Çene Disk Kayması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Çene Disk Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Çene disk kayması; dış kulak yolunun hemen önünde başlayarak, kafa kemiklerinin oluşturduğu eklem çukuru ile alt çenenin oluşturduğu eklem bölgesinde bu kısma yastıkçık görevi yapan diskler bulunur ve bu disklerin çeşitli sebeplerden kaymasıyla çene disk kayması oluşur. Diskin görevi çene hareket ederken alt ve üst eklem arasında yastıkçık görevi görerek uyumlu hareket etmesini sağlamaktır. Çene diski 3 bölüme ayrılmaktadır. Üst, orta ve alt kısımlardan oluşmaktadır. Orta kısım ince bir yapıda olup bu bölümde sinir yoktur. Çene hastalıklarına genelde bu bölüm neden olmaktadır.

Çene disk kaymasınedenleri
 • Başın ve omuzun çok fazla önde bulunması sonucu çene kaslarının zorlanması yani duruş pozisyonunun yanlış olması sebebiyle çene disk grubunun etkilenmesi disk kaymalarına neden olabilmektedir.
 • Diş yapısı veya dişlere yapılan yanlış müdahaleler sonucu çene kaslarının düzensiz çalışması sonucu disk kaymaları meydana gelebilmektedir. Dişe dolgu yapılırken doğal yüksekliğe önem verilmesi gerekmektedir.
 • Çiğnemeye bağlı olarak çene disk kayması görülebilmektedir. Bu durumlarda çiğneme yapılan kısımdaki çene kasları kuvvetlenecek, diğer kısımdaki kaslar zayıf düşeceğinden eklemlerde oynamalar meydana gelecektir.
 • Fiziksel darbeler sonucu eklemlerde oynamalar ve yastıkçık görevi gören diskin kaymasına sebep olabilmektedir. Yakın dövüş sporlarıyla uğraşan kişilerde çok sık rastlanılan bir durumdur. Disk hassas bir yapıdadır ve darbelere karşı çene bölgesinin korunmasına özen gösterilmelidir.
 • Uyku esnasında dişlerin çok fazla sıkılması sonucu diş yapısında ve çene kaslarında değişiklikler oluşabilmekte ve buna bağlı olarak çene disk kayması oluşabilmektedir. Gün içerisinde yemek yerken veya istemli olarak diş sıkması görülebilmekte ancak bunun etkileri gece istirahat halinde diş sıkmalarına nazaran daha az etki yapmaktadır.
Çene disk kayması belirtileri nelerdir?

Bunlar genel olarak çene yapısında fiziksel olarak görünümün bozulması, çene kısmında oluşan ağrı ve sızılar, çene ve ağız bölgesinde oluşan hareket kısıtlılığı, ağız kısmını tam açamama ve kulakların çınlaması şeklinde olmaktadır. Bu belirtilerin görülmesi halinde ilgili polikliniklere başvuru yaparak tedavi altına alınması gerekmektedir. Doktorlar bu rahatsızlıklarla başvuran hastalardan tedaviye başlamadan önce tomografi ve röntgen filmleri isteyecektir.

Çene disk kayması tedavisi nasıl yapılır?
 • Genellikle diş hekimlerinin alanına giren bu hastalıkta ağrı ve sızıyı yok etmek ameliyat öncesi hastayı psikolojik olarak rahatlamak amacıyla bazı ağrı kesici ilaçlar verilmektedir. Her hastaya aynı ilaç verilmez. Yaş grubu ve hastalığın boyutuna göre verilir.
 • Doktorların uygulayacağı fiziksel tedavi yöntemleri ile çene kaslarının gevşemesi ve eklemlerin arasında bulunan diskin tekrar kuvvetlenerek doğal yapısına dönmesi sağlanır.
 • Soğuk tedavi yöntemi ve eklem içlerine kayganlığı arttırıcı madde enjekte edilmesi eklem arasındaki sürtünmeyi azaltacağından diskin eski konumuna kavuşmasında etkili olmaktadır. Orta çene grubu bu tedavilerle güçlenecektir.
 • Splint tedavisiyle diskin eski konumuna gelmesi ve gece istirahat halinde dişlerin çok sıkılarak çene rahatsızlıklarına neden olmasını engellemek amacıyla uygulanır. Bu plağın kullanılmasıyla çene kaslarının eşit çalışması, kasların gevşetilmesi ağız kapanışının doğru uygulanması sağlanır. Kolay bir tedavi yöntemidir.
 • Manipülasyon tedavisiyle yerinden oynamış diskin el yardımı ile eski konumuna getirilmesi amaçlanmaktadır.
 • Çene disk kayması rahatsızlığına yakalanmamak için çok uzun süre konuşmamak, esnerken ağzın çok fazla açılmamasına dikkat etmek, uzun süre kabuklu kuru yemiş maddelerini tüketmemek, sert kabuklu gıdaların ağızda kırmamaya dikkat etmek, boyun bölgesini çok fazla önde tutmamak gerekmektedir.

Çene Disk Kayması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yıldız Kaymasının Nedenleri?

Yıldız Kaymasının Nedenleri?

Anlam Kayması Nedir?

Anlam Kayması Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kayma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kayma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bebeklerde Bel Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Bel Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Bel Kayması Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Bel Kayması Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Omurga Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Omurga Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Rahimde Spiral Kayması Nedenleri ve Tedavisi

Rahimde Spiral Kayması Nedenleri ve Tedavisi

Güncel

Yumurtalık Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kayması Belirtileri ve Tedavisi