabilir.
  • Disk kayması durumu sinir yapılarına denk gelmesi sebebiyle bel kısmında ağrılara neden olmaktadır. Bu durum genel vücudun sinir sisteminde uyuşma ya da güçsüzlüklere sebep olmaktadır.
  • Sırtın alt kısmında ya da bel çevresinde disk kayması yaşanan ağrının kalça kısmından ayak kısmına doğru uzanması(siyatik) sonucu oluşmaktadır. Bu yaşanan ağrı beraberinde kalçada yer alan sinirlerde basıncın uygulanmasına neden olur.
  • Kaburganın alt kısmına yakın olan bir bölgede, bel kemiklerinde oluşan disk kaymaları uyluk kemiklerinde bir takım ağrılara neden olmaktadır.
  • Boyun kısmında (servikal omurgada) meydana gelen bu disk kaymaları kollarda, omuzlarda ve göğüs bölgesinde ağrılara neden olmaktadır.
  • Bacaklarda ağrılar birdenbire kendini gösterir ya da oluşan ağrılar gitgide artmaya başlar
  • Meydana gelen ağrılar ya sürekli bir şekilde artar ya da aralıklı olarak kendini gösterir.
  • Hapşırma ve öksürme gibi durumlarda ya da zorlanılması durumunda ani bir şekilde oluşan ağrılar söz konusudur.
  • Oluşan ağrı uzun zaman boyunca ayakta kalmak, oturmak ya da eğilmek sonucunda kendini gösterir.
  • Yürümek, uzanmak ya da disk üstünde basıncı azaltarak kemiklerin rahatlamasına ve beraberinde ağrıların azalmasına sebep olacaktır.
  • Kalçada, dizin arkasında ya da bacakta başlayarak ayak bileğine, ayağa ve uyluk kemiğine uzanan uyuşukluk, hissizlik ve karıncalanma durumu
  • Uyluk kemiğinde oluşan ağrılar
  • Bacakların her ikisinde ya da birinde meydana gelen güçsüzlük durumu

  Disk Kayması

  Disk kaymasının temel nedeni

  kollarda ya da bacaklarda meydana gelen sinir uyuşukluğu, tahribatı, güçsüzlükler ve ağrılar vücudu olumsuz etkilemesinden ötürü diskte kaymalara neden olmaktadır.

  Sırt kısmının altında oluşan baskıyı arttıracak ya da bu bölgeyi zorlayacak hapşırma ya da bükme gibi ani durum ve hareketler disklerde çıkıntı ile kaymalara neden olacaktır. Sporla ilgili aktiviteler ya da kaldırmayı gerektiren tekrarlanmış durumlar sırt kısmını yorabilir.

  Disk kayması risk durumları

  Uzun süre oturma hali, ağır yükleri kaldırmak ya da çekmek, sırtı sık sık eğme ya da bükme durumları tehlikeli haller olarak adlandırılmaktadır. Bunun yanı sıra ağır fiziki çaba ve zorlamalar da risk durumları arasındadır. Yapılan düzensiz egzersizler ya da egzersiz eksikliği de risk durumudur. Bunun yanı sıra sigara da olumsuz etkilemektedir. Obezite ya da aşırı kilo olma hali disk kaymasına risklerindendir.

  Disk kayması tedavisi

  Kaymış olan diskler genelde kendiliğinden geçtiği ve iyileştiği bilinmektedir. Yaklaşık bir ay kadar bir süre sonra iyileştiği görülür. Ancak bazı hastalarda cerrahi müdahale olunması şarttır. Bu hastalığa yakalanan 100 kişiden 10’u ameliyat olmak zorundadır. Uzman hekimler disk kayması sonucunda meydana gelen rahatsızlık ya da ağrıları hafifletmek için bazı önerilerde bulunmaktadır. bu öneriler dikkate almak oldukça önemlidir. Özellikle de yapılan egzersizler de doktor kontrolünde yapılması gerekir. Bu ağrıdan kurtulmak için bazı kolay ev egzersizleri ile yoga tedavisi uygulanabilir. Disk kayması tedavisi sırasında herhangi bir olumsuz sonuç yaşamanız halinde mutlaka uzm]]> Bebeklerde Çene Kayması https://www.kayma.gen.tr/bebeklerde-cene-kaymasi.html Sun, 25 Nov 2018 23:32:39 +0000 Bebeklerde çene kayması, çenenin kafatasına  bağlandığı iki eklemden biri veya ikisi normal pozisyonundan hareket ederse çene kayması oluşur. Genellikle çok şiddetli ağrılı olmaktadır. Bebeklerde çene kaymasının Bebeklerde çene kayması, çenenin kafatasına  bağlandığı iki eklemden biri veya ikisi normal pozisyonundan hareket ederse çene kayması oluşur. Genellikle çok şiddetli ağrılı olmaktadır. Bebeklerde çene kaymasının görüntüsü genellikle çok belirgin olmaz. Bazen çene kayması görüntü olarak rahatsızlık vermez bu yüzden emin olunmayabilir.


  Bebeklerde çene kayması belirtileri 
  • Ağzı tam kapatamama
  • Alt ve üst dişlerin birbirleri ile alışageldiği gibi tam oturmaması,
  • Çenenin öne çıkması,
  • Hareket ile öne çıkan çenede ağrı, kulağın hemen ön kısmında hissedilir derecededir. Bazen bu ağrılar çok şiddetli olmaktadır.
  • Bazen nefes alma sorunları olabilir.
  Bebeklerde çene kayması nedenleri
  • Ağzı çok geniş açmak; çene yapısının ve eklemlerinin oturduğu yuvalar çeneye sınırsız bir hareket imkanı vermez. Çok geniş açılan ağızlarda eklem pozisyonu kayabilir. Ağız şu nedenlerle çok açılabilir; esnemek, kusmak, hastalık nöbetleri gibi.
  • Yaralanmalar; kaza sonucu çeneye alınan darbeler çene kemiğinin ekleminden ayrılarak kaymasına neden olabilir. Düşme ve trafik kazalarından bu tür darbeler alınabilir.
  • Doku, eklem ve kas sorunları; bazı kişilerin çene eklemleri doğuştan genetik olarak kaymaya yatkın olabilir. Eklem oyunun yeterince derin olmaması etkenlerden biridir. Ayrıca kasların çok gergin veya hassas olması da çene kaymasını tetikleyebilir. Hastalık nöbetleri ve alınan bazı ilaçlar çene kaslarını zayıflatabilir.
  Bebeklerde Çene KaymasıBebeklerde çene kayması tedavisi
  • El ile oturtma; doktor dış kuvvetlerle aniden kayan çeneyi el ile yerine oturtacaktır. Bu işleme izin vermesi için çene kaslarına kas gevşeticiler şırınga edilebilir. Nadiren cerrahi müdahaleye gerek duyulmaktadır.
  • Barton sargısı; çene yerine oturduktan sonra çenenin hareketini azaltmak için barton sargısı kullanılabilir. Başın üzerinden ve enseden tam tur dönen bazı desteklerle çene sabitlenir, bu sebeple çene kaymasının tekrarlanması önlenmiş olur.
  Yapılması gerekenler ise; altı hafta boyunca ağızlarını geniş açmamaları gerekir. Muz, bebek maması, yumurta, yoğurt, puding gibi yumuşak besinler çene eklemini zorlamaktan korur. Esneme esnasında çene altına yumruk konularak ağzın fazla açılmasına engel olunmalıdır. Buz uygulanmalıdır. Bu sayede şişme engellenmiş olur ve ağrının hafiflemesi sağlanır ve tedavi süreci hızlanır. Şişlik inene kadar buz kompresi yapılabilir. Cerrahi müdahale, kısa zaman diliminde birden fazla çene kayması yaşayan kimselerde cerrahi müdahale kaçınılmazdır. Bu ameliyatlar çeşitlilik göstermekle birlikte genelde çene ekleminde bulunan bağ dokular kısaltılarak çene sağlamlaştırılır.
  ]]>
  Göz Kayması Ameliyatı https://www.kayma.gen.tr/goz-kaymasi-ameliyati.html Mon, 26 Nov 2018 05:52:31 +0000 Göz kayması ameliyatı, göz kaymasının tek bir nedeni bulunmamaktadır. Hamilelik sırasında yaşadığı olumsuzluklar ya da çocuğun gelişiminin çok büyük etkisi olmaktadır. Bir diğer adıyla da şaşılık ameliyatları günüm Göz kayması ameliyatı, göz kaymasının tek bir nedeni bulunmamaktadır. Hamilelik sırasında yaşadığı olumsuzluklar ya da çocuğun gelişiminin çok büyük etkisi olmaktadır. Bir diğer adıyla da şaşılık ameliyatları günümüzde daha kolay yapılmaktadır. Bu ameliyatlar göz küresi içerisinde ameliyat yapılmaz. Daha çok kaslar üzerinde ameliyat yapılmaktadır. Şaşılığın düzeltilmesi için ve iki gözünde aynı hizada bulunması için, kasların güçlendirme yöntemi ile tedavi edilir.

  Göz kaymasının belirtileri nelerdir
  • Her iki gözün aynı hizaya baktığı halde bir diğerinin kayması
  • Sık sık göz sulanması
  • İnsanları ya da eşyaları çift görmek
  • Baş ağrısı
  • Üç boyutlu nesneleri fark edememe

  Göz Kayması AmeliyatıGöz kayması ameliyatı nasıl yapılır

  Lokal anestezi ile de yapılır. Ama hastanın daha konforlu ve kaslara daha iyi müdahale yapılması için genel anestezi verilmektedir. Şaşılık ameliyatlarında hasta ameliyat olduğu gün taburcu edilmektedir. Şaşılık ameliyatları genellikle yüksek oranda başarı elde edilen hastalıklar olmaktadır. Her göz kayması tedavi edilmez. Göz tembelliği olan bir çocuğun gözü bantlanarak dinlenmesi sağlanır. Ameliyatın şart olduğu durumlarda hastanın ameliyat öncesinde bir şey yeyip içmemesi gerekmektedir. Şaşı olan göz diğeri ile aynı hizada olması için kaslara enjekte edilerek kasların daha güçlü olması sağlanır. Ve her iki gözde paralel olması hedeflenmektedir. Bu ameliyat sadece gözlerin aynı hizada olmasını sağlar. Gözleri bozuk olan insanlar ameliyattan sonra yine gözlük kullanması gerekmektedir. Göz kayması ameliyatı kesinlikle lazerle yapılmamaktadır. Şırınga ile kasların güçlenmesi sağlanmaktadır.
  ]]>
  Anlam Kayması https://www.kayma.gen.tr/anlam-kaymasi.html Mon, 26 Nov 2018 21:25:23 +0000 Anlam kayması, Türkçe'mizde kullanılan dilek, haber gibi eklerin yanlış şekilde veya yanlış anlamda kullanılmasına denir. İşi anlatacak biçimde kullanılmayan kelimelerin zaman ve ek bakımından uyumlu olmamasıdır. Konuşma ve Anlam kayması, Türkçe'mizde kullanılan dilek, haber gibi eklerin yanlış şekilde veya yanlış anlamda kullanılmasına denir. İşi anlatacak biçimde kullanılmayan kelimelerin zaman ve ek bakımından uyumlu olmamasıdır. Konuşma ve yazma sırasında sözler art arda sıralanır. Konuşmanın akışı içerisinde konuya uygun sözcükler, kavramlar peş peşe sıralanır. Cümle içerisinde her sözcüğün bir anlamı vardır. Cümle içerisinde ifade edilen durum ile dilek eki uygun olmuyorsa, bu durumda anlam kayması olur.

  Anlam kaymasında, hangi kipin hangisinin yerine kullanıldığı bazen anlaşılmayabilir. Bir önceki veya sonraki cümleye bakılır. Fiil çekimlerinde de bu durum  böyledir. Fiil çekimlerinde bir zaman ekinin başka bir zaman eki yerine kullanılmasına, yani fiilin bir zamana göre çekimlenipte   başka zamandan bahsedilmesine fiilde anlam kayması denir.

  Anlam kayması şu kipler arasında olur:
  • Şimdiki zaman yerine geniş zaman: Örneğin " Ben onun ne söylediğini bilirim". Bilirim kelimesi, burada biliyorum olacaktı.
  • Öğrenilen geçmiş zaman yerine, geniş zaman: Örneğin "Arkadaşım bir gün çarşıya gider". Gider kelimesi, gitmiş olacaktı.
  • Gelecek zaman yerine, geniş zaman: Örneğin "Kardeşim bu hediyeye çok sevinir". Sevinir kelimesi, sevinecek olacaktı.
  • Bilinen geçmiş zaman yerine, geniş zaman: Örneğin "Başarmak için azimli davranır". Davranır kelimesi, davranırdı olacaktı.
  • Emir yerine, geniş zaman: Örneğin "Akşam geç vakitte gider, kapısını çalarsın". Gider kelimesi git, çalarsın kelimesi çal olacaktı.
  • Bilinen geçmiş zaman yerine, şimdiki zaman: Örneğin "Haberi alır almaz koşuyorum". Koşuyorum kelimesi,koştum olacaktı.
  • Geniş zaman yerine, şimdiki zaman: Örneğin "Her zaman buraya geliyor". Geliyor kelimesi gelir olacaktı.
  • Gelecek zaman yerine, şimdiki zaman: Örneğin "Haftaya Antalya ya uçuyorum" Uçuyorum kelimesi, uçacağım olacaktı.
  • Gereklilik yerine, gelecek zaman: Örneğin "Sıkıntın gitmeden olacak". Olacak kelimesi, olmalı ile tamamlanacaktı.
  • Emir yerine, gelecek zaman: Örneğin"Bu işi hemen yapacaksın". Yapacaksın kelimesi, yap olmalıydı.
  • Gereklilik yerine, gelecek zaman: Örneğin "Sınavı çalışarak geçecek". Geçecek kelimesi, geçmeli olarak yazılmalıydı.
  Anlam kayması, haber kiplerinden şimdiki zaman, geniş zamanda görülür. Bu duruma ''zaman kayması'' denir. Dilek, istek, gereklilik ve emir kipinde anlam kayması görülür.

  Anlam KaymasıAnlam kayması, cümledeki sıkıcılığı ve sakin durumu kırmak için kullanılır, bir imla hatası değildir. Anlam kayması basit cümlelerde olur, birleşik cümlelerde anlam kayması yapılmaz. 
  ]]>
  Omurga Kayması https://www.kayma.gen.tr/omurga-kaymasi.html Tue, 27 Nov 2018 12:22:04 +0000 Omurga Kayması, Omurga organı, omur denilen birbiri ile bağlı olan kemiklerden meydana gelmektedir. Vücut gelişimini tamamlamış olan insanların yüzde beşinden fazlasında omurganın en alt kısmında bulunan kemiklerin birbiri ile Omurga Kayması, Omurga organı, omur denilen birbiri ile bağlı olan kemiklerden meydana gelmektedir. Vücut gelişimini tamamlamış olan insanların yüzde beşinden fazlasında omurganın en alt kısmında bulunan kemiklerin birbiri ile birleşim noktalarında gelişimsel bir biçimde kırıklar görülebilir. Bu kırıklar ise hareketin fazla olduğu bölgelerde çoğunluklu bir şekilde görülür. Bu kırıklar iyileşmeyebilir fakat vücut için de sorun teşkil etmezler. Bazı insanlarda üst kısımda bulunan omurlar alttaki omurlara göre öne kayabilir, bu durma bel kayması veya omurga kayması denilir. Omurgada oluşan bu kayma durumunun miktarı fazla ise ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Şimdiye kadar bel ağrısı rahatsızlığının şikayeti ile hastaneye gelen hastaların yüzde onuna bel kayması teşhisi konulmuştur. Omurga kayması rahatsızlığının bir diğer nedeni de yaşlanmaya bağlı bir şekilde oluşarak omurlar arasında bulunan bağ dokularının yıpranması ile meydana gelebilmektedir, genel olarak 40 yaş üstü insanlarda görülmektedir.

