Spiral Kayması Nedenleri?
15 Mayıs 2024

Spiral Kayması Nedenleri?

Spiral kayması, spiralin kadınlara özgü bir koruma aleti olmasına bağlı olarak sadece kadınlarda meydan gelen bir rahatsızlıktır. Kadınlarda rahim içerisine takılmış olan spiralin, rahim ağzından direk olarak vajina ağzına kaymasıyla oluşan bir rahatsızlıktır. Bu hastalık ilk zamanlarında çok ciddi sorunları ortaya çıkarmasa bile ileri ki zamanlarda birçok farklı sorun meydana gelecektir. Meydana gelecek olan problemler kadında adet gecikmesinden farklı akıntılara kadar birçok çeşit rahatsızlığın oluşmasına neden olacaktır. Spiral kayması olan insanlarda bu spiral, tıbbi yöntemlerle buradan alınabilir. Bazı kadınlar yaşantılarının geri kalanında çocuk yapmayı düşünmedikleri için spirali tekrar taktırır. Fakat bazı kadınlarda hayatlarının geri kalanında da çocuk yapma gibi bir düşünce içerisinde oldukları için alınan spiralden tekrar taktırmamaktadır.

Spiral, insan vücuduna sonradan takılmış bir adet olduğu için dışarıdan gelebilecek bakterilerin ve enfeksiyonların ilk toplanacağı bölge yerine geçmektedir. Bu nedenle spiral kayması olan insanlarda enfeksiyon riski çok yüksektir. Eğer sizlerde de spiral kayması gibi sorunlar varsa kesinlikle Uzman bir doktora giderek sorunların çözülmesi için gerekli olan tedavileri olmalısınız. Zaten kaymış olan spiral, çok basit nedenlere bağlı olarak tekrar düzeltilebilir. Spiral kayması olan hanımlar cinsen ilişkiye girdiklerinde kaymış olan spiral cinsel ilişki sırasında penise değebilir. Bu durum ise erkek için biraz can yakıcı olacağı için cinsen ilişki sırasında da bazı rahatsızlıklar ortaya çıkacaktır. Kontrolsüz gebeliğin engellenmesi için rahim ağzına yerleştirilen spiraller kayma durumunda tekrar kişinin hamile kalma durumu artacaktır. Bu nedenle kontrolsüz bir hamileliğin gerçekleşmemesi için spiral kayması sorunu çözüme kavuşturulmalıdır.

Spiral kaymasının nedeni nedir ve nasıl olur?

Spiral kayması probleminin en büyük nedeni, doğum yapan kadınlarda rahim ağzının biraz daha fazla genişlemesidir. Özellikle ikiz doğuran bayanlarda spiral kayması oluşması ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle doğum sonrasında kişilerin kesinlikle doktor muayenesine giderek spiralerde herhangi bir sorunun olup olmadığına bakılmalıdır. Bunun yanı sıra spiral kayması sorununa neden olan bir diğer neden ise kişilere ilk spiral takılması sırasında spiralin tam olarak yerine yerleştirilememiş olmasıdır. Bu gibi risklerin oluşması ihtimali bulunan durumlar için Uzman bir doktora gidilmelidir. Eğer sizler de spiral taktırma gibi bir düşünce içerisindeyseniz kesinlikle tecrübeli olan doktorları tercih edin. Bunun yanında eğer spirali yeni taktırmışsanız bir ay sonra kesinlikle kontrollerinizi aksatmayın. Bu şekilde spiralin tam olarak yerine oturup oturmadığına bakılır. Bazı hastanelerde kişilerin tekrar gelmeleri söylenemez. Günümüzde spiral olan kadınlar en az bir yılda bir doktor muayenesine giderek takılı olan spiralin ne kadar kaydığını öğrenmesi gerekmektedir.

Spiral kayması belirtileri nelerdir?

Spiral kayması olan insanlarda bu durumun farkına varmak son derece zordur. Spiral tam olarak kaymadan herhangi bir belirti ortaya çıkmayacağı için sorunun varlığı anlaşılamayabilir. Bu sorun sadece kişilerde vajinal muayeneler sonrasında ortaya çıkacağı için kişilerin her sene bu muayeneyi olmaları gerekmektedir. Bazı insanlarda cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan bu durum bazı insanlarda da enfeksiyonlara neden olarak kişilerde bazı vajinal akıntılara neden olmaktadır. Bu vajinal akıntılar sonrasında doktora giden bayanlarda spiral kayması sorunu ortaya çıkar. Bu şekilde kaymış olan spiraller ultrason cihazlarıyla çok rahat bir şekilde ortaya çıkar.

Spiral Kayması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bel Kayması Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Bel Kayması Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kayma Belirtileri ve Tedavisi

Kayma Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kayması Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Kayması Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Rahimde Spiral Kayması Nedenleri ve Tedavisi

Rahimde Spiral Kayması Nedenleri ve Tedavisi

Boyunda Kayma Belirtileri ve Tedavisi

Boyunda Kayma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Disk Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Disk Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yumurtalık Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kayması Belirtileri ve Tedavisi