Boyunda Disk Kayması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Boyunda Disk Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Boyunda Disk Kayması, Halk arasında boyun fıtığı (Herniasyon) olarak da adlandırılan bu hastalık, tıp litaratürüne Servikal Disk Hernisi olarak geçmiştir. Boyunda disk kayması; başta trafik kazaları olmak üzere, zorlama, yaşlılık ve travma vb. Durumlar nedeniyle boyun omurları arasında bulunan diskin içinde bulunun jel'in su içeriğinin azalması sonucu, görevi olan yastıklama işlemini yerine getirememe durumudur. Boyun diski özelliğini kaybederek bozulmaya devam ettiği sürece diskin dış katmanı yırtılabilir. Devamında disk merkezi yırtılan yerden çıkarak omurilik ve sinirlerin bulunduğu boşluğa taşar. Bu durumda boyunda disk kayması ortaya çıkar.

Boynumuz yedi omurga kemiğinden oluşur. Omurga kemiklerinin hareket halinde birbirine sürtünmemesi için aralarında diskler bulunur. Disklerin ortası jöle kıvamlı bir içerikle doludur. Omurları birbirine bağlayan bağ dokusu oldukça sağlam bir yapıdır. Diskler ve omur eklemleri omurların hareket kabiliyetini artırarak boyun ve sırtın eğilmesi veya çevrilmesini sağlar.

Boyun fıtığı olduğumuzu nasıl anlarız?

Bir kolda veya iki kolda birden incelme, kol ve boyun reflekslerinde azalma, kol kaslarında kuvvet kaybı, kollar da his kaybı, omuzlar da ağrı, sırtta ağrı ve boyunda ağrı şeklinde belirtileri vardır. Boyunda meydana gelen fıtık nadiren omuriliğe bası uygulayarak bütün bel boyunca uyuşukluk ortaya çıkarabilir. Bununla birlikte bacaklarda da his kaybı olabilir.

Boyun disk kayması teşhisi nasıl konur?

Boyun ağrısının yerini ve şeklini tam olarak tespite yönelik, klinik tanılara ilave olarak güç kaybı, his kaybı ve refleks kontrolü boyun diskinin ne durumda olduğuna dair belirgine yakın bilgiler verir. Hekim tarafından çekilen röntgen görüntüleri ile bozularak ortaya çıkan disk daralmaları ve kemik çıkıntıları görülebilir. Bu görüntüleme sistemleri boyun sinirlerini göstermez bu durumda MR ve BT çekimi ile sinirler, omurlar ve diskler tam olarak ayrıntılı görüntü sağlayarak disk kaymasını tespit eder. Kesin tanı ve teşhis için yapılan "elektro tanısal " çalışmalardan elde edilen veriler ile fıtık sonucu oluşabilecek sinir hasarlarının da görüntüsü elde edilir.

Boyun disk kayması tedavisi için yapılan germe çekme yöntemi işe yarar mı?

Fizyoterapist tarafından yapılan sıcak uygulaması, elle masaj uygulaması, germe, çekme (Traksiyon) gibi uygulamalar ile disk kaymasından kaynaklanan enflamasyon, ağrılar ve kas ağrıları hafifleyebilir.

Boyunda disk kayması tedavisi nasıl yapılır?

Boyun fıtığının ortadan kaldırılması için yapılan çalışmalarda son teknoloji tıbbi imkânlar kullanılmaktadır. Omurilik sinirlerinde problem olmayan hastalarda büyük oranda başarı sağlanmaktadır.

Tedavide ilk aşama ilaç tedavisidir. Boyun ağrısını hafifletmeye yönelik ilaçların kullanımı zaman zaman kullanılabilir. Ağrı kesicinin işe yaramadığı durumlar da hekim tarafından size yeşil reçete ile verilecek analjezik (Ağrıkesici) ve kas gevşetici ilaçlar önerebilir. Kortikosteroid (Kortizon) içerikli bu ilaçlar yan etkileri fazla olan ilaçlar olduğundan dengesizlik, mide bulantısı, sersemlik, kabızlık ve bağımlılık yapabilir. Bu durumda ilaçların dozunu aşmadan kullanmak ağrı dindiği andan itibaren kullanmamak gerekir.

Boyunda kaymadan kaynaklanan ağrının dinmesi için enjeksiyon uygulaması yapılabilir. Bu uygulama da boyun sinirleri arasında bulunan boşluktan deneyimli hekimler tarafından ağrılı dokuya ya da boyun etrafında bulunan kas dokusuna yapılan kortizon ilaçlar ile ağrının giderilmesi sağlanır.

Boyun Disk Kayması Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Boyun disk kaymasının nihai tedavisi ameliyattır. Bu ameliyat operatör unvanlı beyin ve sinir cerrahisi uzmanları tarafından yapılır. Diskektomi yöntemi ile sinire baskı yapan disk parçası kesilerek çıkartılır. Diskin bozuk yüzeyinin durumuna göre boynun önden, yandan ya da arkadan ameliyat yapılabilir.

Boyun ameliyatlarında diskin bir bölümü çıkartılacağından boyunda hacimsel olarak bir küçülme olacaktır. Bu durumda füzyon yöntemi kullanılarak vücudun başka bir bölümünden alınan kemik parçası veya son teknoloji ürünü kemik benzeri metaryaller kullanılır. Zamanla bu kemikler omurlar ile kaynaşarak omurların görevini görürler.

Boyunda Disk Kayması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yıldız Kaymasının Nedenleri?

Yıldız Kaymasının Nedenleri?

İlginizi Çekebilir

Anlam Kayması Nedir?

Anlam Kayması Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Kayması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Kayması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omurilik Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Omurilik Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Omurga Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Omurga Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Spiral Kayması Nedenleri ve Tedavisi

Rahimde Spiral Kayması Nedenleri ve Tedavisi