  Omurga kayması belirtileri:

  Stres kırıkları denilen türde gerçekleşen kırıklar ilk başta kendilerini belli etmeyebilirler, başka herhangi bir sebepten dolayı film çektirilmesi veya testler sonucunda farklı zamanlarda ortaya çıkabilir. Bel kısmında bir ağrı, kalça kısmında da ağrılar gerçekleşiyor ise, bel kaslarında gerginlik ve bacaklarda az da olsa uyuşmalar mevcut ise ayaklarda gerçekleşen kuvvet kaybı olarak da kendisini gösterebilir. Çoğu kişide bu ağrılar yürüyüş sırasında ve ayakta durma esnasında gerçekleşmektedir.

  Omurga kayması hastalığının tanısı nasıl koyulur:

  Bu ağrılar sebebi ile başvurduğunuz doktorunuz sizi muayene edip ve şikayetlerinizi dikkatli bir şekilde dinledikten sonra belinizin filmini isteyecektir. Ancak röntgen sonuçlarında omurgadaki kırıklar görülmeyebilir. Bu sebepten dolayı hala kırık olduğundan şüphe ediliyor ise doktorunuz MR çektirmenizi isteyebilir. MR çekimlerinin sonucunda kırıklar tespit edildiyse doktorunuz tedavinizin şeklinin tam olarak belirlenmesi için tomografiye başvurmanızı isteyecektir. Eğer hastanın ayaklarında uyuşma hissi var ise sinirsel bir hastalık olup olmadığının tespitinin yapılması için MRG gerekli görülmektedir. Daha sonra da omurga kaymasının derecesi verilir ve 1 ile 4 arasında bir sayıyla derecelendirilmiş olur.

  Omurga KaymasıOmurga kayması tedavisi:

  Doktorunuz yaptığı tetkikler sonucunda oluşan kayma miktarı fazla şiddetli değil ise ve ciddi bir sinir sorunu da yoksa ilk müdahale cerrahi bir müdahale olmaz. Öncelikli olarak fizik tedavi yöntemleri kullanılır ve oluşan ağrılar için de ağrı kesiciler tavsiye edilir, istirahat edilmesi gerekir. Ağrılar uzun ir süre devam edecek olursa omurgadaki kırık oluşan bölgelere sterod ve ağrı kesici enjeksiyonu yapılabilir.
  ]]>
  Bel Kayması Ameliyatı https://www.kayma.gen.tr/bel-kaymasi-ameliyati.html Tue, 27 Nov 2018 19:31:25 +0000 Bel Kayması Ameliyatı, bel kayması tedavisinde son çare olarak yapılmaktadır. Omuriliğin içinde bulunan omurların kayması, sağa ya da sola çıkıntı yapması veya üst üste binmesi ile birlikte çevresindeki sinirleri ve dokular Bel Kayması Ameliyatı, bel kayması tedavisinde son çare olarak yapılmaktadır. Omuriliğin içinde bulunan omurların kayması, sağa ya da sola çıkıntı yapması veya üst üste binmesi ile birlikte çevresindeki sinirleri ve dokuları zedelemesine ''Bel Kayması'', bilimsel adı ile ''Spondilolistezis'' denir.Bir insanda 24 omur bulunur. Bel kaymasının olduğu bölge ise kuyruk somundan başlayan kısım ile üstündeki 5 omurda görülür. Bunlar L1, L2, L3, L4, L5 olarak adlandırılır. Bel kaymasını tetikleyen durumlar hamilelik, yaşlılık, ağır işlerdir. Bel Kaymasının belirtileri, biraz önce bahsettiğimiz L1-L5 omurlarının bulunduğu bel boşluğunda ağrılar hissetme ile başlar. Kişiler bunu zamanla geçiyor diye pek umursamazlar, ama omurlar sürekli olarak zorlandığı zaman ağrı çok fazla artar ve bacaklarımızı bile ağrıtmaya başlar.

  Bel Kayması AmeliyatıBel Kayması Ameliyatı

  Bel kayması tedavisi 3 evreden oluşur; ilaç tedavisi, fizik tedavi ve son çare olarak ameliyat. Bel kayması ameliyatına geçmeden önce, ilk evremiz olan ilaç tedavisine bakalım. Bu evrede hastaya ağrı kesici ilaçlar verilir, evde istirahat edip kendini yormaması söylenir. Eğer bunları yaptıktan sonra ağrılar devam ediyorsa işte o zaman 2. evremiz olan fizik tedaviye baş vurulur. Fizik tedavi, hastanın ameliyat olmadan kurtulması için son çaresidir. Fizik tedavi merkezlerindeki doktorlar, hastaya TENS uygulamaları, belirli ısı derecelerinde kompresler ve egzersizlerden oluşan bir tedavi uygular ama fizik tedavi olan hastalar, doktorların verdiği egzersizleri evlerinde de uygulamalılar aksi taktirde tedavi biraz daha uzar. 

  Bel kayması ameliyatı ise, bu ilk iki evre işe yaramazsa yapılır. Bel kayma ameliyatı risklidir çünkü ameliyattan daha sonra hatada daha farklı komplikasyonlar oluşabilir. Sorun çıkmaması için bel kayması ameliyatını yapacak uzman doktorlar bulunmalıdır. Son yıllarda ''Micro Precise Surgery Assistant'' adında bir cihaz yapıldı. Bu cihaz ameliyattan sonra oluşabilecek komplikasyonları en aza indiriyor. Bu tedavi daha önce hiç kötü sonuç vermemiş fakat risk her zaman vardır. Bel kaymasına yakalanmamak için hastalarımıza önerilerimiz; düzenli ve düzgün spor, bedeni çok fazla yormamak, bol bol yüzmek ve tüm kemik hastalıklarında olduğu gibi bol bol kalsiyum tüketmek sizin yararınıza olacaktır.
  ]]>
  Boyunda Kayma https://www.kayma.gen.tr/boyunda-kayma.html Wed, 28 Nov 2018 06:46:21 +0000 Boyunda kayma, olarak bilinen boyun düzleşmesidir. Boyunda beldeki gibi kayma olmaz boyunda kayma olduğu taktirde ölüme sebebiyet verir. İnsan omurgası, kafa tasının altından kuyruk sokumunun  bitimine kadar, toplam 33 adet omurdan Boyunda kayma, olarak bilinen boyun düzleşmesidir. Boyunda beldeki gibi kayma olmaz boyunda kayma olduğu taktirde ölüme sebebiyet verir. İnsan omurgası, kafa tasının altından kuyruk sokumunun  bitimine kadar, toplam 33 adet omurdan ve araların da disk denilen kıkırdaklar dan oluşur. Yandan bakıldığında boyun, sırt ve bel bölgesi hepsi bir arda; omurgada S harfine benzeyen bir şekil meydana gelir. Tıpta boyun bölgesine çevri kal, bel bölgesine lomber bölge denir. Normalde boyunda olan öne doğru yuvarlanmaya çevri kal lordoz, bel bölgesinde öne doğru  yuvarlanmaya ise lomber  lordoz adı verilir. Boyun 7 adet omurdan ve aralarındaki dısklerden oluşmaktadır. Ancak bu durumun oluşmasının bir takım sebep olan durumlar, Boyun fıtığı kireçlenme, sinir damarlarında sıkışma, travmalar, yanlış yastık kullanımı gibi bazı durumlarda, boyun kaslarının kasılması neticesinde boyundaki bu konveks tipteki bozularak, düz bir hale gelir. Yandan bakıldığında boyun omurları dümdüz cetvel gibi gözükür. Bu duruma çevri kal lordoz düzleşmesi veya boyun düzleşmesi denir. 

  Boyun düzleşmesi tek başına bir hastalık değildir. boyunda meydana gelen bazı hastalıklar sonucu ortaya çıkan klinik ve radyolojik bir belirtidir. boyun ağrılarının çok sebepli nedenleri vardır. Doğuştan gelen bozukluklar, yumuşak doku romatizmaları, duruş bozuklukları, enfeksiyon (mikrobik) hastalıklar, iltihaplı eklem romatizması, kas spazmı, kas-tenton zorlamaları bu tür hastalıklarda boyun da ağrı yapar. Bu yüzden tedavisinin doğru olması için uzman bir doktora gidilip bir takım tahlillerin yapılıp tesisin  doğru konması ve tedavinin ona göre yapılması gerekir. boyun ağrıları ve boyun düzleşmesi genel olarak boyunun sabit pozisyonda tutmak ve uzun süre çalışan kişilerde daha sık görülen hastalıktır. Bunların en çok kimlerde görüldüğüne gelirsek bu kişiler öğretmenler, banka memurları, çok kitap okuyan öğrenciler, daktilo ve bilgisayar kullanıcılar, operatörler, masa başında uzun bilgisayar başında çalışan devlet memurları, çok fazla örgü-biçki-nakış-dikiş işi yapan ev hanımlarında, halı kilim dokuyucuları, uzun süre kahvede kağıt oynayan veya uzun süre tv seyredenlerde kişilerde boyun kireçlenmesi sıklıkla görülür. Gündelik yaşantımızda yaptığımız bazı hareketler boynumuzu zorlar. Fizik tedavi boyun ağrısına en etkili ve zarar vermeyen tedavi yöntemidir. Boyu düzleşmesi olan hastalarda olan belirtiler genelikle boyun ağrısı ile birlikte baş ağrısı, kulak çınlaması, uğultu, baş dönmesi, mide bulantısı, uyku bozuklukları ile birlikte tek başına kol ağrısı da olabilir.

  Boyunda KaymaBoyun kayması tedavisi: Boyun düzleşmesi tedavisinde ilaç tedavisi, istirahat önerilir, fizik tedavi ve egzersiz yer almaktadır. Hastaların şikayeti fizik tedaviyle tamamen geçse bile günlük yaşantısını düzenlemeli ve zararlı hareketlerden kaçınmalıdır. Hastaların yapmakta kaçınması gereken işler ağır kaldırmaması, ağır işler yapmamalı, ağırlık kaldırmamalı, ters hareketlerden kaçınılmalı, orta sertlikte bir yatakta yatmalı, ortopedik boyun yastık kullanmalı, uzun süre aynı pozisyonda kalmamalı, ağrısı tamamen geçse bile egzersizlerini bırakmamalıdır. Fizik tedavi birkaç husus dışında rahatlıkla kullanılan tedavi şeklidir. kalbinde pil takılı ve hamilelere uygulanmaz. tansiyon ve kalp yetmezliği olan hastalarına, büyüme cağında olan çocukların büyüme kıkırdağına takılmaz. Enfeksiyon, varisi olanlar, vücudunda metal taşıyan hastalara dikkatli bir şekilde uygulanır. fizik tedaviden sonra soğuktan korunmalı, çünkü soğuk kasları gerginleştirir. fizik tedavisinde sonra 15-20 dakika dinlenmeli ve en azından bir kaşkol ile kapatılıp soğuktan korunmalıdır. fizikten sonra kaplıcalara gidilebilinir. kaplıcalar termik ısı yöntemi olarak faydayı olacaktır.Hasta verilen önerilere uyarsa ileriki hayatında daha rahat edecektir.
  ]]>
  Boyunda Disk Kayması https://www.kayma.gen.tr/boyunda-disk-kaymasi.html Wed, 28 Nov 2018 20:59:29 +0000 Boyunda Disk Kayması, Halk arasında boyun fıtığı (herniasyon) olarakta adlandırılan bu hastalık, tıp litaratürüne Servikal Disk Hernisi olarak geçmiştir. Boyunda disk kayması; başta trafik kazaları olmak üzere, zorlama, Boyunda Disk Kayması, Halk arasında boyun fıtığı (herniasyon) olarakta adlandırılan bu hastalık, tıp litaratürüne Servikal Disk Hernisi olarak geçmiştir. Boyunda disk kayması; başta trafik kazaları olmak üzere, zorlama, yaşlılık ve travma vb. durumlar nedeniyle boyun omurları arasında bulunan diskin içinde bulunun jel'in su içeriğinin azalması sonucu, görevi olan yastıklama işlemini yerine getirememe durumudur. Boyun diski özelliğini kaybederek bozulmaya devam ettiği sürece diskin dış katmanı yırtılabilir. Devamında disk merkezi yırtılan yerden çıkarak omurilik ve sinirlerin bulunduğu boşluğa taşar. Bu durumda boyunda disk kayması ortaya çıkar.

Boynumuz yedi omurga kemiğinden oluşur. Omurga kemiklerinin hareket halinde birbirine sürtünmemesi için aralarında diskler bulunur. Disklerin ortası jöle kıvamlı bir içerikle doludur.  Omurları birbirine bağlayan bağ dokusu oldukça sağlam bir yapıdır. Diskler ve omur eklemleri omurların hareket kabiliyetini artırarak boyun ve sırtın eğilmesi veya çevrilmesini sağlar. 

Boyun fıtığı olduğumuzu nasıl anlarız

Bir kolda veya iki kolda birden incelme, kol ve boyun reflekslerinde azalma, kol kaslarında kuvvet kaybı, kollar da his kaybı, omuzlar da ağrı, sırtta ağrı ve boyunda ağrı şeklinde belirtileri vardır. Boyunda meydana gelen fıtık nadiren omuriliğe bası uygulayarak bütün bel boyunca uyuşukluk ortaya çıkarabilir. Bununla birlikte bacaklarda da his kaybı olabilir.

Boyun disk kayması teşhisi nasıl konur

Boyun ağrısının yerini ve şeklini tam olarak tespite yönelik, klinik tanılara ilave olarak güç kaybı, his kaybı, ve refleks kontrolü boyun diskinin ne durumda olduğuna dair belirgine yakın bilgiler verir. Hekim tarafından çekilen röntgen görüntüleri ile bozularak ortaya çıkan disk daralmaları ve kemik çıkıntıları görülebilir. Bu görüntüleme sistemleri boyun sinirlerini göstermez bu durumda MR ve BT çekimi ile sinirler, omurlar ve diskler tam olarak ayrıntılı görüntü sağlayarak disk kaymasını tespit eder. Kesin tanı ve teşhis için yapılan "elektro tanısal " çalışmalardan elde edilen veriler ile fıtık sonucu oluşabilecek sinir hasarlarının da görüntüsü elde edilir.

Boyun disk kayması tedavisi için yapılan germe çekme yöntemi işe yarar mı

Fizyoterapist tarafından yapılan sıcak uygulaması, elle masaj uygulaması, germe, çekme (traksiyon) gibi uygulamalar ile disk kaymasından kaynaklanan enflamasyon, ağrılar ve kas ağrıları  hafifleyebilir. 

Boyunda disk kayması tedavisi,

Boyun fıtığının ortadan kaldırılması için yapılan çalışmalarda son teknoloji tıbbi imkanlar kullanılmaktadır. Omurilik sinirlerinde problem olmayan hastalarda büyük oranda başarı sağlanmaktadır. 

Tedavide ilk aşama ilaç tedavisidir. Boyun ağrısını hafifletmeye yönelik ilaçların kullanımı zaman zaman kullanılabilir. Ağrı kesicinin işe yaramadığı durumlar da hekim tarafından size yeşil reçete ile verilecek analjezik (ağrıkesici) ve kas gevşetici ilaçlar önerebilir. Kortikosteroid (kortizon) içerikli bu ilaçlar yan etkileri fazla olan ilaçlar olduğundan dengesizlik, mide bulantısı, sersemlik, kabızlık ve bağımlılık yapabilir. Bu durumda ilaçların dozunu aşmadan kullanmak ağrı dindiği andan itibaren kullanmamak gerekir. 

Boyunda kaymadan kaynaklanan ağrının dinmesi için enjeksiyon uygulaması yapılabilir. Bu uygulama da boyun sinirleri arasında bulunan boşluktan deneyimli hekimler tarafından ağrılı dokuya yada boyun etrafında bulunan kas dokusuna yapılan kortizon ilaçlar ile ağrının giderilmesi sağlanır.

