Göz Bebeği Kayması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Göz Bebeği Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Göz bebeği kayması, genellikle yeni doğan bebeklerde karşılaşılan bir durumdur. Yeni doğmuş bebeklerde gözlerin ilk birkaç ay kadar bir süre içerisinde kayması son derece normal bir durum olarak kabul edilmektedir. Fakat bebek altı aylık olduktan sonra meydana gelen göz bebeği kayması durumları anormal bir durum olarak ele alınmaktadır. Göz bebeği kayması sorununun ciddiyet derece si aslında kişinin her iki göz bebeğinin kayıp kaymadığına bağlı olarak gelişmektedir. Eğer kişinin her iki göz bebeği de kayıyorsa bu durumlarda sorun çok daha büyük olabilir. Tıbbi olarak göz bebeği kayması probleminin adı "strabismus" olarak bilinmektedir. Göz bebeği kayması, bazı insanlarda sürekli olarak meydana gelse bile bazı insanlarda da ara ara karşılaşılan bir durumdur. Halk dilinde şaşılık olarak bilinen bu durum kişinin hem görme sağlığına olumsuz etki yapar hem de kişide fiziksel olarak estetik problemler yaşamasına neden olur. Bu şekilde ciddi olarak sorunlara neden olan göz bebeği kayması, erken zamanlarda fark edildiğinde çok hızlı bir şekilde tedavi edilerek ortadan kaldırılabilir. Fakat geciktirilmiş olan göz bebeği kayması vakalarında yapılan tedavilere rağmen sorun ortadan kaldırılamaz. Bu gibi durumlarda cerrahi operasyonlar gerekeceği için kişilerde göz bebeği kayması biraz daha sorun haline gelir. Yapılan cerrahi operasyonların birçoğundan olumlu sonuçlar alınır. Fakat bu sonuçlara göre göz bebeği kayması düzeltilse bile az da olsa belli olur. Bu tedavilerin genel olarak yapılmaması durumunda kişilerde kalıcı görme hasarları meydana gelebilir.

Göz bebeği kayması neden olur?

Göz kaymasının en büyük nedeni, bebeklerde doğuştan olarak ortaya çıkmasıdır. Günümüzde göz bebeği kayması sorunu olan insanların birçoğunda bu durum doğuştan gelmiş ve tedavi edilmemiştir. Bunun haricinde göz bebeği kaymasının bir diğer nedeni olarak gözlerin sürekli olarak farklı nesnelere odaklanması sonucunda oluşan göz bebeği kayması rahatsızlığıdır. Bebeklerde sürekli olarak farklı nesnelere odaklanma nedeniyle göz bebeği kayması çok karşılaşılır. Bu durumlarda yine erken tedavi şarttır. Göz bebeği kayması hakkında yapılan araştırmalara rağmen, insanlarda meydana gelen bu sorunun tam nedeni ortaya çıkarılamamıştır. Bu nedenle göz bebeği kayması için hiçbir zaman net bir neden söylenmemelidir.

Göz bebeği kaymasıyla bağlantılı olan hastalıklar
  • Beyin felci: Meydana gelmesi durumunda ilk gösterdiği belirti kişilerde göz bebeği kaymasıdır.
  • Down sendromu: İnsanlarda doğuştan meydana gelen bu zihinsel problem, göz bebeği kayması gibi bir durumla birlikte meydana gelebilir.
  • Retina kanseri: Bir göz hastalığı olan bu kanser türünde göz bebeği kayması çok sık karşılaşılır.
  • Göz kaslarının çalışmaması: Göz kaslarının yeteri bir şekilde çalışmaması durumunda göz kayması meydana gelir.
  • Bazı ateşli hastalıklar: Yine çok sık karşılaşılan bu durum özellikle çocuklarda çok görülür.
  • Katarakt: Günümüzde yaşı ilerlemiş olan insanlarda katarakt çok sık karşılaşılmaktadır. Bu hastalık direk olarak göz bebeği kaymasıyla ilişkilendirilir.
  • Meydana gelen travmatik durumlar: Bir düşme ya da trafik kazası durumunda göz kayması meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda cerrahi müdahaleler gerekebilir.
Bazen insanlarda meydana gelen bazı göz hastalıkları göz bebeği kayması üzerinde çok etkili olabilmektedir. Özellikle göz tembelliği adı verilen bu hastalık göz bebeği kayması üzerinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu sorunun tedavisinde ilk olarak her şeyden önce ameliyat yöntemleri kullanılmaktadır. Yetişkinlerde meydana gelen göz bebeği kayması sorunlarında bazen enjeksiyon, göz egzersizler, gözlük gibi aletler kullanılarak olumlu sonuçlar alınabilir.

Göz Bebeği Kayması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Anlam Kayması Nedir?

Anlam Kayması Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Omurilik Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Omurilik Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Gizli Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Gizli Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Çene Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Çene Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Toprak Kaymasının Nedenleri?

Toprak Kaymasının Nedenleri?

Bel Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Bel Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi