Göbek Kayması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Göbek Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Göbek kayması, insanlar arasında göbek düşmesi olarak da bilinen bir rahatsızlıktır. Günümüzde, eski zamanlara göre biraz daha azalmış olan göbek kayması vakası, her ne kadar azalmış olsa bile dünyada ve ülkemizde yaygın olarak karşılaşılan problemlerden biridir. Bu durum bazen insanlarda çok uzun yıllar sonra fark edilmektedir. Çünkü göbek kayması, uzun yılar boyunca insanlarda beliti göstermeden ilerleyebilir. Göbek kayması çok uzun süreler boyunca insanlarda karın ağrısı, göbek çevresi etrafında problemlere neden olacaktır. Birçok kişi meydana gelen bu problemlerin göbek kayması nedeniyle olduğunu tahmin bile edemez. Göbek kayması, insanlarda doğru tedaviler yapıldığı sürece kalıcı olarak tedavi edilebilen bir durumdur. Fakat bazı insanların ihmalleri nedeniyle oluşmuş olan göbek kayması, tedavi edilmeden uzun süreler boyunca aksatıldığında belli bir süre sonra tedavi edilemez hale ve aynı zamanda kalıcı hasarlara neden olur. Bu nedenle göbek kayması için erkenden müdahale tedavileri en kolay hale getirecektir.

Göbek kayması belirtileri nelerdir?

Göbek kayması, yapılan araştırmalara bağlı olarak kadınlarda, erkeklere göre çok daha fazla görülmektedir. Son derece yaygın olarak görülen bu durum hemen hemen her yaşta görülür. Fakat göbek kayması, ilk 1-2 sene belirti göstermeyeceği için insanlarda herhangi bir şüphe oluşmaz. Fakat sonraki yıllarda şu belirtiler ortaya çıkacaktır.
  • Göbek ve göbek çevresinde oluşan ağrı ve şiddetli ağırlık hissi. Aslında bu belirti, göbek kayması olan insanlarda meydana gelebilecek en ciddi belirtilerden biridir. Son Göbek kayması rahatsızlığı, ikinci yılından sonra bu gibi belirtileri ortaya çıkararak insanlarda rahatsızlığa neden olacaktır.
  • Hazımsızlık problemi de göbek kayması olan insanlarda meydana gelen ciddi belirtilerdendir. Fakat hazımsızlık sorunu, birçok farklı hastalıkta görülebildiği için göbek kaymasından kaynaklanıp kaynaklanmadığı anlaşılmamaktadır.
  • Göbek kayması olan insanlarda yemek sonrasında aşırı bir şişkinlik oluşmaktadır. Oluşan şişkinlik durumları ise kişinin rahat bir şekilde beslenememesine neden olarak insanlarda iştahsızlığa ve kilo kayıplarına neden olacaktır.
  • Göbek kayması ilerlemiş olan insanlarda meydana gelen göbeğe baskı uygulandığında göbeğin başka bir yerden çıkmasıdır. Bu durum hastalığın ilerlemiş vakalarında meydana geldiği için her göbek kayması rahatsızlığı olan insanda meydana gelebilmektedir.
Göbek kaymasının yarattığı tehlikeler

Göbek kayması aslında insanlarda hayati tehlikelere neden olabilecek bir hastalık değildir. İnsanlarda sadece bazı ihmallerden ve sorumsuzluklardan dolayı oluşan bu durum sadece insanlarda meydan getirdiği belirtilerle problemlere neden olur. Bunun haricinde insanlarda ciddi sağlık problemlerine neden olmaz. Fakat, ciddi belirtilere rağmen tedavi olmayan insanlarda cinsel rahatsızlıklar, sindirim problemleri, dolaşım bozuklukları gibi hastalıkların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu tehlikelerin varlığı nedeniyle göbek kayması kontrol altına alınması gereken bir durumdur.

Tedavi

Göbek düşmesi, insanlarda gerekli olan tedaviler yapıldığı halde kısa bir sürede ortadan kaldırılabilecek bir durumdur. Son derece patolojik bir durum olan göbek düşmesinin en büyük tedavisi ilaç tedavisidir. Hastaya verilen ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılması durumunda bu sorun ortadan kalkar. Bunun yanı sıra bir diğer tedavi yöntemi ise cilt kesesinde gerçekleştirilen tıbbi tedavilerdir. Bu durumlarda ilk olarak ilaç tedavileri yapılarak daha sonraki zamanlarda ise ilaç tedavilerinden sonuç alınamaması durumunda estetik cerrahi tedavileri yapılmaktadır.

Göbek Kayması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Toprak Kaymasının Nedenleri?

Toprak Kaymasının Nedenleri?

Bel Kayması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bel Kayması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bebeklerde Bel Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Bel Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Kayma Belirtileri ve Tedavisi

Kayma Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kayması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Kayması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Omurilik Kayması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omurilik Kayması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Göz Bebeği Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Bebeği Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boyunda Kayma Belirtileri ve Tedavisi

Boyunda Kayma Belirtileri ve Tedavisi