Boyunda Disk KaymasıBoyun Disk Kayması Ameliyatı,

Boyun disk kaymasının nihai tedavisi ameliyattır. Bu ameliyat operatör unvanlı beyin ve sinir cer]]> Bel Kemiği Kayması https://www.kayma.gen.tr/bel-kemigi-kaymasi.html Wed, 28 Nov 2018 22:16:32 +0000 Bel Kemiği Kayması, Vücudumuzu taşıyan ve omurga kemiği adı verilen kemiklerin normal dizilişinden farklı olarak birbirinin üzerine öne veya arkaya doğru çıkıntı yapması ve bu nedenle etrafında bulunan sinir ve dokuları zed Bel Kemiği Kayması, Vücudumuzu taşıyan ve omurga kemiği adı verilen kemiklerin normal dizilişinden farklı olarak birbirinin üzerine öne veya arkaya doğru çıkıntı yapması ve bu nedenle etrafında bulunan sinir ve dokuları zedelenmesi durumunda bel kemiği kayması ortaya çıkar. Tıp dilinde spondylolisthesis olarak adlandırılan bel kemiği kayması, çoğunlukla 40 yaş üzeri kişilerde görülür. Yaşlanma ve yıpranma neticesinde meydana gelen bel kemiği kaymaları çoğunlukla L4 omurunun L5 omurunun üzerinde ön tarafa doğru kaymasıdır. 
Günümüzde oldukça sık rastlanan bu rahatsızlık, yürürken kişiyi oldukça rahatsız eder ve tedavi edilmediği takdirde yürüyememe, belden aşağısını hissetmeme, idrar tutamama ve cinsellik kaybı gibi problemlere neden olabilir. Bel kemiği kayması doğuştan olabileceği gibi kaza ağır doğum, kemik yapısının çok alındığı bel fıtığı ameliyatları, ileri derecede olan kemik erimeleri ve düşme neticesinde de oluşmuş olabilir. Özellikle bayanlarda menopoz sonrasında ya da erkeklerde kemik erimesi rahatsızlığından sonra aktif hale gelen bel kemiği kaymaları daha sonraki dönemlerde ise daha da hareketli olmaya başlar ve kişide oldukça büyük problemlerin ortaya çıkmasına neden olur.
Bel kemiği kayması belirtileri, bu rahatsızlığın en çok görülen belirtisi kişinin yürürken sık sık durma ihtiyacı hissetmektedir. Gece yatarken bacaklara giren kramplar, bacakların tutulması, uzun süre oturmak ya da ayakta durmak ile bacaklarda meydana gelen yanma ve uyuşukluklar, şiddetli bel ağrıları, tek ya da iki taraflı kalça ağrısı ve bacak ağrısı gibi belirtiler bel kemiği kayması belirtileri olabilir. Hastada görülen bu şikayetler çoğunlukla dinlenme sağlandığında azalır. Fakat hızlı yürüme, ayakta durma ve aktivitelerin arttığı durumlar belirtilerin yeniden ortaya çıkmasını sağlar.

Bel kemiği kayması tanısı, doktor şikayetleri dinleyip hastayı muayene ettikten sonra bel kemiği kayması düşünülürse hastanın ilk olarak 4 yönlü çekilecek röntgen filmini ister. Bu röntgen filmleri hastalığın tanısını koyabilmek için oldukça bilgi verir. Ancak bu filmlerde bazen stres kırıkları görülmeyebilir. Bu durumda ise hastadan bilgisayarlı tomografi tetkiki ya da sintigrafi istenebilir. Bel kemiği kayması tanısı konulurken ayrıca yumuşak dokuları da değerlendirebilmek için manyetik rezonans görüntüleme tetkiki gerekli olabilir. Bu görüntüleme tetkiki omurgalar arasındaki disk yapılarını, sinir köklerini, omurilik ve omurilik kesesini, omurgaları saran kas ve bağ dokuları ile ilgili bilgi almak için yapılır. Yapılan bu tetkikler sonucunda hastalığın tanısı konulur. Kayma derecesi yüzdesi hesaplanır ve derecesine göre sınıflandırılır.

Bel Kemiği KaymasıBel kemiği kayması tedavi yöntemleri, bel kemiği kaymaları kaymanın derecesine göre üç yöntem ile tedavi edilebilir.

İlaç tedavi, hastanın şikayetlerinde yalnızca bel ağrısı varsa ve kayma derecesi yüksek değil ise yapılacak olan ilk tedavi, hastanın istirahat etmesi ve ağrı kesici ve antienflamatuar ilaçlar olacaktır. Hastalığın durumuna göre ilaçla yapılan tedavi aynı zamanda fizyoterapi ile birleştirilebilir. Ağrıların şiddetli olduğu zamanlarda veya hastanın ameliyat olamayacağı durumlarda ağrı oluşturan omurların arasına yapılan enjeksiyonlar ile bölgelerde oluşan ağrılar dindirilebilir. Ancak yapılan bu işlem hastalığın tedavisi değildir, yalnızca hastayı geçici olarak rahatlatacak bir yöntemdir.

Fizik tedavi, bu tedavi yöntemi ağrı olan bölgeye uygulanacak olan sıcak veya soğuk kompresler, omurların rahat durumda olabileceği pozisyonların bulunması, tens uygulamaları ve kasların çalıştırılmasını sağlayan bazı egzersizlerden oluşur.
 
Ameliyat, ilaç ve fizik tedavisi ile sonuç alınamayan hastalara cerrahi müdahele yapılır. Bel kemiği kayması ameliyatları hastaların en çok korktuğu ameliyatlardan biridir. Halk ar]]> Bel Kayması https://www.kayma.gen.tr/bel-kaymasi.html Thu, 29 Nov 2018 16:41:11 +0000 Bel Kayması, kişinin omurgasında bulunan omurların yerlerinden oynaması sonucu omurilikte veya sinirlerde oluşan baskı hissidir. Omurga boyunca belirli bir sıra ile dizilmiş omur kemiklerinin her biri belirli bir düzen içinde sıral Bel Kayması, kişinin omurgasında bulunan omurların yerlerinden oynaması sonucu omurilikte veya sinirlerde oluşan baskı hissidir. Omurga boyunca belirli bir sıra ile dizilmiş omur kemiklerinin her biri belirli bir düzen içinde sıralanmıştır. Bunların düzeninin bozulması sonucu omuriliğe veya sinir ağlarına baskı oluşabilir. Bu durumda bel fıtığına benzer bacak ağrısı, kalça ağrısı, uyuşma gibi şikayetler görülebilir, hatta bazı durumlarda hastalarda idrar veya büyük abdest yapmakta zorlanma görülebilir.

Bel Kayması Nasıl Tespit Edilir

Bel kayması, omurgaya bağlı bir rahatsızlıktır ve öncelikle şikayetler başladığı zaman bir ortopedi uzmanına başvurulmalıdır. Kişinin kendi imkanları veya halk arasında sıkça kullanılan kocakarı ilaçları ile bunu tedavisi etmesi zor olduğu gibi omuriliğe zarar vererek istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bir ortopedi uzmanına başvurduktan sonra uzman önerisi ile röntgen ve tomografi çekilerek bel kayması tespit edilir. 

Bel KaymasıBel Kayması Nasıl Tedavi Edilir

Bel kayması, gerekli röntgen ve tomografi incelemeleri sonucunda tespit edildikten sonra çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir. Öncelikle hastanın ağrı çekmesi durumuna göre ağrı kontrol altına alınmalıdır. Fizik tedavi bel kaymasında uygulanabilecek önemli bir tedavi yöntemidir. Bunun dışında günlük hayatta oturma kalkma durumlarında omurgayı düz tutmaya çalışmak, ortopedik özellikte oturma minderleri kullanmak, ayakta çok fazla kalmamak, yüksek topuklu ayakkabı giymemek bel kayması ağrılarının azalmasına yardımcı olacaktır ve ameliyat ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. 

Bazı durumlarda ameliyat kaçınılmazdır. Bu durumda yapılacak olan ameliyat ciddi bir operasyondur. Ameliyat sırasında omurların ve sinirlerin olması gereken düzende yerlerine yerleştirilmesi amaçlanır. Ameliyat sonrasında omurga ve omurilik tam anlamıyla iyileşene kadar bel korsesi, kullanmak şarttır.
]]>
Toprak Kayması https://www.kayma.gen.tr/toprak-kaymasi.html Fri, 30 Nov 2018 05:16:59 +0000 Toprak kayması, günümüzde özellikle ülkemizin bazı bölgelerinde çok sık karşılaşılan bir doğa olayıdır. Toprak kayması, bir diğer adıyla heyelan olarak bilinmektedir. Son derece yaygın olarak meydana gelen bu olay, dağlı Toprak kayması, günümüzde özellikle ülkemizin bazı bölgelerinde çok sık karşılaşılan bir doğa olayıdır. Toprak kayması, bir diğer adıyla heyelan olarak bilinmektedir. Son derece yaygın olarak meydana gelen bu olay, dağlık ve engebenin çok olduğu yerlerde karşılaşılmaktadır. Ülkemizde bu bölgeler yoğun bir şekilde bulunduğu için toprak kayması çok görülür. Ülkemizde en çok Karadeniz Bölgesinde toprak kayması olayına rastlanır. Bu bölgelerde en çok ilkbahar aylarında toprak kayması meydana gelmektedir. Bunun nedeni ise bu bölgelerde ilkbahar aylarında çok yoğun bir şekilde yağmur suyu oluşması ve karların erimesidir. Bu gibi durumlarda eriyen karlar ve yağan yağmur suları, toprak altında yumuşamaya neden olur ve dağlık bölgelerde dağın çökmesine neden olur. Bu durum ise toprak kaymasının görüldüğü noktada bulunan diğer evler için ciddi bir tehdit niteliğindedir. Toprak kayması, günümüze kadar birçok kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Çünkü meydan gelen toprak kaymaları bazen çok şiddetli olduğu için genellikle insanların yaşadığı bölgelerde meydan geldiği zamanda kayıplarına ve ciddi mal kayıplarına neden olmaktadır. Toprak kayması, bazen doğal nedenlerden dolayı ortaya çıkan bir durum olsa bile bazende insanların yaptıkları tarımsal hatalardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Toprak kaymasının engellenmesi için alınacak olan bazı önlemler vardır. Bu önlemlerin alınması durumunda toprak kayması kısmende olsa önlenebilmektedir. 

Toprak KaymasıToprak kayması için alınabilecek önlemler:
 • Toprak kaymasını kalıcı olarak engellemek için toprak kayması riski olan bölgelere bol bol ağaçlandırmanın yapılması gerekmektedir. Bu konuda ülkemizde bazı bölgelerde Orman Genel Müdürlüğünün yapmış olduğu bazı çalışmalar bulunmaktadır. Toprak kayması olan bölgelerde yetişen ağaç kökleri toprağı tutarak kaymasını engellemektedir. 
 • Toprak kayması sorunu olan yerlerde bu durum engellenemeyecek durumdaysa, can ve mal kayıplarının önlenebilmesi için alınabilecek bir diğer önlem de istinat duvarı yapılmasıdır. Kaymanın gerçekleşeceği bölgenin alt tarafında uygulanan güçlü bir istinat duvarı, olası bir toprak kayması durumunda kayan toprağı tutarak insanlara zarar vermesini önleyebilir.
 • Toprak kayması genellikle yumuşak olan zeminlerde meydana gelmektedir. Bu nedenle zeminin sertleştirilmesi, toprak kaymasının önüne geçecektir. 
 • Son olarak toprak kayması olabilecek bölgelerin eşilerek bir kısmının tahliye edilmesi, yine olası toprak kaymasının önüne geçerek ve ortaya çıkabilecek kayıpları en aza indirecektir. 
Toprak kayması tipleri:

Asıl heyelan: Toprak kayması olan yerlerde meydana gelen toprak kaymasının tipi asıl heyelanda bu durumlarda etkili olan şey tamamen suyun bolluğudur. Fakat asil heyelan tipinin görüldüğü yerlerde birçok zaman bu durumun nedeni su değil, kuru bir kütle hareketidir. Asıl heyelan olan yerlerde su olmasa bile kuru toprak kütlesi aşağı doğru kayarak toprak kayması oluşmasına neden olmaktadır. Bu tip heyelanla, ülkemizin daha çok Doğu Bölgelerinde meydana gelmektedir. Bu gibi kaymalar birçok zaman insanların eğime doğru toprak sürmesi işlemi yapmaları nedeniyle oluşmaktadır. Bilinmelidir ki eğimli araziler kesinlikle enine bir şekilde sürülmelidir. Aksi durumlarda toprak kayması riski artar.

Göçmeler: Göçme, bir diğer toprak kayması tipidir. Bu tip toprak kaymaları genellikle bir kaşığa benzer konkav yüzeyleri boyunca dönerler ve bu şekilde yer değiştirirler. Göçme tipi toprak kayması durumunda kayan kısımların tümü, geriye doğru çarpılır. Bu heyelan tipine neden olan en önemli durum, vadi diplerinde bulunan akarsuların etekleri çok fazla oyması ve buralarda boşluk olmasıdır. 
]]>
Rüyada Yıldız Kayması Görmek https://www.kayma.gen.tr/ruyada-yildiz-kaymasi-gormek.html Fri, 30 Nov 2018 14:01:11 +0000 Rüyada yıldız kayması görmek; Rüya sahibinin etrafında çok değerli biri olduğuna ve rüya sahibinin bu kişinin kıymetini bilmediğine işaret etmektedir. Ayrıca bu kişinin sözü dinlenir aklı başında bir kişi olduğunu ve r Rüyada yıldız kayması görmek; Rüya sahibinin etrafında çok değerli biri olduğuna ve rüya sahibinin bu kişinin kıymetini bilmediğine işaret etmektedir. Ayrıca bu kişinin sözü dinlenir aklı başında bir kişi olduğunu ve rüya sahibinin bu kişiyi kaybedeceğine işaret etmektedir. Rüyada yıldız kaydığını görmek işini iyi yapan bir devlet büyüğünün işini terk edeceğine veya bu hayattan göçüp gideceğine işaret etmektedir. Etrafında çok sevilen birinin bulunduğu yeri terk etmesine işaret etmektedir. Rüyada yıldız kayması görmek Kişinin hayatında yaşadığı güçlüklere veya sürdüğü sefaya göre farklı yorumlanmaktadır. Allah'ı teala bazen bizlere rüya yolları ile mesajlar yollamaktadır. Gördüğümüz rüyanın yorumunu Salih kişilere yaptırıp ona göre hayatımıza çeki düzen vermeliyiz. 

Rüyada Sönmüş bir yıldızın kaydığını görmek kişinin iyi ameller içerisinde olmadığını işaret etmektedir. Ayrıca rüya sahibinin bir takım maddi isteklerinin olduğuna fakat denediği bir takım yanlış yollarla bu isteklerinden kurtulamayacağına işaret etmektedir. Bu tür rüyalar kişinin bir takım hatalar içerisinde olduğuna ve kendisine çeki düzen vermesi gerektiğine işaret etmektedir. Rüyada sönmüş ve kararmış bir yıldızın kaydığını görmek rüya sahibinin Yakınlarından aile veya akrabalarından biri ile arasının açık olduğuna ve o kişinin hayatını kaybedebileceğine işaret etmektedir. Raya sahibinin mevki ve mertebesinin elinden alınacağına insanlar nazarında gözden düşeceğine işaret etmektedir. Rüyada birden fazla sönmüş bir yıldızın kaymasını görmek yanlış içerisinde olan bir toplumun helak olmasına işaret etmektedir. 

Rüyada parlak bir yıldız kayması görmek kişinin bir takım hayırlı ameller içerisinde olduğuna işaret etmektedir. Uzun zamandır istediği ve çaba gösterdiği bolluğa ereceğine ve çok sevdiği bir kişi ile seyahatte çıkacağına işaret etmektedir. Ayrıca rüyada parlak bir yıldızın kaymasını görmek kişinin hayırlı bir duası olduğuna ve bu duasının kabul olunacağına işaret etmektedir. Rüyada parlak bir yıldız kayması görmek kişinin hak ettiği mevki ve mertebeye erişeceğine ailesi ile birlikte helalinden yaşayacağına işaret etmektedir. Birden fazla parlak yıldız kaydığını görmek kişinin sevdiği kişilerle birlikte sevdiği ve çok istediği yerleri gezeceğine ve göreceğine işaret etmektedir. Rüyada görülen parlak yıldızlar sevgiyi, şansı, parayı ve muhabbeti temsiz eder. Bu nedenle rüya hayırlı rüyalar arasında yer almaktadır. 

