Diz Kapağı Kayması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Diz Kapağı Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kayması; Diz kapağı, bacak hareket ettiği zaman diz kapağı da hareket etmektedir ve uyluk kemiği üstünde bulunan yatağın içerisinde aşağı ve yukarı doğru gider gelir. Ancak diz kapağı az da olsa yatağından çıktığı zaman hem ağrı hem de kendi yapısında hasar meydana gelir. Diz kapağı yapısında bulunan parçaların her biri gerektiği biçimde doğru olan yönde gerildiği vakit diz kapağı düzgün bir şekilde durur ve yatağında kolay bir şekilde kayar. Bu tür olaylarda, diz kapağının eklem yüzüne binen basınç eşit bir şekilde dağılır.

Diz kapağı kaymasının sebepleri; Diz kapağı kaymaları, özellikle oturarak iş yapanların ve ofis çalışanlarında görülen önemli bir şekilde oluşan problemdir. Diz kapağı kayması eskiden, daha fazla oturma biçimi sebebiyle erkeklerin problemi iken, günümüzde ise kadınların da problemi durumuna gelmiştir. Erkeklerde ise oldukça fazla rastlanan, bacakları iki yana açma ve dizlerini yere 90 derecelik olan bir açıyla kırma biçimindeki oturuş şeklini, kadınlarında benimsemesi sebebi ile kadınlarda da meydana gelen bu rahatsızlık diye tanımlanır ve bu olay dizlerde kaymaya neden olur.

Ağa oturuşu şekli, dizin üstünde bulunan diz kemiğini şapka şeklinde örten diz kapağı, dış kısma doğru kayar ve bu kayma diz kapağında yer alan kıkırdağı yıpratmaktadır. Bu sebeple dizlerde ağrı ve problem daha çok ilerlediği zaman diz protezi takılması gerekebilir. Ayrıca bacak bacak üstüne atarak oturan insanlarda, uzun zaman sandalyede oturarak çalışan insanlarda, step yapanlarda, koşu bandı üstünde eğim vererek koşan insanlarda diz kaymasına sebep olabilir.

Diz kayması belirtileri; Diz kapağı kayması belirtileri, diz kapağında ağrı ani bir şekilde meydana gelmediği gibi vakitle oluşur. Hiddetli olan ağrı, koşarken, uzun zaman oturmak zorunda kalındığı zaman, merdivenden aşağı yukarı inip çıkarken ve uzun süren yolculuklarda diz kapağında ağrı meydana gelir.

Diz kapağı kayması tedavisi; Diz kapağı kaymasında yapılan tedavi, ilaç tedavisi ya da diğer konservatif tedavi oldukça fazla yararlı bir şekilde olmayabilir. Bu sebeple kaymanın derecesine göre artroskopik cerrahi ya da klasik olan cerrahi tedavi yolları uygulanmaktadır. Artroskopi olan cerrahiyle dış yana kaymakta olan diz kapağı yerine oturtulur ve plika adı verilen yumuşak olan dokular ve yıpranmış olan kıkırdak temizlenir. Artroskopik cerrahinin ardından, dizde 10 gün içerisinde şişlik meydana gelir. Hasta işlemin ardından 3-4 hafta geçtikten sonra günlük olan hayatına geri dönebilir.

Diz kapağı kaymasının tedavi yapılmaz ise dizde kireçlenme meydana gelir ve bu olayda diz protezi cerrahisi yapılması gerekmektedir. Diz protezi tam protez şeklinde değil, diz kapağının içi protez uygulaması şeklinde yapılmaktadır. Bütün bu yapılan işlemler göz önünde bulundurulduğu zaman, geçmek bilmeyen ya da tekrarlamakta olan diz ağrılarında ağrı kesici ilaçlarla geçiştirmeyip bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına başvurulması gerekmektedir.

Diz Kapağı Kayması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Anlam Kayması Nedir?

Anlam Kayması Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boyunda Disk Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Boyunda Disk Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Bel Kayması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bel Kayması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yıldız Kaymasının Nedenleri?

Yıldız Kaymasının Nedenleri?

Bel Kayması Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Bel Kayması Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Güncel

Diz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yumurtalık Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kayması Belirtileri ve Tedavisi