Gizli Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Gizli Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Gizli Göz Kayması: ara ara göz kayması biçiminde kendini gösteren bir şaşılık çeşididir. Şaşılıkta şaşılığa karşı direnme ifadesi bulunmaktadır ve bu normal değerlerde ise kişide şaşılık yok demektir.

Gizli Şaşılıkta Ara Sıra Kendini Gösteren Göz Kaymaları

Gizli şaşılık rahatsızlığı kendisini arada sırada göstermektedir. Şaşılığa direnme gücü ifadesinin normal değerde olması halinde kişide şaşılık yok iken, bu değerin azalması halinde kişide şaşılık meydana gelmekte, bu değerin tamamen yok kaybolması halinde ise şaşılık durumu daha fazla belirgin olmakta ve herkes tarafından görünür hale gelmektedir.

Gizli Şaşılığın Belirtileri Nelerdir?

Gizli şaşılık hastanın şikâyetleri sonucunda belirlenmektedir. Bu belirtiler şu şekildedir;
 • Yorgun olduğu zamanlarda kişiler göz kayması olması görülebilmektedir.
 • Kişi çevresinde bulunan kişiler tarafından gözlerinin kaydığını söylemeleri sonucunda bu durumu fark edebilmektedir.
 • Kişide baş dönmesi meydana gelebilmektedir.
 • Kişinin görmesinde ani gelişen bozulma ve aniden düzelmeler meydana gelebilmektedir.
Son olarak, kişide göz kayması durumu genellikle sabahın erken saatlerinde yani kişinin vücudu tamamen dinlenmiş haldeyken ortaya çıkmamaktadır.

Gizli Göz Kayması Sebepleri Nelerdir?

Şaşılık oluşmasına sebep olan bozuklukların geniş bir kısmı gizli kaymanın da sebebi olmaktadır ve bu hastalığın tedavisinin yapılmaması halinde gizli göz kayması belirgin şaşılığa sebep olabilmektedir. Gizli göz kayması rahatsızlığında kayma zemini olması halinde çok basit sebepler de bazı zamanlarda gözde kayma olmasına neden olabilmektedir. Bu nedenler;
 • Kişinin bedeninin çok yorgun olması
 • Genel durum bozukluğu
 • Kişinin çok fazla zayıflaması
 • Gözün yorulmasını sağlayan bazı sebepler vardır. Bunlar, kişinin yetersiz gözlük kullanması ya da kendisine uygun olmayan gözlük kullanması, gözün ışığı yeteri kadar almaması ya da fazla ışık alması ve gözde kuruluk olması durumlarıdır.
 • Bunların yanı sıra;
 • Işık ve karanlık, kişinin fotoğraf çekimi sırasında aniden flaşın patlaması ile gözdeki gizli kayma ortaya çıkabilmektedir.
 • Güneşin çıkması ile gözdeki kaymada artış olmaktadır ve hasta çift görmeye başlayarak bu rahatsızlık veren durumun giderilmesi amacı ile az gören gözünü kapatmakta ya da kısmaktadır.
 • Karanlıkta yine aynı şekilde az görme nedeni olmakta ve görmek için çaba gösterme gözdeki kaymanın artmasına sebep olmaktadır.
 • Kişinin az gören gözünün görmek için çaba göstermesi sebebi ile gözde aniden meydana gelen ve kısa sürede geçen kaymalar meydana gelebilmektedir.
 • Kişinin gün sonunda hem bedeninin hem de gözlerinin yorgun olması göz kaymasını artırabilmekte ya da gözdeki kayma nöbetlerinin daha sık olmasına sebep olabilmektedir.
Orta hattan ayrılan gözde çift görme meydana gelmektedir. Kişinin beyni ve işi ani olarak bu durumu düzeltmek için çaba gösterir. Gizli göz kayması olan hastalarda baş dönmesinin meydana gelmesinin sebebi de budur. İki gözün ortada tutulması işlevinin yetersiz olması durumu bir gurup bozukluğun sonucunda meydana gelmektedir. Hastada baş ağrısının olması da bu durumun bir sonucudur.

Gizli şaşılık hastalığının iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Çünkü gizli şaşılık hatalığı ileride meydana gelecek ve belki de artabilecek bir şaşılık durumunun habercisi olabilmektedir. Özellikle bebeklerde meydana gelen gizli şaşılık durumu çok önemli olmaktadır. Arada kayma olarak meydana gelen şaşılık durumu devam eden bir zincir dizininin ardından Uzman doktor tarafından da iyi değerlendirilememesi halinde kalışı şaşılığa dönüşebilmektedir. Bunun yanında bebeğin şaşılığa karşı olan direnç gücünün çok fazla düşmemiş olması durumunda ve bu urumu devam etmesi halinde şaşılık meydana gelmemektedir.

Gizli Göz Kaymasının Önemli Olduğu Kişiler ve Gizli Göz Kaymasının Kontrol Altında Tutulması

Gizli göz kayması gün sonunda zamanını bilgisayar başında geçiren kişilerde, çok fazla yakın okuma yapan kişilerde, incelikli işlerde çalışan kişilerde, öğrencilerde ve öğretmenlerde daha sık görülmektedir. Şaşılık rahatsızlığına karşı direnç gücünün fazlalaştırılması ise gizli göz kaymasını ortadan kaldırmaktadır.

Gizli Göz Kayması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Toprak Kaymasının Nedenleri?

Toprak Kaymasının Nedenleri?

Editörün Seçtiği

Anlam Kayması Nedir?

Anlam Kayması Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Spiral Kayması Nedenleri?

Spiral Kayması Nedenleri?

Kayma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kayma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omurga Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Omurga Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Disk Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Disk Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kayması Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Kayması Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Bel Kemiği Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Bel Kemiği Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boyunda Kayma Belirtileri ve Tedavisi

Boyunda Kayma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yıldız Kaymasının Nedenleri?

Yıldız Kaymasının Nedenleri?