Rüyada Yıldız Kayması GörmekRüyada yıldız kayması görmek, Yaşanılan ülkedeki devlet büyüklerinden birinin veya sözü dinlen ve itikat edilen bir din adamının görevi bırakmasına işaret etmektedir. Gece bir çok yıldız arasından en parlak olanın kayması herkes tarafından çok sevilen ve Salih kişilerden olan birinin ölümü ne işaret edilmektedir. Ayrıca bir çok yıldızın birlikte kayarak gök yüzünü gezdiğini görmek o ülkede hayırlı olayların olacağı ve bir takım saygın kişilerin ülkenin bekası için çabalayacağına işaret etmektedir. Rüyada bir yıldızın kayarak yeryüzüne düştüğünü görmek devlet büyüklerinden birinin istifasına veya ölümüne işaret etmektedir. Birden fazla yıldızın kayarak yeryüzüne düştüğünü görmek o ülkede hükumetin düşeceğine ve ülkede huzurun kaçacağına işaret etmektedir. 

]]>
Çocuklarda Göz Kayması https://www.kayma.gen.tr/cocuklarda-goz-kaymasi.html Sat, 01 Dec 2018 12:48:32 +0000 Çocuklarda göz kayması: Toplum içinde ve tıp dilinde "Şaşılık" olarak değerlendirilen bu rahatsızlık ta erken teşhis her zaman başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamıştır. Bebekler ilk doğdukları zaman gözlerini yeti Çocuklarda göz kayması: Toplum içinde ve tıp dilinde "Şaşılık" olarak değerlendirilen bu rahatsızlık ta erken teşhis her zaman başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamıştır. Bebekler ilk doğdukları zaman gözlerini yetişkin insanların gözleri kadar hareket ettiremez ve aktif kullanamazlar. Bu yüzden gölerin de bir kayma gözükmesi oldukça normaldir. Fakat çocuk büyüdükçe gözlerinde içe doğru veya dışa doğru belirgin şeklinde bir kayma gözüküyorsa hemen bir göz doktoruna başvurması gerekmektedir. Çocukların göz yapısı ve bakış pozisyonu bazen 3-4 yaşına kadar ancak oturabilir. Fakat kesinlikle fark edilir edilmez hemen bir göz doktoruna muayene edilmesinde fayda vardır.Bazen çok nadir de olsa çocukta göz kayması gözükebilir. Fakat bu tip durumla çok sık bir şeklide karşılaşıyorsak en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak da fayda vardır. Göz kaymaları göz kaslarını fazla çalışması veya çok az çalışmaması sonucunda da oluşmaktadır.

Çocuklarda Göz kayması neden oluşur
Genetik nedenlere bağlı olarak oluşabildiği gibi bazen de nedeni çok fazla belli olmayabilir. Doğar doğmaz ortaya çıkmayabileceği gibi daha sonraki yaşlarda ortaya çıkabilir. 
 • Çocuğun aşırı strese girmesi (mesela bir kardeşi olduğunda üzülmesi ve kıskanması)
 • Erken doğum( bu tip doğumlarda bebeğin göz yapısı tamamen oluşmadığı için doğduğunda belli olmasa bile sonraki yaşlarda ortaya çıkabilir.
 • Gözde oluşan miyop, hipermetrop gibi kırma  rahatsızlıklarda rahatsızlık fark edilmediği için göz kayması ile durumu belli ederler. 
 • Düşme veya baş bölgesinden şiddetli bir şekilde darbe alınması da bazen çocuklar da göz kaymasına neden olabilir.
 • Doğumsal kataraktlar neden olabilir.
 • Türkiye de yapılan akraba evlilikleri çok fazla olduğu için bu tip rahatsızlıklar diğer ülkelere göre daha sık karşımıza çıkmaktadır. 
 • Küçük yaşta kafa içi basınç artışına sebep olabilecek rahatsızlıklar.
 • Çeşitli şeker hastalıklarına bağlı olarak da çocuklarda göz kayması  oluşabilir.
 • Beyin de oluşabilecek çeşitli rahatsızlıklar çocuğun havale geçirmesi de bazen çocuklarda göz kaymasına neden olur.
Çocuklarda Göz KaymasıÇocuklarda göz kayması konusunda yapılan tedavilerde her zaman çocuğun ameliyat olmasına gerek kalmayabilir. Bir süre gözlük takılarak sorunun giderilmesi sağlanır. Ameliyat çoğu zaman  en son aşamadır. Eğer gözde kırma kusurları ile ilgili bir durumdan dolayı göz kayması oluşmuş ise çok kısa süren lazer ameliyatları ile çok hızlı bir şeklide rahatsızlığın iyileşmesi sağlanır. Göz kayması (şaşılık) ameliyatlarının %80 gibi büyük bir bölümü de olumlu sonuçlar vermektedir. Özellikle küçük yaşlarda çocuklar için gözlük tedavisi çok zor olabilir. Çocuk gözlüğü takmaz istemez ve ailelerin çocuğa bu konuda özendirici konuşmalar yapması ve çok fazla sabırlı olması gerekmektedir. Çocuklar yaşları büyüdükçe estetik yönden gözlüğü beğenmeyebilirler. Bu konuda çocuğun her zaman yanında olması bunun bir tedavi süreci olduğunu çocuğa bıkıp usanmadan anlatması gerekir. Gözlerdeki kayma okula başlamış olan çocuklar da arkadaş tepkileri ve gözlük takması konusunda başka arkadaşlarından farklı olduğu düşüncesi, çocuğun diğer arkadaşları ile göz teması kuramaması çocukta öz güven eksikliğine neden olabilir. Ailelerin yanı sıra bu konuda okulda öğretmenlere de çok önemli görevler düşmektedir. Çocuklar okula başlamadan önce bir göz rahatsızlığı olmasa bile muhakkak bir göz doktoruna gidilmesi gerekmektedir. Çocuklarda oluşan göz kayması ihmal edilmemeli ve bunun başka bir hastalığın habercisi olduğunu unutmamamız gerekmektedir. Bu yüzden erken teşhis her zaman önemlidir. Yapılabilecek en ufak bir ihtimal çocuğun hayatı boyunca yaşayacağı görme sorunlarına yol açabilir. Tedaviye ne kadar erken yaşta başlanılırsa tedavideki başarı şansı o kadar yüksek olur.
]]>
Diz Kapağı Kayması https://www.kayma.gen.tr/diz-kapagi-kaymasi.html Sat, 01 Dec 2018 14:09:31 +0000 Diz Kapağı Kayması; Diz kapağı, bacak hareket ettiği zaman diz kapağı da hareket etmektedir ve uyluk kemiği üstünde bulunan yatağın içerisinde aşağı ve yukarı doğru gider gelir. Ancak diz kapağı azda olsa yatağından Diz Kapağı Kayması; Diz kapağı, bacak hareket ettiği zaman diz kapağı da hareket etmektedir ve uyluk kemiği üstünde bulunan yatağın içerisinde aşağı ve yukarı doğru gider gelir. Ancak diz kapağı azda olsa yatağından çıktığı zaman, hem ağrı hemde kendi yapısında hasar meydana gelir. Diz kapağı yapısında bulunan parçaların her biri gerektiği biçimde doğru olan yönde gerildiği vakit diz kapağı düzgün bir şekilde durur ve yatağında kolay bir şekilde kayar. Bu tür olaylarda, diz kapağının eklem yüzüne binen basınç eşit bir şekilde dağılır.

Diz kapağı kaymasının sebepleri; Diz kapağı kaymaları, özellikle oturarak iş yapanların ve ofis çalışanlarında görülen önemli bir şekilde oluşan problemdir. Diz kapağı kayması eskiden, daha fazla oturma biçimi sebebiyle erkeklerin problemi iken, günümüzde ise kadınların da problemi durumuna gelmiştir. Erkeklerde ise oldukça fazla rastlanan, bacakları iki yana açma ve dizlerini yere 90 derecelik olan bir açıyla kırma biçimindeki oturuş şeklini, kadınlarında benimsemesi sebebi ile kadınlarda da meydana gelen bu rahatsızlık diye tanımlanır ve bu olay dizlerde kaymaya neden olur.

Ağa oturuşu şekli, dizin üstünde bulunan diz kemiğini şapka şeklinde örten diz kapağı, dış kısma doğru kayar ve bu kayma diz kapağında yer alan kıkırdağı yıpratmaktadır. Bu sebeple dizlerde ağrı ve problem daha çok ilerlediği zaman diz protezi takılması gerekebilir. Ayrıca bacak bacak üstüne atarak oturan insanlarda, uzun zaman sandalyede oturarak çalışan insanlarda, step yapanlarda, koşu bandı üstünde eğim vererek koşan insanlarda diz kaymasına sebep olabilir.

Diz kayması belirtileri; Diz kapağı kayması belirtileri, diz kapağında ağrı ani bir şekilde meydana gelmediği gibi vakitle oluşur. Hiddetli olan ağrı, koşarken, uzun zaman oturmak zorunda kalındığı zaman, merdivenden aşağı yukarı inip çıkarken ve uzun süren yolculuklarda diz kapağında ağrı meydana gelir.

Diz Kapağı KaymasıDiz kapağı kayması tedavisi; Diz kapağı kaymasında yapılan tedavi, ilaç tedavisi yada öbür konservatif tedavi oldukça fazla yararlı bir şekilde olmayabilir. Bu sebeple kaymanın derecesine göre artroskopik cerrahi yada klasik olan cerrahi tedavi yolları uygulanmaktadır. Artroskopi olan cerrahiyle dış yana kaymakta olan diz kapağı yerine oturtulur ve plika adı verilen yumuşak olan dokular ve yıpranmış olan kıkırdak temizlenir. Artroskopik cerrahinin ardından, dizde 10 gün içerisinde şişlik meydana gelir. Hasta işlemin ardından 3-4 hafta geçtikten sonra günlük olan hayatına geri dönebilir. 

Diz kapağı kaymasının tedavi yapılmaz ise dizde kireçlenme meydana gelir ve bu olayda diz protezi cerrahisi yapılması gerekmektedir. Diz protezi tam protez şeklinde değil, diz kapağının içi protez uygulaması şeklinde yapılmaktadır. Bütün bu yapılan işlemler göz önünde bulundurulduğu zaman, geçmek bilmeyen yada tekrarlamakta olan diz ağrılarında ağrı kesici ilaçlarla geçiştirmeyip bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına başvurulması gerekmektedir.
]]>
Yetişkinlerde Göz Kayması https://www.kayma.gen.tr/yetiskinlerde-goz-kaymasi.html Sun, 02 Dec 2018 11:04:24 +0000 Yetişkinlerde Göz Kayması, Göz kayması gözler arasındaki uyumun bozulması ya da ikisinin birden normal hizasının bozulmasıdır. Şaşılık olarak da bilinen göz kayması dışa, içe, aşağı ya da yukarı olabilir. Yetişkinler Yetişkinlerde Göz Kayması, Göz kayması gözler arasındaki uyumun bozulması ya da ikisinin birden normal hizasının bozulmasıdır. Şaşılık olarak da bilinen göz kayması dışa, içe, aşağı ya da yukarı olabilir. Yetişkinlerde yaşanan göz kayması kısa süreli  olduğu gibi uzun sürelide olabilir.  Göz kayması genetik olabildiği gibi sonradan da görülebilmektedir. Yaşanan bazı sağlık sorunları göz kaymalarına neden olmaktadır. Genetik etkenlerin yanı sıra sonrada yetişkinlerde de göz kayması yaşanmaktadır. Yetişkinlerde göz kaymasının nedeni genellikle yaşanan sağlık sorunlarıdır.  Yetişkinlerde göz kayması bazı durumlarda bir göz de ortaya çıktığı gibi bazı durumlarda iki gözde de görülebilir.  

Yetişkinlerde Göz Kaymasının Nedenleri
 • Tüketilen yiyeceklerin bozuk ya da tarihinin geçmesinden dolayı yaşanan gıda zehirlenmeleri
 • Diyabet hastalığı 
 • Tansiyonun yükselmesi. Özellikle tiroit hormonu fazlalığının sebep olduğu tansiyon yükselmesi 
 • Guillain-Barre sendromu 
 • Gözün dış sebeplerden dolayı yararlanması
 • Deniz de zehirli hayvanların ısırması sonucu yaşanan zehirlenme 
 • Vücudun herhangi bir bölgesinde yaşanan felç
 • Gözlerin görme derecesinde yaşanan düşüklük
 • Ani, travmatik yaşanan beyin yaralanmaları ve beyin kanamaları 
Yetişkinlerde Göz KaymasıYetişkinlerde Yaşanan Göz Kaymasının Tedavisi 

Göz Bandı: Yetişkinlerde yaşanan göz kayması eğer tek gözde ise bunun için göz bandı kullanılabilir. Göz bandı yetişkinlerde  sağlıklı göz takılmalıdır. Böylece göz kayması yaşanan ve tembelleşen gözün çalışması sağlanır. Ve göz kuvvetlendirilir. Göz bandı göz kayması için kesin bir çözüm değildir. Göz bandı sadece kayma yaşanan gözün kuvvetlendirilmesini ve tembelleşmesini engeller. 
Gözlük: Yetişkinlerde yaşanan göz kaymasının tedavisi için kullanılan bir diğer yöntemde  gözlüktür. Gözlük uzun süreli olmasa sa göz kaymalarını ortadan kaldırır. Gözlükler özellikle odaklanma problemini ortadan kaldırarak gözün düzelmesini sağlar. 
Göz Kası Ameliyatı:  Yetişkinlerde yaşanan göz kayması için uygulanan tıbbı yöntemlerden biri göz kası ameliyatıdır. Göz kası ameliyatı ile gözün dış kasları düzeltir ve güçlendirilir. Dış kaslar düzeltilerek beyin kas koordinasyonu sağlanır. Yetişkinlerde yaşanan göz kaymasının tedavisi için kullanılan göz kası ameliyatı bazı durumlarda istenilen sonucu vermeye bilir. Bazı durumlarda göz kayması fiziksel olarak yanı dışarıdan bakıldığında düzelmiş gibi görünürken beyin hala iki gözden gelen yarıları farklı görebilir ve yorumlayabilir. Böyle bir durumda cerrahi müdahalenin tekrarlanması gerekebilir. 
Görüş Terapisi:  Göz terapisi cerrahi bir müdahalenin yaşanması engeller. Göz terapisi ile beyin eğitilmeye çalışılır. Böylece beyin iki gözden gelen uyarıcıları uyum içerisinde yorumlar. Göz terapisi sonucunda beyin  iki gözden gelen uyarıcıları aynı doğrultuda yorumlar ve uyumlu bir şekilde birleştirir. 
Göz Egzersizi:  Göz egzersizlerini uzun süreli yapılırsa olumlu sonucunu görürsünüz. Yetişkinlerde yaşanan göz kayması için yapılması gereken göz egzersizleri şunlardır;
 • Kalem Egzersizi: Kalem egzersizi herkesin yapabileceği kolay bir egzersizdir. Herhangi bir kalemi elinize alın ve kolunuzu yere paralel olacak şekilde uzatın. Daha sonra iki gözünüzle ile kalemin herhangi bir noktasına odaklanın. Odaklandığınız noktadan gözlerinizi ayırmayın ve odaklandığınız noktayı kaybetmeden elinizde tuttuğunuz kalemi yavaşça burun kemerinize doğru yaklaştırın. Bu şekilde odaklanmaya devam edin. Odaklanırken gözleriniz bulanık görmeye başlayınca egzersizi sonlandırın. 
 • İp Egzersizi: İp egzersizi için elinize yaklaşık 2-3 metre uzunluğunda bir ip alın. İpin üzerine üç farklı renkte boncuk takın. Yada üzerinde üç farklı renk ol]]> Omurilik Kayması Ameliyatı https://www.kayma.gen.tr/omurilik-kaymasi-ameliyati.html Mon, 03 Dec 2018 10:09:37 +0000 Omurilik kayması ameliyatı, omurlardan oluşmuş olan içerisinde omuriliği barından birden fazla kemiğin oluşmasına omurga denmektedir. Yetişkin bir insanda omurga 70 santime kadardır. Omurilik, omurganın içinde bulunan 45 santim b Omurilik kayması ameliyatı, omurlardan oluşmuş olan içerisinde omuriliği barından birden fazla kemiğin oluşmasına omurga denmektedir. Yetişkin bir insanda omurga 70 santime kadardır. Omurilik, omurganın içinde bulunan 45 santim büyüklüğünde olmaktadır. Omurilik beynin en dibinden oluşarak ikinci bel omuruna kadar uzanmaktadır. Omurga sayesinde insanlar dik durmaktadır.

