Bebeklerde Bel Kayması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Bel Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde bel kayması, en az yetişkinlerde olduğu kadar büyük önem taşıyan bir rahatsızlıktır. Yetişkinlere göre biraz daha farklı nedenlerden kaynaklanan bu bel kayması bebeklerde de çok şiddetli ağrılara ve belirtilere neden olur. Özellikle bebeklerin omurgalarının ve diğer dokularının hassas olması nedeniyle bel kayması çok ciddi bir önem taşımaktadır. Bel kayması, bebeklerde çok az karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle bel kayması meydana geldiğinde kesinlikle dikkat edilmesi gerekir. İnsanlarda tüm vücudun taşınması için omurga denilen kemikler ve yarı kemiksi yapılardan oluşan bir organ bulunmaktadır. Bu organ enseden kuyruk sokumuna uzayan bir yapıdadır. Bu nedenle insanlarda dik durabilmeyi, eğilmeyi ve daha birçok eylemi yapmayı sağlar. Bu durum bebeklerde de aynı şekilde görev yapmaktadır. Omurga, üst üste ekli olan kemiklerden meydana geldiği için meydana gelebilecek en küçük darbelerde, kazalarda kayma problemi ortaya çıkar. Bebeklerde bel kayması, yetişkinlerde olduğu gibi ağır yük kaldırma ya da bir yere asılma gibi nedenlerden kaynaklanmaz. Bunun yanı sıra bir bakımdan da bebeklerde bel kayması, yetişkinlere göre daha avantajlıdır. Çünkü bebeklerde yapılan Bey kayması tedavisi sonrası bebek çok büyük hareketler yapmadığı için iyileşme süreci çok daha iyi olur. Bu durum yetişkinlerde farklıdır. Ayrıca bebeklerde kemik gelişimi çok hızlıdır. Bu nedenle yapılan tedaviler sonrasında bebeklerde bel kayması, hızlı bir şekilde onarılarak sorunlar ortadan kalkacaktır. Bebeklerde bel kayması, zamanında tedavi edilmezse bebeğinizde kalıcı hasarlar meydana gelebilir.

Bebeklerde bel kayması belirtileri nelerdir?
  • Bebeklerde meydana gelen bel kayması, hemen hemen yetişkinlerle aynı belirtileri ortaya çıkarmaktadır. Fakat bebeklerde meydana gelen belirtileri bebeğiniz söyleyemediği için bu belirtileri sizin anlamanız gerekecektir. Bebeklerde bel kaymasının ilk belirtisi sinirlerin sıkışmasına bağlı olarak bebeğinizin yürüyememesi ya da bacaklarını kımıldatamamasıdır. Bu durum ileride çok daha büyük sorunlara neden olacağı için erkenden tedavi çok önemlidir.
  • Bu durumun bir diğer belirtisi ise bebeğin bacak hareketleri durumunda çok şiddetli ağrı yaşamasına bağlı olarak bebeğin bacaklarına dokunulduğunda ağlamasıdır. Bazen ağrının çok şiddetli olmasına bağlı olarak bebeğiniz geceleri uyku bile uyuyamayabilir.
  • Bebekteki bel kayması röntgen, MR ve buna benzer tıbbi cihazlarla çok rahat bir şekilde görülür. Bu nedenle tıbbi görüntüler raht bir şekilde bu sorunu sizlere gösterecektir.
  • Son olarak çok anlamasanız bile bebekteki halsizlik durumlar direk bel kaymasıyla ilgilidir. Bel kayması olan bir bebek sürekli halsiz olduğu için özellikle ağrının olmadığı zamanlarda bol bol uyuyacaktır. Bu belirtilere bakılarak hiçbir zaman bel kayması teşhisi konulamaz. Bunun için tıbbi kontrollere ve muayenelere ihtiyaç vardır.
Bebeklerde bel kayması neden olur?

Doğum: Bebeklerdeki bel kayması, birçok zaman doğum sırasında ebenin ya da doktorun yapmış olduğu hatalardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Bebeğin doğumu sırasında çok çekilmesi durumunda bebeklerde bel kayması ortaya çıkabilir. Bu nedenle doğum sırasında da ebenin çok büyük bir önemi bulunmaktadır.

Bebeğin düşmesi ya da darbe alması: Bebekler bebeklik dönemleri boyunca çok sık bir şekilde düşerler. Fakat anne kucağından düşmeleri ya da yüksek bir yeren düşmeleri durumunda bel kayması ya da diğer omurga problemleri ortaya çıkabilir. Bu durum nedeniyle bebeklerde bel kayması sorununun varlığının araştırılması için düşmeler sonrasında iyi bir muayene gerekmektedir.

Tedavi: Bel kayması probleminde yapılan tedavilerden biri ilaç tedavisidir. Fakat yapılan ilaç tedavilerinde sadece bebeklerdeki ağrılar bastırılır. Bunun haricinde yapılan tedavi ise cerrahi operasyonlardır. Yapılan cerrahi operasyonlarla bel kayması sorunu ortadan kaldırılabilir.

Bebeklerde Bel Kayması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Toprak Kaymasının Nedenleri?

Toprak Kaymasının Nedenleri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Omurilik Kayması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omurilik Kayması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Disk Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Disk Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Bel Kayması Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Bel Kayması Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Güncel

Göbek Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Göbek Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bebeklerde Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi