Dizde Disk Kayması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Dizde Disk Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Dizde disk kayması, insanlarda diz kapağı üzerinde meydana gelen bir problemdir. Bacağın hareket etmesini sağlayan ve bun şekilde yürümenin mümkün olmasını sağlayan diskler bazı nedenlere bağlı olarak kayma problemiyle karşı karşıya kalırlar. Dizde disk kayması, ilk başta çok basit bir şekilde tedavi edilebilen bir durumdur. Fakat birçok kişi bu disk kaymasından kaynaklanan ağrıların kendiliğinden geçeceğini düşündüğü için herhangi bir tıbbi yardım almazlar. Bu gibi durumlarda diz kapağında bulunan kemikler birbirine sürterek aşınmalara neden olur. Meydana gelen aşınmalar, insanlarda kalıcı hasarlara bile neden olarak sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Dizde disk kayması, çok sık karşılaşılan bir problemdir. Çünkü kişilerin en küçük zorlamalarında bile diz kapağında bulunan diskler oynamaya başlar. Bu şekilde tekrar bir zorlanma durumunda disklerde kaymalar meydana gelir. Meydana gelen kaymalar ise direk olarak diz kapağında bulunan diğer dokulara zarar vererek kişilerde sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Bu durumlar nedeniyle birçok kişi gündelik işlerinden geri kalmaktadır. Eğer sizlerde de bu gibi bir şüphe varsa kesinlikle tedavi olarak sorunların büyümesini engellemelisiniz. Dizde disk kayması en çok gençlerde görülmektedir. Çünkü bu disklerin en büyük kayma nedeni ani yapılan hareketlerdir. Bu hareketler ise özellikle futbol, basketbol ve voleybol gibi hızlı sporlarla uğraşan insanlarda çok fazladır.

Dizde bulunan diskler, diz kapağına yukarıdan ve aşağıda gelen basıncı eşit bir şekilde kemiklere dağıtarak olası darbeler durumunda hasarların en alta inmesini sağlar. Bu nedenden dolayı diz kapağında bulunan disklerin insanlarda sağlık açısından çok önemli bir görevi olduğunu söyleyebiliriz.

Dizde disk kayması neden olur?
  • Dizde disk kayması sorunu ani hareketler yapan insanların yanında sürekli olarak oturan insanlarda da sık karşılaşılan bir durumdur. Özellikle ofis çalışanlarında dizde disk kayması çok rastlanmaktadır. Bu nedenle oturarak çalışan insanların da ara ara ayağa kalkarak kısa bir şekilde yürümesi gerekmektedir.
  • Erkeklerde çok sık bir şekilde görülen bacakları iki yana açarak oturma ve dizleri yere 90 derecelik açıyla kırarak oturma pozisyonlarında dizde disk kayması problemi meydana gelir.
  • Günlük olarak iş hayatında çok ağır işlerle uğraşan insanlarda ve sürekli olarak ağır yükleri kaldıran insanlarda dizde disk kayması rahatsızlıkları ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle bazı insanlarda bu durum meslek hastalığı olarak ele alınmalıdır.
Dizde disk kayması, insanlarda çok büyük çeşitli belirtilere neden olmamaktadır. Sadece insanlarda çok şiddetli ağrılara neden olan bu problem, meydana getirdiği şiddetli ağrılarla birlikte şişliklere neden olur. Bu rahatsızlıklar, o kadar fazladır ki kişinin geceleri uyumasına bile izin vermez. Bu nedenle insanlar psikolojik olarak da bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenirler.

Dizde disk kayması tedavisi nasıl yapılır?

Bu sağlık problemi, insanlarda direk olarak mekanik rahatsızlıklardan biri olduğu iççin yapılan ilaç tedavilerinden olumlu etkiler alınmayabilir. Bu nedenle bilinmelidir ki tıbbi olarak yapılan ilaç tedavilerinden alınabilecek en olumlu etki ağrıların geçici olarak ortadan kaldırılmasıdır. Ağrıların azaltılması için tıbbi olarak doktorunuz ağrı kesici ilaçlar kullandırarak sorunlarınızı azaltmaya çalışacaktır. Bunun yanında artroskopi cerrahisi adındaki ameliyat yöntemiyle dizde disk kayması, tedavi edilen bir problem haline gelmiştir. Eğer kişinin dizindeki diğer dokular zarar görmemişse yapılan ameliyatların yüzde doksanından olumlu sonuçlar alınmaktadır. Bunun yanında birçok kişiye yapılan protez tedavisi de olumlu etkilere neden olabilmektedir. Eğer sizlerde de bu gibi durumlar var ise kesinlikle gerekli olan tedavileri olmalısınız.

Dizde Disk Kayması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Omurilik Kayması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omurilik Kayması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Çene Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Omurilik Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Omurilik Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bebeklerde Bel Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Bel Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Spiral Kayması Nedenleri?

Spiral Kayması Nedenleri?