  Bel Kayması Nasıl olur

  Ağır kaldırmak ya da ters bir hareket sonucunda bel kayması olacaktır. Fazla kilosu olan bir insanda sıklıkla bel kayması olacaktır. Omurgayı oluşturan ve resmen bir iplik kadar düz olan omurga sıralanmış olan kemiklerden oluşmaktadır. 30 un üzerinde kemikle bağlanarak oluşmaktadır. İşte bu kemiklerden birinin kayması sonucunda kayma olur ve hastanın yaşam kalitesinde düşüşler olacaktır.

  Genellikle yaşlılarda görünen ve omurganın içinde bulunan omurilik kayması sonucunda tedavi edilmesi gerekmektedir. Belirtileri arasında ayaklarda uyuşma ve yürürken zorlanma çekiyorsanız mutlaka hekiminize baş vurmanız gerekmektedir. Yürürken bir anda sinirlerin kasılması da çok büyük acı verecektir. Doktorunuz tarafından belirtilen tedavi şekli işe yaramıyorsa o zaman bıçak altına yatmanız gerekmektedir. Lokal anestezi kullanılarak yapılmaktadır. Bazı hastalar tamamen uyutulur. Platin ya da vida takılarak insanların omurgasının düzelmesi sağlanır. Yaklaşık olarak ameliyat 45 dakika civarındadır.

  Omurilik Kayması Ameliyatı
  Ameliyat nasıl yapılır


  Öncelikle bıçak altına sizi yatırmadan önce, doktorunuz tarafından muayene edilmelisiniz.  Şiddetli olan ağrılar ağrı kesici almanız halinde bile geçmiyorsa o zaman doktorunuza görünmeniz gerekmektedir. Doktorlar önce fizik tedavi önermektedir. Fizik tedavi de işe yaramazsa o zaman sizler de bıcak altına yatacak ve omurlara ya vida ya da platin kullanılarak kayan kemiğin düzeltilmesi sağlanır.

  Ameliyat Sonrası Neler yapılmalıdır

  Ameliyat olan hasta 20 gün içinde dikişlerinin alınması gerekmektedir. İlaçlarını aksatmadan kullanması gerekmektedir. Bu ameliyatı olan insanların dikişler alınana kadar duş almaması ve her gün yaralara pansuman yapılması gerekmektedir. Yara yerinde akıntı oluyorsa sizlerde hemen doktorunuza baş vurmanız gerekmektedir.
  ]]>
  Belde Disk Kayması https://www.kayma.gen.tr/belde-disk-kaymasi.html Mon, 03 Dec 2018 19:07:30 +0000 Belde disk kayması, insanlarda sık karşılaşılan problemlerden biridir. Müdahale edilmediğinde kalıcı olarak hasarların ortaya çıkmasına neden olan bu durum direk olarak omurga kemikleri üzerinde meydana gelen hasarlar nedeniyle Belde disk kayması, insanlarda sık karşılaşılan problemlerden biridir. Müdahale edilmediğinde kalıcı olarak hasarların ortaya çıkmasına neden olan bu durum direk olarak omurga kemikleri üzerinde meydana gelen hasarlar nedeniyle oluşmaktadır. Boyundan kuyruk sokumuna kadar uzayan, diskler ve kauçuksu bir maddeden oluşan omurgalar üzerinde farklı nedenlere bağlı olarak kayma problemleri meydana gelir. Genellikle bacaklarda ve kollarda görülen bir sinir tahribatı, uyuşukluk ve güçsüzlük gibi belirtilerle kendisini gösteren belde disk kayması, özellikle de insanlarda şiddetli ağrı etkisi meydana getirerek ciddi bir şekilde rahatsızlıkların meydana gelmesine neden olur. Meydana gelen kayma, vücudun merkez noktalarından biri olan belde meydana geldiği için insan vücudunun çok büyük bir kısmı bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenecektir. Bazı insanlarda herhangi bir belirti göstermeden hızlı bir şekilde ilerleyen bu kayma problemi ameliyat gerektirmese bile bazı insanlarda ameliyatın şart olduğu görülmektedir. Belde disk kayması, bazı insanlarda müdahale edilmediği zaman disklerin birbirine sürtmesi nedeniyle disklerde ve diğer bölgelerde aşınmalar ortaya çıkar. Bu durum ise direk olarak kalıcı sakatlıkların yaşanmasına neden olarak karşımıza çıkar. Bunun yanı sıra belde disk kayması, omur etrafında bulunan sinirlere baskı uygulayacağı için belli bir süre sonra kişilerde felç hissine neden olarak bacakları da etkileyecektir. Bu risklerin var olması nedeniyle belde disk kayması, müdahale edilmesi gereken bir durumdur. 

  Belde disk kayması belirtileri nelerdir
  • İnsanlarda bu gibi durumlarda meydana gelen en yaygın belirti sinirlerin sıkışmasına bağlı olarak ortaya çıkan ağrı hissidir. Bu ağrı hissi diskin kayma derecesine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. 
  • Belde dik kayması, sırtın alt kısmında ve bel bölgelerinde sürekli olarak güçsüzlüğe neden olacaktır. Bu durum zamanla kişilerde artarak kişinin günlük işlerini yapamamasına neden olacaktır. Eğer sizlerde de bu gibi bir belirti varsa doktorunuza muayene olmalısınız. 
  • Bazı insanlarda omurganın üzerinde disk kayması gerçekleşen noktalarda kas spazmları meydana gelir. Bu spazmlar nedeniyle kişi kitlenir ve hareket edemez. Bu gibi durumlarla karşılaşılması durumunda müdahale edilmezse çok daha büyük sorunlar ortaya çıkar.
  • Bel bölgesinden geçen sinirlerin etkilenmesine bağlı olarak kişilerin bacak kısımlarında da önemli belirtiler meydana gelir. Özellikle kalçadan bacağa doğru ilerleyen ani ağrılar bu belirtilerden birine örnek olarak verilebilir.
  • Bazı insanlarda meydana gelen uyuşukluğa bağlı olarak mesane ve bağırsak kontrol kaybına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda tuvalet tutamama gibi problemler meydana gelebilmektedir. 
  Belde Disk KaymasıBelde disk kayması nedenleri nelerdir
  Belde disk kayması sorununa neden olan en önemli etken kişilerin sırtlarının alt bölgelerinde baskıyı artıracak olan tüm bükme, eğilme ve zorlanma durumlarıdır. Bu durum kimi zaman kişinin aniden hapşırmasından bile kaynaklanarak ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi ani hareketler insanlarda disklerin kaymasına ya da çıkıntılar yapmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra vibrasyonlu ve kaldırmayı gerektiren tüm işlemler insanlarda belde disk kayması sorununun ortaya çıkmasına neden olabilir.  Son olarak bu duruma neden olan en yaygın etken ise kişilerde sürekli olarak oturarak çalışmadır. İnsanların uzun süreler boyunca hiç hareket etmeden oturmaları, direk olarak beli olumsuz bir şekilde etkileyerek belde disk kayması problemine neden olmaktadır. Bunun haricinde;
  • Ağır eşyaları çekmek ya da kaldırmak,
  • Ağır fiziki çabalar yapmak, 
  • Aşırı sigara içmek,
  • Aşırı kilolu olmak, 
  • Düzenli egzersiz yapmamak,
  • Uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra aniden yorucu işler yapmak. 
  ]]>
  Göbek Kayması https://www.kayma.gen.tr/gobek-kaymasi.html Tue, 04 Dec 2018 14:05:48 +0000 Göbek kayması, insanlar arasında göbek düşmesi olarak da bilinen bir rahatsızlıktır. Günümüzde, eski zamanlara göre biraz daha azalmış olan göbek kayması vakası, her ne kadar azalmış olsa bile dünyada ve ülkemizde yaygın Göbek kayması, insanlar arasında göbek düşmesi olarak da bilinen bir rahatsızlıktır. Günümüzde, eski zamanlara göre biraz daha azalmış olan göbek kayması vakası, her ne kadar azalmış olsa bile dünyada ve ülkemizde yaygın olarak karşılaşılan problemlerden biridir. Bu durum bazen insanlarda çok uzun yıllar sonra fark edilmektedir. Çünkü göbek kayması, uzun yılar boyunca insanlarda beliti göstermeden ilerleyebilir. Göbek kayması çok uzun süreler boyunca insanlarda karın ağrısı, göbek çevresi etrafında problemlere neden olacaktır. Birçok kişi meydana gelen bu problemlerin göbek kayması nedeniyle olduğunu tahmin bile edemez. Göbek kayması, insanlarda doğru tedaviler yapıldığı sürece kalıcı olarak tedavi edilebilen bir durumdur. fakat bazı insanların ihmalleri nedeniyle oluşmuş olan göbek kayması, tedavi edilmeden uzun süreler boyunca aksatıldığında belli bir süre sonra tedavi edilemez hale ve aynı zamanda kalıcı hasarlara neden olur. Bu nedenle göbek kayması için erkenden müdahale tedavileri en kolay hale getirecektir. 

  Göbek kayması belirtileri:
  Göbek kayması, yapılan araştırmalara bağlı olarak kadınlarda, erkeklere göre çok daha fazla görülmektedir. Son derece yaygın olarak görülen bu durum hemen hemen her yaşta görülür. Fakat göbek kayması, ilk 1-2 sene belirti göstermeyeceği için insanlarda herhangi bir şüphe oluşmaz. Fakat sonraki yıllarda şu belirtiler ortaya çıkacaktır.
  • Göbek ve göbek çevresinde oluşan ağrı ve şiddetli ağırlık hissi. Aslında bu belirti, göbek kayması olan insanlarda meydana gelebilecek en ciddi belirtilerden biridir. Son Göbek kayması rahatsızlığı, ikinci yılından sonra bu gibi belirtileri ortaya çıkararak insanlarda rahatsızlığa neden olacaktır. 
  • Hazımsızlık problemi de göbek kayması olan insanlarda meydana gelen ciddi belirtilerdendir. Fakat hazımsızlık sorunu, birçok farklı hastalıkta görülebildiği için göbek kaymasından kaynaklanıp kaynaklanmadığı anlaşılmamaktadır. 
  • Göbek kayması olan insanlarda yemek sonrasında aşırı bir şişkinlik oluşmaktadır. Oluşan şişkinlik durumları ise kişinin rahat bir şekilde beslenememesine neden olarak insanlarda iştahsızlığa ve kilo kayıplarına neden olacaktır. 
  • Göbek kayması ilerlemiş olan insanlarda meydana gelen göbeğe baskı uygulandığında göbeğin başka bir yerden çıkmasıdır. Bu durum hastalığın ilerlemiş vakalarında meydana geldiği için her göbek kayması rahatsızlığı olan insanda meydana gelebilmektedir. 
  Göbek kaymasının yarattığı tehlikeler
  Göbek kayması aslında insanlarda hayati tehlikelere neden olabilecek bir hastalık değildir. İnsanlarda sadece bazı ihmallerden ve sorumsuzluklardan dolayı oluşan bu durum sadece insanlarda meydan getirdiği belirtilerle problemlere neden olur. Bunun haricinde insanlarda ciddi sağlık problemlerine neden olmaz. Fakat, ciddi belirtilere rağmen tedavi olmayan insanlarda cinsel rahatsızlıklar, sindirim problemleri, dolaşım bozuklukları gibi hastalıkların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu tehlikelerin varlığı nedeniyle göbek kayması kontrol altına alınması gereken bir durumdur. 

  Göbek KaymasıTedavi:
  Göbek düşmesi, insanlarda gerekli olan tedaviler yapıldığı halde kısa bir sürede ortadan kaldırılabilecek bir durumdur. Son derece patolojik bir durum olan göbek düşmesinin en büyük tedavisi ilaç tedavisidir. Hastaya verilen ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılması durumunda bu sorun ortadan kalkar. Bunun yanı sıra bir diğer tedavi yöntemi ise cilt kesesinde gerçekleştirilen tıbbi tedavilerdir. Bu durumlarda ilk olarak ilaç tedavileri yapılarak daha sonraki zamanlarda ise ilaç tedavilerinden sonuç alınamaması durumunda estetik cerrahi tedavileri yapılmaktadır. 
  ]]>
  Omurilik Kayması https://www.kayma.gen.tr/omurilik-kaymasi.html Wed, 05 Dec 2018 10:47:58 +0000 Omurilik Kayması, Bedenimizin dik duruşunu sağlayan omurlar bir biri üzerinde sıralı vaziyette kompleks bir yapı oluşturur. Çeşitli bağ dokuları, sinirler ve kaslar ile güçlü bir duruşu vardır. Ancak genel veya özel sor Omurilik Kayması, Bedenimizin dik duruşunu sağlayan omurlar bir biri üzerinde sıralı vaziyette kompleks bir yapı oluşturur. Çeşitli bağ dokuları, sinirler ve kaslar ile güçlü bir duruşu vardır. Ancak genel veya özel sorunlar nedeni ile omurların bir biri üzerinde düzenli çalışma şeklini kaybederek bedenin önüne yada yana doğru kayması omurilik kayması veya bel kayması olarak ifade edilir. Genel olarak yaşlanma ve yıpranma ile oluşan omurilik kayması L4 omur kemiğinin L5 üzerinden ileri doğru kaymasıdır. Böylece ortaya omuriliğin düz çizgisi bozulur.

Bel kayması oluşan kesimin çoğunluğunu hızlı gelişim nedeniyle çocuklar ve orta üzeri yetişkinler oluşturur. Omurların kayması sonucu; omurilik sinirleri sıkışır, bu sıkışıklığın ilk belirtisi bacaklar da hissedilir. Bel ağrısı ile birlikte yürüme isteksizliği, yorgunluk, dizden aşağıda uyuşukluk ve kalçada batma ortaya çıkar.

Omurilik Kaymasının belirtileri nelerdir

Bel'de ağrının meydana gelmesinden itibaren hastaların genel şikayetleri arasında kalçada ağrı oluşur. Ağrıların şiddeti öne doğru eğilirken daha da artmaktadır. Hasta yürürken ağrı nedeni ile durmak zorunda kalabilir. Biraz dinlendikten sonra tekrar normal yürüyüşümüzü yapabiliriz. Yürürken ani durma ihtiyacı hissetmek aynı zamanda bel dar kanal (spinal kanal) sorunu da olabilir. Spinal kanal sorunu genel olarak omurilik kayması ile birlikte gelişir. Uzun süre ayakta durulması sonucu bacaklar da meydana gelen kramplar da omurilik kayması nedenleri arasında sayılabilir. Bunların dışında sırt üstü yatıldığında bel de uyuşma da bel kayması belirtisi olabilir. 

Omurilik kayması teşhisi nasıl yapılır

Omurilik merkezi sinir sistemi ile kompleks yapı da olduğundan Beyin ve Sinir Hastalıkları Uzmanından randevu almak gerekir. Hekiminiz tam tanı ve teşhis konulabilmesi için MR ve röntgen gibi görüntüleme sistemlerinden elde edilen verileri isteyecektir. Bu veriler ile birlikte bir dizi teste tabi tutmak için haraketli grafi testi (ön, arka vb.) testi uygulayabilir. Bütün verilerin ortak değerlendirilmesi ile omurilik kayması olup olmadığı tam olarak belirlenir ve bundan sonra ki aşama olan tedaviye geçilir.  Omurilik kaymasında tam tanı önemlidir. Öyle ki omurilik kayması sanılan ağrı romatizmal bir ağrı olabilir.

