Yetişkinlerde Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi
24 Haziran 2024

Yetişkinlerde Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Yetişkinlerde Göz Kayması

Göz kayması, gözler arasındaki uyumun bozulması veya her iki gözün normal hizasının kayması durumudur. Şaşılık olarak da bilinen bu durum, gözlerin dışa, içe, aşağıya ya da yukarıya kayması şeklinde ortaya çıkabilir. Yetişkinlerde göz kayması geçici olabileceği gibi uzun süreli de olabilir. Göz kayması, genetik faktörlerden kaynaklanabileceği gibi sonradan da gelişebilir. Bazı sağlık sorunları, göz kaymalarına neden olabilmektedir. Genetik etkenlerin yanı sıra yetişkinlerde de göz kayması yaşanabilir. Yetişkinlerde göz kaymasının nedeni genellikle yaşanan sağlık sorunlarıdır. Göz kayması bazı durumlarda bir gözde ortaya çıkarken, bazı durumlarda iki gözde de görülebilir.

Yetişkinlerde Göz Kayması Neden Olur?

 • Tüketilen yiyeceklerin bozuk ya da tarihinin geçmiş olmasından dolayı yaşanan gıda zehirlenmeleri
 • Diyabet hastalığı
 • Tansiyonun yükselmesi, özellikle tiroit hormonu fazlalığının sebep olduğu tansiyon yükselmesi
 • Guillain-Barre sendromu
 • Gözün dış sebeplerden dolayı yaralanması
 • Denizde zehirli hayvanların ısırması sonucu yaşanan zehirlenme
 • Vücudun herhangi bir bölgesinde yaşanan felç
 • Gözlerin görme derecesinde yaşanan düşüklük
 • Ani, travmatik beyin yaralanmaları ve beyin kanamaları

Yetişkinlerde Yaşanan Göz Kaymasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Göz Bandı: Yetişkinlerde yaşanan göz kayması eğer tek gözde ise bunun için göz bandı kullanılabilir. Göz bandı, sağlıklı göze takılmalıdır. Böylece göz kayması yaşanan ve tembelleşen gözün çalışması sağlanır ve göz kuvvetlendirilir. Ancak, göz bandı göz kayması için kesin bir çözüm değildir. Göz bandı, sadece kayma yaşanan gözün kuvvetlendirilmesini ve tembelleşmesini engeller.
 • Gözlük: Yetişkinlerde yaşanan göz kaymasının tedavisi için kullanılan bir diğer yöntem gözlüktür. Gözlük, uzun süreli olmasa da göz kaymalarını ortadan kaldırır. Gözlükler, özellikle odaklanma problemini ortadan kaldırarak gözün düzelmesini sağlar.
 • Göz Kası Ameliyatı: Yetişkinlerde yaşanan göz kayması için uygulanan tıbbi yöntemlerden biri göz kası ameliyatıdır. Bu ameliyat ile gözün dış kasları düzeltilir ve güçlendirilir. Dış kaslar düzeltilerek beyin kas koordinasyonu sağlanır. Ancak, bu ameliyat bazen istenilen sonucu vermeyebilir. Bazı durumlarda göz kayması fiziksel olarak düzelse de beyin hala iki gözden gelen uyarıları farklı görebilir ve yorumlayabilir. Böyle bir durumda cerrahi müdahalenin tekrarlanması gerekebilir.
 • Göz Terapisi: Göz terapisi, cerrahi müdahalenin önüne geçebilir. Bu terapi ile beyin eğitilmeye çalışılır ve beyin iki gözden gelen uyarıcıları uyum içerisinde yorumlar. Göz terapisi sonucunda beyin iki gözden gelen uyarıcıları aynı doğrultuda yorumlar ve uyumlu bir şekilde birleştirir.
 • Göz Egzersizi: Göz egzersizlerinin uzun süreli yapılması olumlu sonuçlar verir. Yetişkinlerde yaşanan göz kayması için yapılması gereken göz egzersizleri şunlardır:
 • Kalem Egzersizi: Kalem egzersizi, kolayca yapılabilecek bir egzersizdir. Bir kalemi elinize alın ve kolunuzu yere paralel olacak şekilde uzatın. Daha sonra iki gözünüzle kalemin herhangi bir noktasına odaklanın. Odaklandığınız noktadan gözlerinizi ayırmayın ve odaklandığınız noktayı kaybetmeden elinizde tuttuğunuz kalemi yavaşça burun kemerinize doğru yaklaştırın. Bu şekilde odaklanmaya devam edin. Odaklanırken gözleriniz bulanık görmeye başladığında egzersizi sonlandırın.
 • İp Egzersizi: İp egzersizi için elinize yaklaşık 2-3 metre uzunluğunda bir ip alın. İpin üzerine üç farklı renkte boncuk takın ya da üzerinde üç farklı renk olan bir ip alın. Daha sonra ipin ucunu sabit bir yere bağlayın. Bağladıktan sonra ipin diğer ucunu burnunuza yaklaştırın. Bu şekilde iç renkten herhangi birine baktığınızda o boncuğu iki ipin girdiği ve iki ipin çıktığını göreceksiniz. Göz kayması olan kişiler ise boncuğu biraz önünde veya arkasında görebilir. Bu egzersizi uzun süre yaptığınızda beyin boncuk üzerinde doğru yere odaklanmaya başlar.

Ekstra Bilgiler

Göz kayması, yetişkinlerde yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle erken tanı ve tedavi büyük önem taşır. Tedavi sürecinde uzman bir göz doktoru ile düzenli kontroller yapmak ve verilen egzersizleri aksatmadan uygulamak gereklidir. Ayrıca, göz sağlığını korumak için dengeli beslenme, yeterli uyku ve ekran kullanımını sınırlama gibi genel sağlık önlemleri de alınmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dizde Disk Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Disk Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Spiral Kayması Nedenleri?

Spiral Kayması Nedenleri?

Göz Bebeği Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Bebeği Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Bel Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Bel Kayması Belirtileri ve Tedavisi