Omurilik KaymasıOmurilik Kayması Tedavisi Nasıl Yapılır

Omurilik tedavisinde ilk aşama doktorunuz tarafından belirlenecek bel güçlendirme programıdır. Bu program ile omurları çevreleyen kaslar güçlenecek ve kayan omurların yerine gelmesi hedeflenir. Aynı zamanda bu uygulamalar ile kalça etrafında bulunan kısa kaslar uzayarak omurların daha dayanıklı ve omur çizgisine gelmesi amaçlanır. İlk tedavi dönemlerinde düzenli olarak hekim gözetiminde olmanız gerekir. Bu tür fizik tedavi uygulamaları ile sonuç alınamadığında cerrahi yöntemler benimsenir. Aksi durumda bel kaymasında cerrahi tedavi en son tercihtir.

Hastanın ameliyat aşamasına gelmesi için omurilik kaymasının şiddetinin artması, zaman zaman hastanın altına kaçırması ve hastanın diğer şikayetlerinin çoğalması ile birlikte hastaya olabilecek tüm ihtimaller hakkında bilgi verilerek uzman operatör doktor tarafından cerrahi müdahale kararı alınır. Yürüme nedeniyle olaşan zorluklar, bağırsak faaliyetlerinin işlevlerini yerine getirememesi, mesanede oluşan aktif bozukluklar ve sinir sisteminde meydana gelen sorunlar oluştuğunda hekim tarafından ameliyat önerilmektedir. 

Omurilik kayması tanısı konulan hasta da bel kaymasının hareketli olup olmadığı tespit edilir. Kayma oluşmuş fakat hareketsiz ise ameliyat önerilmez, bel kayması hareketli ise sinirlerin zarar görmemesi için ameliyat zorunludur. Zorunlu durumlar da ameliyat olunmaz ise hasta sürekli oturmaya yada yatağa bağlı kalabilir.]]> Göz Bebeği Kayması https://www.kayma.gen.tr/goz-bebegi-kaymasi.html Wed, 05 Dec 2018 20:44:10 +0000 Göz bebeği kayması, genellikle yeni doğan bebeklerde karşılaşılan bir durumdur. Yeni doğmuş bebeklerde gözlerin ilk birkaç ay kadar bir süre içerisinde kayması son derece normal bir durum olarak kabul edilmektedir. Fakat bebek a Göz bebeği kayması, genellikle yeni doğan bebeklerde karşılaşılan bir durumdur. Yeni doğmuş bebeklerde gözlerin ilk birkaç ay kadar bir süre içerisinde kayması son derece normal bir durum olarak kabul edilmektedir. Fakat bebek altı aylık olduktan sonra meydana gelen göz bebeği kayması durumları anormal bir durum olarak ele alınmaktadır. Göz bebeği kayması sorununun ciddiyet derece si aslında kişinin her iki göz bebeğinin kayıp kaymadığına bağlı olarak gelişmektedir. Eğer kişinin her iki göz bebeği de kayıyorsa bu durumlarda sorun çok daha büyük olabilir. Tıbbi olarak göz bebeği kayması probleminin adı "strabismus" olarak bilinmektedir. Göz bebeği kayması, bazı insanlarda sürekli olarak meydana gelse bile bazı insanlarda da ara ara karşılaşılan bir durumdur. Halk dilinde şaşılık olarak bilinen bu durum kişinin hem görme sağlığına olumsuz etki yapar hem de kişide fiziksel olarak estetik problemler yaşamasına neden olur. Bu şekilde ciddi olarak sorunlara neden olan göz bebeği kayması, erken zamanlarda fark edildiğinde çok hızlı bir şekilde tedavi edilerek ortadan kaldırılabilir. Fakat geciktirilmiş olan göz bebeği kayması vakalarında yapılan tedavilere rağmen sorun ortadan kaldırılamaz. Bu gibi durumlarda cerrahi operasyonlar gerekeceği için kişilerde göz bebeği kayması biraz daha sorun haline gelir. Yapılan cerrahi operasyonların birçoğundan olumlu sonuçlar alınır. Fakat bu sonuçlara göre göz bebeği kayması düzeltilse bile az da olsa belli olur. Bu tedavilerin genel olarak yapılmaması durumunda kişilerde kalıcı görme hasarları meydana gelebilir.

Göz Bebeği KaymasıGöz bebeği kaymasının nedenleri:
Göz kaymasının en büyük nedeni, bebeklerde doğuştan olarak ortaya çıkmasıdır. Günümüzde göz bebeği kayması sorunu olan insanların birçoğunda bu durum doğuştan gelmiş ve tedavi edilmemiştir. Bunun haricinde göz bebeği kaymasının bir diğer nedeni olarak gözlerin sürekli olarak farklı nesnelere odaklanması sonucunda oluşan göz bebeği kayması rahatsızlığıdır. Bebeklerde sürekli olarak farklı nesnelere odaklanma nedeniyle göz bebeği kayması çok karşılaşılır. Bu durumlarda yine erken tedavi şarttır. Göz bebeği kayması hakkında yapılan araştırmalara rağmen, insanlarda meydana gelen bu sorunun tam nedeni ortaya çıkarılamamıştır. Bu nedenle göz bebeği kayması için hiçbir zaman net bir neden söylenmemelidir. 

Göz bebeği kaymasıyla bağlantılı olan hastalıklar
 • Beyin felci: Meydana gelmesi durumunda ilk gösterdiği belirti kişilerde göz bebeği kaymasıdır. 
 • Down sendromu: İnsanlarda doğuştan meydana gelen bu zihinsel problem, göz bebeği kayması gibi bir durumla birlikte meydana gelebilir. 
 • Retina kanseri: Bir göz hastalığı olan bu kanser türünde göz bebeği kayması çok sık karşılaşılır. 
 • Göz kaslarının çalışmaması: Göz kaslarının yeteri bir şekilde çalışmaması durumunda göz kayması meydana gelir. 
 • Bazı ateşli hastalıklar: Yine çok sık karşılaşılan bu durum özellikle çocuklarda çok görülür. 
 • Katarakt: Günümüzde yaşı ilerlemiş olan insanlarda katarakt çok sık karşılaşılmaktadır. Bu hastalık direk olarak göz bebeği kaymasıyla ilişkilendirilir. 
 • Meydana gelen travmatik durumlar: Bir düşme ya da trafik kazası durumunda göz kayması meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda cerrahi müdahaleler gerekebilir. 
Bazen insanlarda meydana gelen bazı göz hastalıkları göz bebeği kayması üzerinde çok etkili olabilmektedir. Özellikle göz tembelliği adı verilen bu hastalık göz bebeği kayması üzerinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu sorunun tedavisinde ilk olarak her şeyden önce ameliyat yöntemleri kullanılmaktadır. Yetişkinlerde meydana gelen göz bebeği kayması sorunlarında bazen enjeksiyon, göz egzersizler, gözlük gibi aletler kullanılarak olumlu sonuçlar alınabilir. 
]]>
Dizde Disk Kayması https://www.kayma.gen.tr/dizde-disk-kaymasi.html Wed, 05 Dec 2018 21:49:29 +0000 Dizde disk kayması, insanlarda diz kapağı üzerinde meydana gelen bir problemdir. Bacağın hareket etmesini sağlayan ve bun şekilde yürümenin mümkün olmasını sağlayan diskler bazı nedenlere bağlı olarak kayma problemiyle karş Dizde disk kayması, insanlarda diz kapağı üzerinde meydana gelen bir problemdir. Bacağın hareket etmesini sağlayan ve bun şekilde yürümenin mümkün olmasını sağlayan diskler bazı nedenlere bağlı olarak kayma problemiyle karşı karşıya kalırlar. Dizde disk kayması, ilk başta çok basit bir şekilde tedavi edilebilen bir durumdur. Fakat birçok kişi bu disk kaymasından kaynaklanan ağrıların kendiliğinden geçeceğini düşündüğü için herhangi bir tıbbi yardım almazlar. Bu gibi durumlarda diz kapağında bulunan kemikler birbirine sürterek aşınmalara neden olur. Meydana gelen aşınmalar, insanlarda kalıcı hasarlara bile neden olarak sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Dizde disk kayması, çok sık karşılaşılan bir problemdir. Çünkü kişilerin en küçük zorlamalarında bile diz kapağında bulunan diskler oynamaya başlar. Bu şekilde tekrar bir zorlanma durumunda disklerde kaymalar meydana gelir. Meydana gelen kaymalar ise direk olarak diz kapağında bulunan diğer dokulara zarar vererek kişilerde sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Bu durumlar nedeniyle birçok kişi gündelik işlerinden geri kalmaktadır. Eğer sizlerde de bu gibi bir şüphe varsa kesinlikle tedavi olarak sorunların büyümesini engellemelisiniz. Dizde disk kayması en çok gençlerde görülmektedir. Çünkü bu disklerin en büyük kayma nedeni ani yapılan hareketlerdir. Bu hareketler ise özellikle futbol, basketbol ve voleybol gibi hızlı sporlarla uğraşan insanlarda çok fazladır.

Dizde bulunan diskler, diz kapağına yukarıdan ve aşağıda gelen basıncı eşit bir şekilde kemiklere dağıtarak olası darbeler durumunda hasarların en alta inmesini sağlar. Bu nedenden dolayı diz kapağında bulunan disklerin insanlarda sağlık açısından çok önemli bir görevi olduğunu söyleyebiliriz. 

Dizde Disk KaymasıDizde disk kayması nedenleri:
 • Dizde disk kayması sorunu ani hareketler yapan insanların yanında sürekli olarak oturan insanlarda da sık karşılaşılan bir durumdur. Özellikle ofis çalışanlarında dizde disk kayması çok rastlanmaktadır. Bu nedenle oturarak çalışan insanların da ara ara ayağa kalkarak kısa bir şekilde yürümesi gerekmektedir. 
 • Erkeklerde çok sık bir şekilde görülen bacakları iki yana açarak oturma ve dizleri yere 90 derecelik açıyla kırarak oturma pozisyonlarında dizde disk kayması problemi meydana gelir.
 • Günlük olarak iş hayatında çok ağır işlerle uğraşan insanlarda ve sürekli olarak ağır yükleri kaldıran insanlarda dizde disk kayması rahatsızlıkları ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle bazı insanlarda bu durum meslek hastalığı olarak ele alınmalıdır. 
Dizde disk kayması, insanlarda çok büyük çeşitli belirtilere neden olmamaktadır. Sadece insanlarda çok şiddetli ağrılara neden olan bu problem, meydana getirdiği şiddetli ağrılarla birlikte şişliklere neden olur. Bu rahatsızlıklar, o kadar fazladır ki kişinin geceleri uyumasına bile izin vermez. Bu nedenle insanlar psikolojik olarak da bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenirler. 

Dizde disk kayması tedavisi:

Bu sağlık problemi, insanlarda direk olarak mekanik rahatsızlıklardan biri olduğu iççin yapılan ilaç tedavilerinden olumlu etkiler alınmayabilir. Bu nedenle bilinmelidir ki tıbbi olarak yapılan ilaç tedavilerinden alınabilecek en olumlu etki ağrıların geçici olarak ortadan kaldırılmasıdır. ağrıların azaltılması için tıbbi olarak doktorunuz ağrı kesici ilaçlar kullandırarak sorunlarınızı azaltmaya çalışacaktır. Bunun yanında artroskopi cerrahisi adındaki ameliyat yöntemiyle dizde disk kayması, tedavi edilen bir problem haline gelmiştir. Eğer kişinin dizindeki diğer dokular zarar görmemişse yapılan ameliyatların yüzde doksanından olumlu sonuçlar alınmaktadır. Bunun yanında birçok kişiye yapılan protez tedavisi de olumlu etkilere neden olabilmektedir. Eğer sizlerde de bu gibi durumlar var ise kesinlikle gerekli olan tedavileri olmalısını]]> Çene Kayması https://www.kayma.gen.tr/cene-kaymasi.html Thu, 06 Dec 2018 14:50:30 +0000 Çene Kayması, çevremizde genelikle genç yaşlardaki insanlarda yani toplum içinde çocuk statüsünde bulunan bireylerde görülür. Genellikle günümüzde yaygın olarak görülmektedir. Ve çoğu birey bundan rahatsız olmaktadır. Gen Çene Kayması, çevremizde genelikle genç yaşlardaki insanlarda yani toplum içinde çocuk statüsünde bulunan bireylerde görülür. Genellikle günümüzde yaygın olarak görülmektedir. Ve çoğu birey bundan rahatsız olmaktadır. Genel olarak tedavi yöntemi vardır. Fakat herhangi bir şekilde hasta tedavi isteğinde bulunmazsa kişinin yaşamında görüntü durumu dışında tıbbi olarak etkilemez.

Çene Kayması bazı insanlarda görüntü bakımında çabuk bir şekilde dikkat çekse de bazı insanlarda belli bile olmamaktadır. Bu durum bazı belirtilerle kendini belli etmektedir. Bu belirtiler sonucu hastalar şikayetleri için çene cerrahisi uzmanına başvururlar.

Çene Kayması Belirtileri:
 • Kişi konuşurken bazı harfleri yutar yani konuşmada sıkıntı çekebilir
 • Kişi uyurken ağzını kapamada sıkıntı yaşayabilir
 • Sağlıklı bir bireyin dişlerinin birbirine basma şeklinden anormal bir şekilde basması ve sonucunda görüntü garipliği
 • Çenenin duruş olarak öndeymiş gibi görünmesi
 • Çenenin kulak kısmına doğru yumru oluşumu ve ağrı oluşumu
 • Nefes almada oluşan sıkıntılar
Bu sıkıntılara sahip olan hastalara genellikle teşhis Çene Kayması olarak konulmaktadır. Ve gerekli olan tedavi yöntemleri teknisyen kısmı bakımında kısa süreli bir süreçtir. Çene kayması olan hasta bireyin bu rahatsızlığa sahip olmasının temel nedeni kişinin çene kaslarını ve çene kemiklerini fazla zorlayacak hareketlere başvurmasıdır. Bunlar genellikle fazla ağız açarak esneme, fazla büyük lokma alacak şekilde ağzı açmak gibi zorlayıcı hareketlerdir. Bir başka neden ise dişlerde var olan sorunlarda yetkili doktorun yani diş hekiminin herhangi bir müdahalesinde meydana gelebilmektedir. Bunu genellikle temel nedeni kişinin ağız açıklığının yeterince büyük olmamasıdır.

Çene Kayması tedavisi oldukça çabuk etkisini göstermektedir. Her tedavide olduğu bu rahatsızlıkta da doktor ve hasta ortaklaşa bir çalışma içerisinde olmalıdır.

Çene KaymasıÇene Kayması Tedavi Yöntemleri:
 • Çıkığı el ile oturtma 
 • Çeneye barton sargısı
 • Kişinin çenesini fazla yormaması
 • Çene cerrahisinin Çene Kaymasının uzmanlar eşliğinde tedavisi
]]>
Spiral Kayması https://www.kayma.gen.tr/spiral-kaymasi.html Fri, 07 Dec 2018 10:23:22 +0000 Spiral kayması, spiralin kadınlara özgü bir koruma aleti olmasına bağlı olarak sadece kadınlarda meydan gelen bir rahatsızlıktır. Kadınlarda rahim içerisine takılmış olan spiralin, rahim ağzından direk olarak vajina ağzına Spiral kayması, spiralin kadınlara özgü bir koruma aleti olmasına bağlı olarak sadece kadınlarda meydan gelen bir rahatsızlıktır. Kadınlarda rahim içerisine takılmış olan spiralin, rahim ağzından direk olarak vajina ağzına kaymasıyla oluşan bir rahatsızlıktır. Bu hastalık ilk zamanlarında çok ciddi sorunları ortaya çıkarmasa bile ileri ki zamanlarda birçok farklı sorun meydana gelecektir. Meydana gelecek olan problemler kadında adet gecikmesinden farklı akıntılara kadar birçok çeşit rahatsızlığın oluşmasına neden olacaktır. Spiral kayması olan insanlarda bu spiral, tıbbi yöntemlerle buradan alınabilir. Bazı kadınlar yaşantılarının geri kalanında çocuk yapmayı düşünmedikleri için spirali tekrar taktırır. Fakat bazı kadınlarda hayatlarının geri kalanında da çocuk yapma gibi bir düşünce içerisinde oldukları için alınan spiralden tekrar taktırmamaktadır. 

Spiral, insan vücuduna sonradan takılmış bir adet olduğu için dışarıdan gelebilecek bakterilerin ve enfeksiyonların ilk toplanacağı bölge yerine geçmektedir. Bu nedenle spiral kayması olan insanlarda enfeksiyon riski çok yüksektir. Eğer sizlerde de spiral kayması gibi sorunlar varsa kesinlikle uzman bir doktora giderek sorunların çözülmesi için gerekli olan tedavileri olmalısınız. Zaten kaymış olan spiral, çok basit nedenlere bağlı olarak tekrar düzeltilebilir. Spiral kayması olan hanımlar cinsen ilişkiye girdiklerinde kaymış olan spiral cinsel ilişki sırasında penise değebilir. Bu durum ise erkek için biraz can yakıcı olacağı için cinsen ilişki sırasında da bazı rahatsızlıklar ortaya çıkacaktır. Kontrolsüz gebeliğin engellenmesi için rahim ağzına yerleştirilen spiraller kayma durumunda tekrar kişinin hamile kalma durumu artacaktır. Bu nedenle kontrolsüz bir hamileliğin gerçekleşmemesi için spiral kayması sorunu çözüme kavuşturulmalıdır. 

Spiral KaymasıSpiral kaymasının nedeni nedir ve nasıl olur
Spiral kayması probleminin en büyük nedeni, doğum yapan kadınlarda rahim ağzının biraz daha fazla genişlemesidir. Özellikle ikiz doğuran bayanlarda spiral kayması oluşması ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle doğum sonrasında kişilerin kesinlikle doktor muayenesine giderek spiralerde herhangi bir sorunun olup olmadığına bakılmalıdır. Bunun yanı sıra spiral kayması sorununa neden olan bir diğer neden ise kişilere ilk spiral takılması sırasında spiralin tam olarak yerine yerleştirilememiş olmasıdır. Bu gibi risklerin oluşması ihtimali bulunan durumlar için uzman bir doktora gidilmelidir. Eğer sizler de spiral taktırma gibi bir düşünce içerisindeyseniz kesinlikle tecrübeli olan doktorları tercih edin. Bunun yanında eğer spirali yeni taktırmışsanız bir ay sonra kesinlikle kontrollerinizi aksatmayın. bu şekilde spiralin tam olarak yerine oturup oturmadığına bakılır. Bazı hastanelerde kişilerin tekrar gelmeleri söylenemez. Günümüzde spiral olan kadınlar en az bir yılda bir doktor muayenesine giderek takılı olan spiralin ne kadar kaydığını öğrenmesi gerekmektedir. 

Spiral kayması belirtileri nelerdir
Spiral kayması olan insanlarda bu durumun farkına varmak son derece zordur. Spiral tam olarak kaymadan herhangi bir belirti ortaya çıkmayacağı için sorunun varlığı anlaşılamayabilir. Bu sorun sadece kişilerde vajinal muayeneler sonrasında ortaya çıkacağı için kişilerin her sene bu muayeneyi olmaları gerekmektedir. Bazı insanlarda cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan bu durum bazı insanlarda da enfeksiyonlara neden olarak kişilerde bazı vajinal akıntılara neden olmaktadır. Bu vajinal akıntılar sonrasında doktora giden bayanlarda spiral kayması sorunu ortaya çıkar. Bu şekilde kaymış olan spiraller ultrason cihazlarıyla çok rahat bir şekilde ortaya çıkar. 
]]>
Yıldız Kayması https://www.kayma.gen.tr/yildiz-kaymasi.html Sat, 08 Dec 2018 04:38:48 +0000 Yıldız Kayması, Yıldız; Ağırlıklı olarak hidrojen ve helyumdan oluşmaktadır, karanlık ve yoğun uzayda ışık saçan gökyüzünde bir nokta olarak görünmekte olan plazma küresi. Bir araya toplanan yıldızların oluşturdu Yıldız Kayması, Yıldız; Ağırlıklı olarak hidrojen ve helyumdan oluşmaktadır, karanlık ve yoğun uzayda ışık saçan gökyüzünde bir nokta olarak görünmekte olan plazma küresi. Bir araya toplanan yıldızların oluşturduğu gökadalar gözlemlenebilir evreni kaplamaktadır. Dünya'dan çıplak gözle görülebilen binlerce yıldız vardır ve Dünya'ya en yakın yıldız, aynı zamanda Dünya üzerindeki yaşamın sürmesi için kaynak teşkil eden Güneş'tir.

Gün içerisinde Güneş ışığı Dünya üzerindeki enerjinin çoğunun kaynağıdır. Diğer yıldızlar, yeryüzünden bakıldığında Güneş’in ışığına maruz kalmadıkları vakit, yani geceleri gökyüzünde görülebilmektedir. Yıldızların parlama sebebi, çekirdeğinde meydana gelen kaynaşma tepkimelerinde açığa çıkan enerji yıldızın içinden geçerek dış uzaya ışınım yolu ile yayılmasıdır.

Gökbilimciler bir yıldızın uzaydaki hareketini ve görüntü parlaklığını gözlemleyerek o yıldızın yaşı,  kütlesi, kimyasal bileşimi ve buna benzer birçok özelliğini belirleyebilmektedirler. Bir yıldızın toplam kütlesi, yıldızın gelişiminin ve sonunun ana belirleyicisi olarak ele alınır. Yıldızın gelişim süreci içinde bulunduğu aşamaya göre dönüşü,  çapı, sıcaklığı ve hareketi belirlenir. Parlaklık ve sıcaklık durumuna göre işaretlendikleri Hertzsprung-Russell (H-R) diyagramı, yıldızların gelişim sürecindeki aşamasını ve güncel yaşını belirlemek için kullanılır.

Yıldız gelişiminin ilk halkası, hidrojen, helyum ve az miktarda daha ağır elementlerden oluşan ve içe doğru çökme eğiliminde olan bir madde bulutudur. Yıldız çekirdeği bu süreçte yeteri kadar yoğunlaştır ve sonrasında içinde barındırdığı hidrojen sürekli olarak çekirdek kaynaşması tepkimesiyle helyuma dönüşür. Yıldızın geri kalan kısmı, açığa çıkan erkeyi, ısıyayım ve ışınım sayesinde çekirdekten uzağa taşır. Bu döngü yıldızın kendi içine doğru çökmesini engeller ve enerji, cismin yüzeyinde bir yıldız rüzgarı yaratarak dış uzaya doğru ışınım yoluyla yayılır.

Yıldız KaymasıYıldız Kayması; Geceleri genelde açık bir havada gökyüzü, çeşitli renk ve parlaklıktaki yıldızların oluşturduğu o inanılmaz ve muhteşem manzaranın içinden her insan bir yıldızın parlak bir çizgi çizerek kayıp gittiğini muhakkak görmüştür.

Halk arasında yıldız kayması diye tarif edilen bu olayın gerçekte yıldızlarla hiç bir ilgisi yoktur. Yıldızlar dünyadan milyarlarca kilometre mesafedeki uzak güneşlerdir. Halk tarafından yıldız kayması olarak bilinen olayın aslı ise şu şekilde gerçekleşmektedir. Güneş sistemimizin içinde gezegenlerin ve Güneş çekim kuvveti arasında bir oraya bir buraya savrulan sayısız göktaşı vardır. Bunların bazıları Dünya'nın yakınından geçerken çekim alanına girerler, hızla atmosfere dalan göktaşları. Atmosfere sürtünmeden dolayı ısınarak, yanarlar ve arkalarında parlak, çizgi gibi bir iz bırakırlar. Sonlara doğru tamamına yakını, son anında görülen parlaklığın ardından yok olurlar.

Dünya atmosferine her yıl tahmini miktarı 15 bin ton kadar olan 200 bine yakın göktaşı düştüğü kabul edilmekte. Bu hesaba göre yerin kütlesi 4,5 milyar yıllık ömrü olduğu sanılan dünyamıza gelen göktaşları sayesinde epeyce artmış olması gerekiyor. Dünya'ya düşen göktaşlarının incelenmeleri sonucu içlerinde maddesel olarak dünyada var olmayan yeni bir element  görülmemiştir.

Gök bilimcileri tarafından, atmosfere girdiklerinde yanan ve çoğunlukla yok olan göktaşlarına meteor adını verirken, bu göktaşlarından yere ulaşmış olanlara da meteorit adı vermekteler. Dünyamızın büyük bir kısmı yani 4/3 okyanuslarla kaplı olduğundan yere ulaşabilen göktaşlarının çoğu genelde buralara düşmektedir. Fakat Dünya'nın birçok yerinde de karalar üzerinde meteoritlerin neden olduğu izler ve çukurlar bulunmaktadır.

Türkiye'de rastlanan en büyük göktaşı 25 kilogram olup Domaniç yaylasında düşmüştür. Dünyada bilinen göktaşlarının en büyüğü ise kütlesi 80]]> Göz Kayması https://www.kayma.gen.tr/goz-kaymasi.html Sat, 08 Dec 2018 04:58:59 +0000 Göz kayması, gözlerin düz olarak bakma pozisyonunu kaybederek farklı yönlere doğru kayıp bakma durumuna verilen addır. Gözün bir tanesi içe doğru normal şekilde bakar iken diğer içe, dışa sağa sola yada alt köşelere bozuk Göz kayması, gözlerin düz olarak bakma pozisyonunu kaybederek farklı yönlere doğru kayıp bakma durumuna verilen addır. Gözün bir tanesi içe doğru normal şekilde bakar iken diğer içe, dışa sağa sola yada alt köşelere bozuk bir şekilde bakabilir. Bu göz kayması dışarıdan bakıldığı zaman fark edilebilen bir durumdur. Normal bir insan gözünün çalışmasında altı farklı görevleri bulunan kaslar vardır. Bunun yanı sıra sinirlere bağlı olarak bu kaslar çalışır. Bu kasların fazla çalışması yada az çalışmasından dolayı ortaya bir denge bozukluğu durumu çıkmaya başlar ise göz kayması adı verilen bu durum ortaya çıkmaya başlar. Göz kaslarının çalışmasında kasların ve sinirler aldıkları uyarıları vücudun merkezi olan beyne yollarlar ve daha sonra da görme işlemi gerçekleşir. Eğer göz damarları ve sinirleri bu uyarıları alamaz yada alırken herhangi bir sorunla karşı karşıya kalırlarsa, bu göz kayması durumu kendini göstermeye başlayabilir. İşte bu tür durumlar gözün kaymasına yani paralel yapısının kaybolmasına neden olacak durumların en başında olan durumlardır.  


Göz kayması hemen hemen her yaştan her tipten kişide görünebilecek bir durumdur. Bazen birdenbire ortaya çıkıp belli bir süre boyunca bu göz kayması durumu devam ederken bazende belli bir yaştan sonra yada doğuştan kendini göstermeye başlar. Göz kayması rahatsızlığı kendini göstermeye başlayınca kişi belirtileri fark eder etmez vakit kaybetmeden bir doktor müdahalesi altında uygun tedaviyi olmaya başlamalıdır. Eğer uygun olan tedavi şeklini olmaya başlamazsa, göz kayması durumu ilerleyip hem kalıcı olarak kalan bir durum olabilir hemde kişide göz görmesi durumunda kayıplar yaşanabilir. 

Göz KaymasıGöz kayması rahatsızlığının belirtileri;
 • Gözdeki düz görme durumunun kaybolup paralel olarak görmeye başlama durumunun ortaya çıkmaya başlaması,
 • Gözün düz duran yapısının sağa, sola, yanlara yada alt köşelere doğru bakılmaya başlaması durumunun ortaya çıkmaya başlaması,
 • Gözde sulanma durumunun ortaya çıkmaya başlaması,
 • Göz içinde meydana gelen ağrı ve bu durumun yanı sıra başta da meydana gelen ağrı durumunun kendini göstermeye başlaması,
 • Ani bir şekilde gözde çift görmeye başlama durumunun kendini göstermeye başlaması,
 • Gözün gördüğü üç boyutlu görme görüntüsünün kaybolmaya başlaması,
 • Gözde ani bir şekilde bulanık görülmeye başlanması ve görmede meydana gelen bozukluk durumunun ortaya çıkmaya başlaması,
 • Baş ve yüzün belli bir yere dönük olarak kalması durumunun ortaya çıkması,
Göz kayması durumu ortaya çıkmaya başladığı zaman yukarıda saymış olduğumuz belirtilerin hepsi yada bir kısmı kendini göstermeye başladığı zaman kişi vakit kaybetmeden bir doktor müdahalesi altında uygun olan testler yapıldıktan sonra hastalığın teşhisi konularak bu duruma göre uygun olan tedavi yöntemi yapılmaya başlanır. Göz kayması rahatsızlığı kendini göstermeye başladığı zaman zaten genel olarak gözün düz yapısının kayıp diğer taraflara bakılmaya başlaması ortaya çıkan belirti durumudur. 

Göz kayması durumunun ortaya çıkmasının nedenleri;
 • Kişinin genetik olarak bu hastalığın çevresinde bulunanın çok olması ve zamanla kendisinde de ortaya çıkmaya başlaması,
 • Hamilelik durumundan kişinin herhangi bir sorundan dolayı doğacak olan bebekte göz kaymasının ortaya çıkmaya başlaması,
 • Yeni doğan bebekte herhangi bir rahatsızlık geçirmesi yada gelişimine engel olan bir durum,
 • Beyindeki yada gözlerdeki kasların herhangi bir sebepten dolayı bir bozukluğu olmasından,
 • Gözlerdeki kasların çok çalışması yada az çalışmasından dolayı,
 • Beyin merkezini etkileyecek herhangi bir hastalık yada rahatsızlıktan sonraki yan etki,
 • Göz yada beyin kaslarında herhangi bir travma sonucunda yan belirti olarak ortaya çıkmaya başlaması,
Görüldüğü üzere göz kayması durumunun ortaya çıkmaya başlamasında]]> Rüyada Toprak Kayması https://www.kayma.gen.tr/ruyada-toprak-kaymasi.html Sat, 08 Dec 2018 23:34:37 +0000 Rüyada toprak kayması, Rüya sahibinin yaşayacağı olumsuzlukları işaret eder. Doğada ağaç olmayan yerlerde toprak kayması çevreye zarar veriyor ise, rüyasında toprak kayması gören kişilerde etrafında olan kişilere farkında Rüyada toprak kayması, Rüya sahibinin yaşayacağı olumsuzlukları işaret eder. Doğada ağaç olmayan yerlerde toprak kayması çevreye zarar veriyor ise, rüyasında toprak kayması gören kişilerde etrafında olan kişilere farkında olmadan zarar verir. Rüyalarda gördüğümüz şeyler yani görüntüler aslında gerçek hayatın arkasında hiç görmek istemediğimiz gerçekleridir. Her ne kadar uyanık ve bilincimiz açıkken inkar etsek te bu bilinç altındaki düşüncelerimiz rüyalarımız aracılığı ile ortaya çıkabilirler. O yüzdende her gördüğümüz rüyayı hatırlamayız. Bazıları o kadar bilinç altına girmiştir ki gerçekliğini asla kabul etmeyiz. Bazende gördüğümüz rüyalarımızı kendimiz yorumlayabiliriz. O an yaşadığımız günlük hayat içerisinde olduğunu inkar mekanizmamızın bize sağladığı avantajı gece rüyalarımızda görür ve etkisi altında kalırız.

Gelelim rüyada toprak kayası görmeye, görülen rüya gören kişini yaşayacağı, sıkıntılı dönemlere, umutsuzluğuna, hayallerinin gerçek olmayacağına, emeklerine ve alın teri le yaptığı projelerinin ellerinin arasından kayıp gideceğine işarettir. Eğer evli ise yuvasını kaybedeceğine eşinin onu terk edeceğine ve onun hiç bir şey yapamayacağına işarettir. Özellikle rüyayı gören kişi erkek ise toprak gibi gördüğü kadının kaybedeceğine işaret eder.Rüyada Toprak Kayması 

Rüya sahibinin dikkatsizliği, acele karalar alması ve düşünmeden hareket etmesi ve hem kendi canı ve malına hemde etrafında sevdiği insanların camı ve malına zarar geleceğine işarettir. aslında rüya sahibinin yaşadığı hayatta zaten olumsuz giden bir çok olayının nasıl sonuçlanacağını gösteren bir rüyadır. Kendisi her ne kadar kabul etmese de tıpkı toprağın aniden kayarak gitmesi gibi her şey birdenbire olacak ve tüm güzel diye sevdiği her şey ellerinin arasından kayıp gidecektir. 

Rüyalar biz insanların bir şekilde bastırdığı duyguların dışa vurumu gibidir. O yüzdende görüp hatırladığınız rüyaları mutlaka dikkate almalısınız. Belki kaybedecekleriniz yada kazanacaklarınız size daha kolay ve basit ulaşacaktır. Tam tersi de olabilir kötü bir rüyanın size getireceği zararlardan en az şekilde zarar görebilirsiniz. İnsan umut ettikçe vardır, var olacaktır. Ama bu rüyayı gören kişi hiç bir şey yapamadan bugüne kadar elde ettiği her şeyi bir anda kaybedecektir. Yaşadığı en büyük hayal kırıklığı olacaktır. Rüyada toprak kayması görmek, hem maddi hem manevi anlamda çok büyük kayıplar vereceğiniz anlamına da gelir. 
]]>
Gizli Göz Kayması https://www.kayma.gen.tr/gizli-goz-kaymasi.html Sun, 09 Dec 2018 06:49:25 +0000 Gizli Göz Kayması: ara ara göz kayması biçiminde kendini gösteren bir şaşılık çeşididir. Şaşılıkta şaşılığa karşı direnme ifadesi bulunmaktadır ve bu normal değerlerde ise kişide şaşılık yok demektir. Gizli Göz Kayması: ara ara göz kayması biçiminde kendini gösteren bir şaşılık çeşididir. Şaşılıkta şaşılığa karşı direnme ifadesi bulunmaktadır ve bu normal değerlerde ise kişide şaşılık yok demektir.

Gizli Şaşılıkta Ara Sıra Kendini Gösteren Göz Kaymaları

Gizli şaşılık rahatsızlığı kendisini arada sırada göstermektedir. Şaşılığa direnme gücü ifadesinin normal değerde olması halinde kişide şaşılık yok iken, bu değerin azalması halinde kişide şaşılık meydana gelmekte, bu değerin tamamen yok kaybolması halinde ise şaşılık durumu daha fazla belirgin olmakta ve herkes tarafından görünür hale gelmektedir.  

Gizli Şaşılığın Belirtileri Nelerdir

Gizli şaşılık hastanın şikâyetleri sonucunda belirlenmektedir. Bu belirtiler şu şekildedir;

 • Yorgun olduğu zamanlarda kişiler göz kayması olması görülebilmektedir.
 • Kişi çevresinde bulunan kişiler tarafından gözlerinin kaydığını söylemeleri sonucunda bu durumu fark edebilmektedir.
 • Kişide baş dönmesi meydana gelebilmektedir.
 • Kişinin görmesinde ani gelişen bozulma ve aniden düzelmeler meydana gelebilmektedir.  

Son olarak, kişide göz kayması durumu genellikle sabahın erken saatlerinde yani kişinin vücudu tamamen dinlenmiş halde iken ortaya çıkmamaktadır.

Gizli Göz Kayması

Gizli Göz Kayması Sebepleri Nelerdir

Şaşılık oluşmasına sebep olan bozuklukların geniş bir kısmı gizli kaymanın da sebebi olmaktadır ve bu hastalığın tedavisinin yapılmaması halinde gizli göz kayması belirgin şaşılığa sebep olabilmektedir. Gizli göz kayması rahatsızlığında kayma zemini olması halinde çok basit sebepler de bazı zamanlarda gözde kayma olmasına neden olabilmektedir. Bu nedenler;

 • Kişinin bedeninin çok yorgun olması
 • Genel durum bozukluğu
 • Kişinin çok fazla zayıflaması
 • Gözün yorulmasını sağlayan bazı sebepler vardır. Bunlar, kişinin yetersiz gözlük kullanması ya da kendisine uygun olmayan gözlük kullanması, gözün ışığı yeteri kadar almaması ya da fazla ışık alması ve gözde kuruluk olması durumlarıdır.
 • Bunların yanı sıra;
 • Işık ve karanlık, kişinin fotoğraf çekimi sırasında aniden flaşın patlaması ile gözdeki gizli kayma ortaya çıkabilmektedir.
 • Güneşin çıkması ile gözdeki kaymada artış olmaktadır ve hasta çift görmeye başlayarak bu rahatsızlık veren durumun giderilmesi amacı ile az gören gözünü kapatmakta ya da kısmaktadır.
 • Karanlıkta yine aynı şekilde az görme nedeni olmakta ve görmek için çaba gösterme gözdeki kaymanın artmasına sebep olmaktadır.  
 • Kişinin az gören gözünün görmek için çaba göstermesi sebebi ile gözde aniden meydana gelen ve kısa sürede geçen kaymalar meydana gelebilmektedir.
 • Kişinin gün sonunda hem bedeninin hem de gözlerinin yorgun olması göz kaymasını artırabilmekte ya da gözdeki kayma nöbetlerinin daha sık olmasına sebep olabilmektedir.

Orta hattan ayrılan gözde çift görme meydana gelmektedir. Kişinin beyni ve işi ani olarak bu durumu düzeltmek için çaba gösterir. Gizli göz kayması olan hastalarda baş dönmesinin meydana gelmesinin sebebi de budur. İki gözün ortada tutulması işlevinin yetersiz olması durumu bir gurup bozukluğun sonucunda meydana gelmektedir. Hastada baş ağrısının olması da bu durumun bir sonucudur.

Gizli şaşılık hastalığının iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Çünkü gizli şaşılık hatalığı ileride meydana gelecek ve belki de artabilecek bir şaşılık durumunun habercisi olabilmektedir. Özellikle bebeklerde meydana gelen gizli şaşılık durumu çok önemli olmaktadır. Arada kayma olarak meydana gelen şaşılık durumu devam eden bir zincir dizininin ardından uzman doktor tarafından da iyi değerlendirilememesi halinde kalışı şaşılığa dönüşebilmektedir. Bunun yanında bebeğin şaşılığa karşı olan direnç gü]]> Göz Kayması Egzersizleri https://www.kayma.gen.tr/goz-kaymasi-egzersizleri.html Sun, 09 Dec 2018 13:46:23 +0000 Göz Kayması Egzersizleri; Dünyada göz kayması egzersiz ile tedavi ediliyor. Ortopedik olan bir tedavi ile göz kayması egzersiz ile düzeltilmektedir. Gelişmiş olan ülkelerde büyük hastanelerde göz kliniği içerisinde 5-6 insa Göz Kayması Egzersizleri; Dünyada göz kayması egzersiz ile tedavi ediliyor. Ortopedik olan bir tedavi ile göz kayması egzersiz ile düzeltilmektedir. Gelişmiş olan ülkelerde büyük hastanelerde göz kliniği içerisinde 5-6 insanın görev yapmış olduğu göz kayması tedavi bölümleri bulunmaktadır. Göz kaymasının egzersiz ile tedavisi yapılır. Fakat ilerlemiş olan göz kaymalarında ameliyat yapılır. Ülkemizde ise göz hekimleri göz kaymasını ameliyat ile düzeltmeye daha çok ağırlık vermektedir. 

Çünkü göz hekimleri bu mevzuda deneyimleri yoktur. Hastaneler bünyesinde geçmişte oluşturulmuş olan kurulu bir göz kayması tedavi düzeni, geniş bir göz kayması alet parkı ve yetişmiş olan Ortopedik adı verilen teknisyenleri bulunmamaktadır. En önemli olanı sağlık güvenlik kurumlarınca ödeme yapılmamasıdır. Ortopedik tedavide göz kayması bozulan fonksiyonlar yavaş yavaş düzeltilerek göz kaymasının tedavisi yapılmaktadır. Özellikle görme tedavide oldukça önemlidir. Bir araştırmada görmede oluşan düzelme göz kaymasında %75-87 oranında düzelme oluşturduğunu belirtmektedir. Göz kayması yalnızca göz tembelliği şeklinde düşünülmemelidir. Göz kaymasında onlarca göz fonksiyonu bozulur.

Göz Kayması EgzersizleriGöz kaymasına egzersizle çözüm; Göz kayması egzersizleri evde uygulanabilen basit olan göz aletleri, bilgisayar programları ve özel olan aksesuarlar ile yapılmaktadır. Görme kapatma haricinde aktif olan yolla kısa zamanda ve kalıcı bir şekilde sağlanmaktadır. Görmeyi bozan sebepler en aza düşürülür. Göz kayması sebebi olan uyum normal bir seviyeye getirilir. Göz kasları arasındaki denge kurulur. Görmeyi olumsuz yönde etkileyen gören nokta olaylarına çözüm getirilebilir. Füzyon kuvvetlendirilir, eş zamanlı bir algılama, görüntü tamamlama, 3 boyutlu bir şekilde görme düzene sokulmaktadır.

Göz kaymasında görmeyi düzeltmek şaşılığı %80-90 miktarında tedavisini sağlamaktadır. Ameliyat ilk değil son çare şeklinde olmalıdır. Ameliyat yapılmasını gerektiren göz kayması miktarı oldukça düşüktür. Göz kayması egzersiz ile düzeltilebilen bir göz hastalığıdır. İnsanlar bu tedavi yolunu son ana kadar denemelidir.

]]>
Kayma Ameliyatı https://www.kayma.gen.tr/kayma-ameliyati.html Mon, 10 Dec 2018 03:40:54 +0000 Kayma Ameliyatı, Gözlerimiz biz farkına varmasak da iki göz arasındaki koordinasyonu sağlayabilirler. Etrafı incelerken her iki gözümüzde saniyeler içinde oradan oraya bakabilmektedir. Fakat bazı kişilerde gözlerden birinde ya d Kayma Ameliyatı, Gözlerimiz biz farkına varmasak da iki göz arasındaki koordinasyonu sağlayabilirler. Etrafı incelerken her iki gözümüzde saniyeler içinde oradan oraya bakabilmektedir. Fakat bazı kişilerde gözlerden birinde ya da ikisine de oluşabilen bazı aksaklıklar, işlev bozukluğu ya da kaslarda meydana gelen güçlükler nedeniyle şaşılık da dediğimiz kaymalar oluşabilmektedir. Yani bir gözümüz sağa bakarken diğeri yukarı, sola, farklı herhangi bir yöne bakıyor gibi görünebilir. 

Gözde Kaymanın Nedenleri 
 • Birinci neden doğuştan gelmektedir. Hiç bir neden olamadan bile bazı kişilerde doğuştan şaşılık görülebilmektedir . 
 • Geçirilen herhangi bir vaka sinirsel bozukluk ya da travma sonrası da kayma gerçekleşebilir. 
 • Çok fazla kitap ve bilgisayar karşısında olmak da geçici kaymalara sebep olabilir. Muhtemelen gözler dinlendikten sonra düzelir. 
 • Trafik kazası gibi durumlarda ağır hasarlar bırakabilmektedir. Gözde kayma görememe gibi rahatsızlıklar bırakabilir. 
Kayma AmeliyatıKayma Ameliyatı 

Gözlerde oluşan herhangi bir problem varsa daha fazla ilerlemeden kişinin bir göz doktoruna götürülmesi ve tedavinin başlatılması gerekmektedir. Hem görme hem de görüntü açısından çok önemlidir. Problem ilerlemişse gözlük, dala ya da ilaç fada etmeyebilir. Bu gibi durumlarda alanında uzman bir hekimin cerrahi müdahale yapması kaçınılmazdır. Sadece kayma değil, çift görme, bulanıklık, uzağı ya da yakını görememe gibi sorunlar da gözden kaçırılmamalı ve hekime danışılmalıdır. Göz ameliyatlarının çoğu ışın tedavisiyle yapılmaktadır. Özellikle son yıllarda hiç görmeyen göz için bile müdahale edilerek belli bir oranda görme sağlanabilmektedir. 
]]>
Rahimde Spiral Kayması https://www.kayma.gen.tr/rahimde-spiral-kaymasi.html Mon, 10 Dec 2018 16:29:02 +0000 Rahimde spiral kayması, her kullananda olabilir. Spiral doğum kontrol yöntemi olarak kullanılan rahim içi araçlarından biridir. Rahimde spiral kayması, spiralin yerleştirildiği rahim içinden aşağıya rahim ağzına doğru ya da va Rahimde spiral kayması, her kullananda olabilir. Spiral doğum kontrol yöntemi olarak kullanılan rahim içi araçlarından biridir. Rahimde spiral kayması, spiralin yerleştirildiği rahim içinden aşağıya rahim ağzına doğru ya da vajinaya doğru kayması şeklinde olur. Böyle bir durumla karşılaşıldığında, spiralin bulunduğu yerden çıkarılması, yeniden talep olursa yeni bir spiral takılması gerekir. Çünkü rahimde kayan spiralin korum özelliği azalır, bu durumda gebelik oluşabilir. Eğer spiral aşağı kısımlara doğru kaydıysa, cinsel ilişki sırasında penisle temas edebilir. Bazen peniste hafif yararlanmaya ya da ağrıya yol açabilir. Ayrıca rahimse spiral kayması olduğunda, kadında adet dönemi dışında farklı seviyelerde lekelenme tarzı kanamalar ya da kanama olabilir.

Rahimde spiral kayması neden olur

Spiralin rahimden kaymasına neden olan etkenlerin başında, çok sayıda doğum yapmış olan kadınlardaki rahim ağzının genişliğidir. Bunun dışında spiralin rahme ilk takıldığı zaman tam olarak yerleştirilememiş olmasıdır. Bu yüzden spiral bir uzman tarafından takılmalı ve takip eden ayda adet döneminde kayma açısından mutlaka kontrol edilmelidir. Eğer rahimde spiral kayması belirlenirse, hemen yenisiyle değiştirilmesi halinde yeniden spiralde kayma olmaz. Buna rağmen azda olsa ikincide spiralin kaydığı gözlenirse, kadın için başka bir doğum kontrol yöntemi düşünülmelidir. Çok zor bir durum olsa da, bazen kayan spiral yerine doğru itilebilir. Ancak uygulamada bunu yapmak oldukça güçtür. Bu yüzden spiral ile doğum kontrol yöntemi kullananlar her yıl rahimde spiral kayması açısından doktor tarafından muayene edilmelidir.

Rahimde Spiral KaymasıRahimde spiral kayması belirtileri nelerdir, spiral kayması anlaşılır mı

Rahimde spiralin kaydığını kişinin kendisi anlayamaz. Fakat kaymanın neden olduğu yakınmaları yaşarsa, spiral kaymasından şüphe edebilir. Ancak bazı hastalarda spiral kaymasında herhangi bir belirti olmayabilir. Yapılan rutin bir vajinal muayene sırasında spiralin rahim ağzına doğru ya da vajinaya doğru kaydığı belirlenebilir. Bu yapılacak ultrason muayenesi sonucunda da tespit edilebilir.

Rahimde spiralin karın içine kayması

Çok nadiren spiralin karın içine ya da idrar torbasının içine kaydığı ve bu alanlarda yerleştiği de görülmüştür. Bu durumda yapılan ultrason tetkikinde rahimde spiral olmadığı görülebilir. Karın içinde rahatlıkla yerleştiği yerde spirali görmek te mümkündür. Böyle bir spiral kayması yaşandığında, spiralin bulunduğu yerden çıkarılması için ameliyat yapılır. Ancak bu sorun çok nadir olur ve spirali korunma yöntemi olarak tercih edenlerin endişe etmesine gerek yoktur.
]]>